Kötü Amaçlı Yazılım nedir?

Hemen hemen herkes bir bilgisayar virüsünün ne olduğunu anlar. Yine de, sistemlerine güvenlik programları yüklerken, “virüs” terimi genellikle “kötü amaçlı yazılım” ile eşleştirilir – aslında daha kapsamlı bir şekilde olsa da çoğu insana tanıdık gelmeyen bir terimdir..

Ne-is-malware

Kötü amaçlı yazılımlar, sisteminiz ve iletişim ağınızdaki kişilerin sistemleri için önemli riskler oluşturabilir. Bu nedenle, çevrimiçi güvenlik protokolünüzü güçlendirmenin ilk adımı, kötü amaçlı yazılımın doğasını anlamaktır..

Kötü amaçlı yazılım, “kötü amaçlı yazılım” ifadesinin kısaltılmış bir biçimidir. Kötü amaçlı yazılım, zarar vermek üzere tasarlanmış herhangi bir yazılım anlamına gelir; bu nedenle teknik olarak bir bilgisayar virüsü, genellikle kendi başına sınıflandırılmış olsa bile kötü amaçlı yazılımdır. Veya laymen’ın terimleriyle, kötü amaçlı yazılım istemediğiniz bir yazılımdır ve asla kabul etmediğiniz şeyleri yapar.

Kötü amaçlı yazılımların genellikle nasıl yayıldığına daha yakından bakalım. Çoğu durumda, kötü amaçlı yazılımlar üç modadan birinde sunulur:

Sahte e-posta: Hepimiz, olmayan bir şeymiş gibi davranan e-postalar aldık. Çoğu zaman, bunların tanımlanması ve atılması kolaydır. Ancak, bazen kişilerimizin e-postaları saldırıya uğrar ve kötü amaçlı yazılımlar bu hesaplar aracılığıyla bir ek olarak gönderilir.

Bir kurulum içine gömülü: Web üzerinden yazılım indirmenin birçok yolu vardır. Bununla birlikte, resmi bir kaynaktan almadıysanız, kötü amaçlı yazılım içerme olasılığı her zaman vardır. Örneğin, video düzenleme yazılımı ararsanız, bir uygulama için birden çok bağlantı bulabilirsiniz. Bu bağlantılardan sadece biri güvenilir bir resmi kaynaktan geliyor; diğerleri rastgele web siteleridir ve kötü amaçlı yazılımlar tarafından yüklenmiş kurulumlara bağlanabilirler. Bu mutlaka yapacakları anlamına gelmez, ancak korumanızı devam ettirmek önemlidir.

Başka bir şey kılığında: Belki de video düzenleme yazılımı indirdiğinizi düşündünüz – ama durum buysa, bu gerçek yazılım neden yüklenmedi? Bunun yerine, belirsiz bildirimler ve belki de şeylerin göründükleri gibi olmadığına dair gizlice şüphe duyuyorsunuz. İster web’den ister torrent olarak indirilsin, birçok kötü amaçlı yazılım basit hile ile yayılır.

Kötü amaçlı yazılım gerçekte ne yapar? Hemen hemen her şey. Kötü amaçlı yazılımlar, veri yıkımını yaymak için tamamen kötü amaçlı olarak kullanılabilir veya “yasal ancak vicdansız” yöntemlerde kullanılabilir. İkincisinin bir örneği, yazılımlarını yüklediğinizde istatistiksel izleme verilerini yükleyen bir şirkettir. Teknik olarak kötü bir şey yapmıyor ve hatta kullanıcı sözleşmeleriyle belirsiz bir şekilde anlaşmış olabilirsiniz, ancak sisteminizi hala kendi amaçları için kullanıyor olabilir. Ayrıca, kişisel verilerinizi izlemek gizliliğinizin istilasıdır.

Bazı durumlarda, kötü amaçlı yazılımların algılanması ve ortadan kaldırılması son derece zor olarak yazılır. Bunun nedeni, başka bir şey gibi gizlenmiş olması olabilir, ancak en kötü senaryoda, rootkit olarak bilinen yazılım, sistemin görev yöneticisine bakarken kullanıcılardan neredeyse algılanamayacak şekilde yapılandırılır..

Bu nedenle, kötü amaçlı yazılımın doğrudan bir göstergesi olmayabilir. Bunun yerine, rastgele tarayıcı pop-up’ları (genellikle aşırı “Tehlike! Buraya tıkla!” İletileriyle) veya genel yazılım yavaşlaması gibi kötü amaçlı yazılım tüketen kaynaklar gibi genel belirtileri aramak istersiniz. Garip bir şeyle karşılaşırsanız, en iyi eylem, kötü amaçlı yazılımdan koruma aracını indirmek ve kapsamlı bir sistem taraması yapmaktır. Bu araçlar kötü amaçlı yazılımları tanımlar ve size ilişkili dosyaları karantinaya alma veya kaldırma seçeneğini sunar.

Kötü amaçlı yazılım, eğrinin önünde kalan programcılar sayesinde sürekli gelişiyor. Neyse ki, kötü amaçlı yazılımların arkasındaki olağan hileleri tanımayı öğrendikten sonra, kaçınmak çok daha kolay hale gelir. Kendinizi iyi bir kötü amaçlı yazılımdan koruma aracıyla silahlandırdığınızda, bilgisayarınızın anonim bilgisayar korsanları için bir araç olmasına izin vermekten kendinizi korudunuz. Gerçek kelimede olduğu gibi, kendinizi ve sağduyunuzu eğitmenin bir kombinasyonu size zarar vermek isteyen insanlara karşı en iyi savunma olabilir.

ExpressVPN’in internet gizlilik kılavuzlarına geri dönmek için burayı tıklayın

Kötü Amaçlı Yazılım nedir?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.