Güvenlik Duvarınızı Ayarlama

Dışarıda tehlikeli ve dikkat dağıtıcı bir internet var. Hackerlar sadece büyük şirketler ve hükümet ağları için değil, hepimiz için bir tehdittir. Ve web, muhtemelen ağ kullanıcılarınızın görmesini istemediğiniz, sınırsız, zararlı ve zaman alıcı bir içerik kaynağı sunuyor.

Güvenlik duvarı bu sorunlara gerçekten etkili bir cevaptır. Ve neyse ki, muhtemelen işletim sisteminize veya internet yönlendiricinize yerleşik bir tane var. Nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Donanım ve yazılım güvenlik duvarları

Genel olarak, emrinizde iki tür güvenlik duvarı vardır.

Donanım güvenlik duvarları / Yönlendirici tabanlı güvenlik duvarı - İnternet yönlendiricinizdeki güvenlik duvarı bir donanım güvenlik duvarıdır: özel bir cihazdır. İnternet ve tüm ağınız arasındaki ağ geçidinde yer aldığı için, filtrelediği trafik genellikle herkes için engellenir. Bu, ağ genelinde filtre kuralları ayarlamak için idealdir. Her bilgisayar için ayrı güvenlik duvarları kullanmaktan daha verimli ve yönetilmesi daha kolaydır. Ana ağ geçidinizdeki trafiği filtreleyen tek bir cihazla bilgi işlem gücünden tasarruf edebilir ve güvenlik politikanızı basitleştirebilirsiniz.

Yazılım güvenlik duvarları - Windows ve OS X'te yerleşik güvenlik duvarları elbette yazılımdır. Comodo ve Firewall gibi üçüncü taraf güvenlik duvarı yazılımlarına da sahip olabilirsiniz. Bu güvenlik duvarları yalnızca yüklendikleri bilgisayara gelen ve giden trafiği filtreleyebilir.

Ağınızın ağ geçitlerinin her birinde donanım ve yazılım güvenlik duvarlarının bir birleşimini kullanarak, tüm ağınıza ve belirli bilgisayarlara bakan bir güvenlik ilkesi oluşturabilirsiniz.

Yönlendiricinizin güvenlik duvarını ayarlama

Yönlendiricinizin güvenlik duvarı genellikle bir web arayüzü üzerinden tarayıcınızdan kontrol edilir. Yönlendiricinizin erişime ilişkin belgelerine bakın.

Kullanmak isteyebileceğiniz tipik özellikler şunlardır:

Güvenlik seviyelerini ayarlama - Çoğu yönlendirici güvenlik duvarında çeşitli güvenlik düzeyleri bulunur. Standart olarak, güvenlik duvarı istenmeyen tüm bağlantıları engelleyebilir, çünkü bunlar kötü amaçlı olabilir. İhtiyaçlarınıza göre daha yüksek veya daha düşük güvenlik seviyeleri seçebilir ve ardından bunları ek kurallarla özelleştirebilirsiniz.

Port yönlendirme - Gelen bağlantılar yapan internet servislerini kullanıyorsanız, bu servisler tarafından kullanılan port numaralarını bulmanız ve “port forward” etmeniz gerekir. Tipik örnekler arasında çevrimiçi oyunlar ve p2p paylaşım hizmetleri yer alır.

Adres filtreleme - Filtrelemek istediğiniz alan adlarının bir listesini oluşturarak tüm ağ kullanıcılarınız için belirli web sitelerine erişimi engelleyin.

DMZ - "Askersiz bölge", güvenlik duvarının dışında bir veya daha fazla cihaz atayabileceğiniz bir alandır. DMZ'deki her şey ağ üzerinden her şeyi gönderebilir ve alabilir.

Bilgisayarınızın güvenlik duvarını ayarlama

Windows, Mac OS X ve diğer modern masaüstü işletim sistemleri, uygulama katmanı yazılım güvenlik duvarlarıyla donatılmıştır. Donanım güvenlik duvarları gibi, bilgisayar korsanlarına ve virüslere karşı temel koruma sağlayan standart güvenlik ayarları içerir.

Bunlar uygulama katmanı güvenlik duvarları olduğundan, bunları bilgisayarınızdaki belirli programlar için kurallar belirlemek üzere de kullanabilirsiniz. Yeni bir uygulama interneti ilk kez kullanmaya çalıştığında, işletim sisteminizin güvenlik duvarı sizden erişime izin vermenizi veya erişimi reddetmenizi isteyebilir.

Ancak, temel kullanıcılar ayarlarınızı değiştirmek zorunda olmadığınızı hatırlamalıdır!

Windows Güvenlik Duvarını Yapılandırma

  1.   Sağa kaydırın veya sağ üste gelin ve “güvenlik duvarı” nı arayın, ardından Windows Güvenlik Duvarı
  2.   Windows Güvenlik Duvarı'nı açmak veya kapatmak için soldaki seçeneği kullanın
  3.   “” Seçeneğini kullanarak belirli programlar için izinleri ayarlamaWindows Güvenlik Duvarı üzerinden bir uygulamaya veya özelliğe izin verme,”Tekrar solda
  4.   Bağlantı noktalarını açmak ve kuralları ayarlamak için Gelişmiş Ayarlar, sonra Gelen Kuralları veya Giden Kuralları, ardından sağ bölmede "Yeni Kural…". Bir sihirbaz sizi bu süreçten geçirir.

OS X’in uygulama güvenlik duvarını yapılandırma

  1.   Seç Sistem Tercihleri Apple menüsünden Güvenlik. Tıkla Firewall sekmesini ve ardından güvenlik duvarını etkinleştirmek için “Güvenlik Duvarını Aç”.
  2.   Tıklayın Gelişmiş Ayarlar güvenlik duvarını özelleştirmek için
  3.   Seç "Tüm gelen bağlantıları engelle”, Paylaşım hizmetlerinin gelen bağlantıları almasını önlemek için
  4.   Tıkla Uygulama Ekle (+) belirli uygulamalar için gelen bağlantılara izin vermek için İle uygulamaların erişimi reddedilebilir Uygulamayı Kaldır (-) buton.

Artık kötü amaçlı bağlantıları önlemek, zararlı web sitelerine ağ genelinde erişimi engellemek, favori hizmetlerinizin ihtiyaç duyduğu bağlantı noktalarını açmak ve tek tek uygulamaların internet erişimini kontrol etmek için güvenlik duvarlarınızı kurmaya hazırsınız. Daha ayrıntılı bilgi için güvenlik duvarınızın belgelerine veya yardım sayfalarına bakın.

ExpressVPN’in internet gizlilik kılavuzlarına geri dönmek için burayı tıklayın

Güvenlik Duvarınızı Ayarlama
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.