Kendinizi Keyloggerlardan Nasıl Korursunuz

Muhtemelen birçok kişisel şey için kişisel bir bilgisayar (dizüstü veya masaüstü) kullanıyorsunuz: e-posta, sosyal medya, bankacılık, çevrimiçi alışveriş ve daha fazlası. Ayrıca kişisel bilgisayarınızı işle ilgili şeyler için de kullanmanız büyük olasılıktır: Hassas şirket belgelerini açma, işle ilgili dosyaları inceleme vb..

Birçoğumuz bunları düzenli olarak ve kimin veya neyin yaptığımız her tuş vuruşunu izleyip izleyebileceğine dair ikinci bir düşünce olmadan yapıyoruz..

Tabii ki, keylogger'lardan bahsediyoruz - nasıl kurulursa kurulsun, klavyenizden girdiğiniz her şeyi kaydetmek için kullanılabilen yazılım. Kredi kartı numaralarından parolalara ve aradaki her şeye kadar, keylogger'lar finansal veya kişisel kazanç için kurulabilir ve kullanılabilir. Neyse ki, kendinizi ve verilerinizi bu rahatsız edici casus yazılım parçası tarafından kaydedilmekten korumanın yolları var.

Kendinizi keylogging'den koruma

Keylogger'lar bir bilgisayara çeşitli şekillerde kurulabildiğinden, koruma, bir kişinin kurulabilme olasılığını sınırlamak için çeşitli yaklaşımlar almayı içerir. Bu yaklaşımlar şunları içerir:

Anti-virüs

Anti-virüs, herkesin masaüstüne ve dizüstü bilgisayarına yüklemesi gereken bir şeydir. Mevcut tüm ücretsiz seçeneklerle, yüklü olmamasının bir mazereti yoktur. Ve hepsi yakalama çözümü olmasa da, antivirüs, virüslü bir dosyayı indirmenin veya virüslü bir web sitesini ziyaret etmenin bir sonucu olarak sisteminize yüklenmeden önce keylogger'lara karşı kapsamlı bir koruma yaklaşımının bir parçası olarak çalışır..

Kullanıcı eğitimi

Kullanıcı eğitimi, keylogger'ların ve diğer casus yazılımların önlenmesinde uzun bir yol kat eder. Örneğin - yalnızca güvenilir kaynaklardan yazılım ve uygulama indirme politikası oluşturmak, riski en aza indirmeye çok yol kat edecektir.

Ayrıca, mümkünse - güvenebileceğinizden emin olmadığınız şirketlerden gereksiz programları veya yazılımları indirmekten ve yüklemekten kaçınmanızı sağlayan web tabanlı bir yazılım çözümü bulun.

Sanal makine kullanma

Sanal makine veya sanal işletim sistemi kullanmak, bilgisayarınızın sanal bir alanında şüpheli olabilecek yazılımları ve bir keylogger tehdidini bilgisayarınızın güvenilir bölümlerinden ayırmanıza olanak tanır..

Düzgün bir şekilde kurulduğunda ve yapılandırıldığında, sanal makine tarafından sunulan kapalı ortam tehditleri ana ve korumalı işletim sisteminizden tamamen ayrı tutar.

Hassas bilgiler yazmak için ekran klavyesini kullanma

Keylogger'ların sınırlamalarından biri, sadece belirli bilgileri yakalamalarıdır. Yakalamadıkları şeylerden biri, Windows’un ekran klavyesinde yapılan tıklamalardır. Ekran klavyesi Windows kullanıcılarının çoğunluğu tarafından çok iyi tanınmıyor, ancak hassas hesap numaralarının ve şifrelerin yakalanmadığından emin olmanın harika bir yolu olabilir.

Evet, şifreleri ve hesap numaralarını tıklama işlemi zaman alır ve muhtemelen her şey için ekran klavyesini kullanmak istemezsiniz, ancak kesinlikle kapsamlı bir yaklaşımın parçası olarak kullanılabilecek bir seçenektir. Ayrıca, başkasının bilgisayarındayken ve güvenliğinden emin olmadığınızda da kullanılabilir.

Tuş kaydedicilere karşı en iyi koruma: daha fazla koruma

Keylogger'lara karşı en iyi koruma, yukarıda listelenen yaklaşımların bir kombinasyonunu içeren kapsamlı bir yaklaşımdır. Kendinizi ve diğer kullanıcıları güvenli tarama ve şüpheli sitelerin ve indirmelerin nasıl tespit edileceği konusunda eğitmek, sizi, verilerinizi ve mali durumunuzu bir keylogger aracılığıyla toplanan bilgilerle zarar vermek isteyenlerden korumak için uzun bir yol kat edecektir..

Bu makaledeki önerilerin bazıları, diğer kötü amaçlı yazılım türlerine de ek koruma sağlayacak ve sizi ve verilerinizi, yalnızca tuş kaydedicilerin tehlikeli etkilerinden değil, uzun bir kötü amaçlı kod listesinden daha güvenli tutacaktır..

Ekstra koruma için bir VPN düşünün

Yüksek güçlü VPN şifrelemesi sadece web tarayıcınızı değil, aynı zamanda e-postalarınızı, Skype konuşmalarınızı, çevrimiçi bankacılığı ve ister evde, ister ofiste, bir kafede veya dünyayı dolaşırken çevrimiçi olarak yaptığınız veya gördüğünüz her şeyi korur. ExpressVPN ile kendinize ek anonimlik verin. ExpressVPN'e bağlandıktan sonra tüm verileriniz şifrelenir ve çözülemez!

ExpressVPN’in internet gizlilik kılavuzlarına geri dönmek için burayı tıklayın

Kendinizi Keyloggerlardan Nasıl Korursunuz
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.