Mobil Kablosuz ağlardan hangi bilgiler geçer?

Halka açık Wi-Fi oldukça harika, ancak güvenli ve nadiren özel olmaktan uzak. Kiminle paylaştığınız bilgilerin Wi-Fi’yi daha verimli kullanmanıza yardımcı olduğunu anlamak, siber saldırı riskinizi azaltır ve cihazınızı tercihlerinize göre yapılandırmanıza olanak tanır.

MAC adresleri cihazınızı tanımlamak için kullanılabilir

Bir Wi-Fi noktasına her bağlandığınızda telefonunuz MAC adresini verir. Her ağ arabiriminin böyle bir adresi vardır ve bu adres sizi belirli bir ağın tekrarlanan kullanıcısı olarak tanımlamak için kullanılır. Sizi ayrı ağlarda tanımlamak için de kullanılabilir.

İOS 8’den başlayarak, Apple cihazları, kullanıcıları izleme uygulamasını zorlaştıran sahte, rastgele bir MAC adresi yayınlamaya başladı. Bununla birlikte, cihazınızı bir iOS cihazı olarak tanımlamak yine de mümkündür. İşletim sistemi TAILS ayrıca varsayılan olarak MAC adreslerini rastgele seçer.

MAC adresleri, evinizin veya ofisinizin Wi-Fi ağının güvenliğini artırmak için de kullanılabilir. Ağınızda izin verdiğiniz cihazları MAC adreslerine göre tanımlarsınız ve daha sonra bu cihazları beyaz listeye eklersiniz, bu da aslında bilinmeyen tüm cihazları ağınızdan engeller.

Telefonunuz muhtemelen adını Wi-Fi erişim noktasına iletecektir. Varsayılan olarak, bu genellikle telefonun tanımı, telefonu ayarlarken girdiğiniz ad veya “Patricia’nın iPhone” gibi ikisinin bir kombinasyonudur. Bu adı cihazınızın ayarlarından kaldırabilir veya değiştirebilirsiniz.

Wi-Fi yönlendirici, verilerinizi yönlendiriciden geçerken okuyabilir

Bir Wi-Fi ağına bağlandıktan sonra, yönlendiricinin içinden geçen tüm verileri okuyabileceğini unutmayın. Bu her zaman tüm trafiğinizin hedef IP’sini içerir. Bu, Wi-Fi operatörünün her cihazın hangi hizmetleri kullandığını ve ağdaki herkesin hangi siteleri ziyaret ettiği hakkında iyi bir fikir edinmesini sağlar.

Bağlantı TLS kullanılarak şifrelenmezse (adres çubuğundaki bir kilitle gösterildiği gibi), şebeke operatörü de bu trafiğin içeriğini görebilir. Bu, e-postaları, sohbetleri, şifreleri ve diğer kişisel bilgileri içerir. TLS’yi her zaman kontrol etmek ve şifrelenmemiş bir bağlantı üzerinden hiçbir hassas bilgiyi asla iletmemek önemlidir.

Bir VPN veya Tor kullanmak, ağ sağlayıcının trafiğinizi okuma yeteneğini ortadan kaldırır, ancak yine de tüketmekte olduğunuz veri miktarı hakkında tahminlerde bulunabilirler. Ancak Tor, web trafiğinizi yalnızca bir VPN cihazınıza giden ve cihazınızdan giden tüm trafiği şifreleyecek şekilde koruyacak.

Şifrelenmemiş Wi-Fi ağları trafiğinizi herkese açık hale getirir

Wi-Fi tarafından yönlendirici ile sizin arasındaki trafiği şifrelemek için kullanılan çeşitli protokoller vardır. Ne yazık ki, hepsi güvenli değil. Aslında, çoğu şifreleme kullanmaz. Bağlanmak için şifre gerektirmeyen bir Wi-Fi erişim noktasına bağlandığınızda, trafiğinizin hiçbiri şifrelenmez. Bu, çevrimiçi etkinliklerinize yakındaki herkes tarafından müdahale edilebileceği anlamına gelir. Bu, sizi yalnızca yönlendiriciden değil yakındaki bilgisayarlardan da saldırılara maruz bıraktığı için halka açık Wi-Fi ağında karşılaşabileceğiniz en güçlü güvenlik riskidir. Bir giriş ekranı sunan kablosuz ağlar sonra yönlendiriciye bağlandığınızda da sizi bu tehditten korumazsınız.

