Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunma Hakkında 5 İpucu

Kötü amaçlı yazılım her yerde.

Bu korkutucu geliyor, ama bu doğru. Hem gizlice resmi (büyük şirketlerden istatistiksel izleme araçları) hem de tamamen kötü amaçlı (yıkıcı virüsler veya gizlilik madenciliği yazılımı) formlarında gelir ve birçok farklı şekilde ulaşabilir: e-posta, web indirme, fiziksel medya, torrentler ve daha fazlası.

Kötü amaçlı yazılım her zaman mevcut bir tehdit olsa da, doğru araçlar ve eylemler göz önüne alındığında, eski moda sağduyu ile birlikte kolayca ele alınabilecek bir şeydir. Aşağıdaki ipuçları, kötü amaçlı yazılımlara karşı çeşitli biçimlerde en iyi savunmanızı oluşturacaktır..

1. Kötü amaçlı yazılımdan koruma araçlarını kullanın

Kötü amaçlı yazılımlardan korunma söz konusu olduğunda, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok uygulamanız vardır. Her biri kendi artıları ve eksileri ile birlikte gelir - bazıları istediğiniz başka özelliklere sahip olabilir, bazıları daha hızlı çalışabilir, bazıları daha fazla sistem kaynağı alabilir, bazıları ücretsiz olabilir ancak sınırlı seçeneklerle. Hangisini seçerseniz seçin, bilgisayarınızda bir tane bulunduğundan ve kurulduktan sonra sisteminize tam bir tarama yaptığınızdan emin olun. Kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı hem önleyici bir savunma hem de temizleme aracı görevi görür; Kısacası, her sistem için mutlak bir zorunluluktur.

2. Kötü amaçlı yazılımdan koruma aracıyla düzenli taramalar gerçekleştirin

Kötü amaçlı yazılımdan koruma aracınızı yüklediniz ve sisteminiz temiz görünüyor. Net misiniz? Evet, ama sadece şimdilik. Unutmayın, sisteminize gelen herhangi bir dosya kötü amaçlı yazılım olabilir, bu nedenle taramaları düzenli olarak programlanmış aralıklarla çalıştırmak önemlidir. Bilgisayarınız tipik kötü amaçlı yazılım belirtileri göstermeye başlarsa, el ile bir tarama başlatın.

3. Yazılımınızı ve işletim sisteminizi güncel tutun

Yazılım yamaları can sıkıcı olabilir - genellikle uygun olmayan zamanlarda gelir ve güncellemeleri indirmek ve yüklemek için sizi yavaşlatır. Ancak, güvenlik açısından, kesinlikle hayati öneme sahiptirler. İster bir medya oynatıcı, ister Microsoft Office ya da işletim sisteminiz olsun, tüm uygulama biçimleri bir “arka kapıya” sahip olabilir (kötü amaçlı yazılımların özel verilere erişmesi için gizli yollar). Bunlar geliştiriciler tarafından geride bırakılan kazalardır ve güncelleme sürecinin bir kısmı, buldukları serbest bırakma sonrası arka planları ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle, güvenli bir sistemi korumak için güncellemeleri çalıştırmak önemlidir, bu yüzden bunu yapmak için zaman ayırdığınızdan emin olun.

4. İndirilenleri tara

Bir şeyi indirmeniz, hemen yüklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Hemen hemen her dosya türünün gizli kötü amaçlı yazılım içerme olasılığı vardır, ancak taranacak en önemli dosyalar yürütülebilir dosyalardır: yükleyiciler, uygulama başlatıcıları, komut dosyaları, vb. Bu dosyalar, bunların çalıştırılmasının aksine sisteminize veri yazma izni verdiğinden önemlidir. bir uygulama tarafından görüntülenen / oynatılan görüntü veya MP3 gibi bir medya dosyası. Kesinlikle güvenli olmak için, indirmeden önce dosyayı taramak için kötü amaçlı yazılım aracınızı kullanın. Birçok modern kötü amaçlı yazılım aracı, dosyaları indirildikçe otomatik olarak taramak için web tarayıcılarınızla entegre olur, ancak özellikle resmi olmayan bir kaynaksa manuel bir sağlık kontrolü yapmak yine de iyidir. Ayrıca, indirilen dosyaları otomatik olarak açma tarayıcınızın seçeneğini kapatın.

5. Sağduyunuzu kullanın!

Bir arkadaşınızdan garip bir mesaj ve daha da yabancı bir bağlantı içeren bir e-posta mı alıyorsunuz? Neden para kazanmak ya da bir dizüstü bilgisayar ya da girmediğiniz bir şey hakkında bildirim aldığınızı mı merak ediyorsunuz? İnternet, bu ekstra tıklamayı yapmak isteyen rastgele insanları avlayan insanlarla doludur, bu yüzden onlardan biri olmayın. Kendinizi kötü amaçlı yazılımlardan korumanın en iyi yolu sağduyuyu kullanmaktır. Garip görünen bir şey görürseniz, söz konusu e-posta göndericisine bir ileti gönderip tetiklemediğini sorun veya aldığınız bu e-postanın en son aldatmaca olup olmadığını görmek için hızlı bir Google araması yapın (bir arama genellikle hızlı bir açıklama üretir). Sadece genellikle hiçbir şeyin olmadığını ve kontrol etmek için birkaç dakika bekleyemeyeceğini unutmayın. Aynı zamanda, zararlı dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemek iyi bir fikirdir, böylece herhangi bir zararlı kötü amaçlı yazılımdan kurtarabilirsiniz.

Kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Bunun yerine, bunun üstesinden gelmek için yazılım araçlarının ve kendi akıllılarınızın bir kombinasyonunu kullanmanız gerekir. Bunlar yanınızda olduğunda, kötü amaçlı yazılımlar hakkında endişelenmeden web'de rahatça gezinebileceksiniz ve bazı kötü amaçlı yazılımlar sisteminize bulaşsa bile durumu nasıl ele alacağınızı bileceksiniz..

ExpressVPN internet gizlilik kılavuzlarına geri dönmek için burayı tıklayın

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunma Hakkında 5 İpucu
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.