Bu risk özellikle parklar, havaalanları veya kafeler gibi halka açık ve ücretsiz Wi-Fi erişim noktaları için geçerlidir. Evde veya halka açık bir yerde olsanız da, kendi Wi-Fi’nizi kurarken her zaman bir pasaport ayarlamayı ve kurulumda güvenli bir protokol, tercihen WPA2 seçmeyi unutmayın.

Bir VPN kullanmak sizi bu tehditten koruyacaktır ve şifrelenmemiş Wi-Fi ağlarında, bunları kullanmak özellikle önemlidir. VPN’nizin OpenVPN veya IPSec gibi iyi şifrelemeye sahip bir protokol kullandığından emin olun.

Wi-Fi ağı bir bina içindeki konumunuzu tahmin edebilir

Cihazınızın sinyal gücünü zaman içinde ve diğer cihazlarla karşılaştırıldığında, bir Wi-Fi erişim noktası operatörü nerede olduğunuzu iyi bir şekilde tahmin edebilir. Bu, bir bina içindeki veya kamusal alandaki hareketlerinizi izlemek için kullanılabilir, ancak bu bilgiler, bağlantınızdan çıkarabilecekleri mağazalardan satın alma kayıtları veya CCTV yayınları gibi diğer verilere bağlandığında oldukça güçlü hale gelebilir..

Bu, binanın sahibinin bir kredi kartı numarasına veya hatta bir yüze bir IP bağlamasını sağlar. Buna karşı savunmak, özellikle ağda çok zaman harcarsanız daha zordur. İdeal olarak, her zaman kalabalığa karışmaya çalışacaksınız. Bir kafede diğer insanlardan daha uzun kalmayın ve tamamen boş olan bir binanın köşesinde kaybolmayın. Video gözetimi altında olmayan noktalar bulmak da sizin yararınıza olabilir, ancak bu her zaman kolay değildir.

Her durumda, kimliğinizi korumaya çalışırken kredi kartınızla alışveriş yapmayın. Nakit ödeme yapın ve bulunduğunuz yere gitmek veya konumunuzdan Uber gibi uygulamaları kullanmayın.

Bir ağa otomatik olarak bağlanmak tehlikeli olabilir

Mobil cihazınızın Wi-Fi özelliği açık olduğu sürece, bulabileceği ağları sürekli dinler ve daha önce bağlı olduğu ağlara bağlanmaya çalışır. Ancak, daha önce bir ağa bağlanıp bağlanmadığını söylemenin tek yolu ağın adıdır ve bu kolayca taklit edilebilir.

“Starbucks” adlı bir Kablosuz ağın aslında Starbucks tarafından işletildiğine dair bir garanti yoktur. Aslında, herkes kolayca bu adın kötü amaçlı bir ağını kurabilir, böylece genellikle Starbucks Wi-Fi’ye bağlanan tüm cihazların otomatik olarak bağlanması sağlanır..

Bağlandıktan sonra cihaz adını yönlendiriciye gösterir ve kullandığınız bazı servisler otomatik olarak etkinleşebilir. Şifrelenmemişse, bu bilgiler Wi-Fi ağının operatörü ve çevrenizdeki diğer kişiler tarafından okunabilir.

daha fazla okuma

Aşağıdaki makalelerle mobil kablosuz ağın tehlikeleri hakkında daha fazla bilgi edinin:

  • Gizliliğinizi Etkileyen Mobil Ayarlar
  • Nasıl cep telefonu şarj risklere maruz
  • Konumunuzu Üçgenleştirmenin Tehlikeleri, Çağrıları Durdurma, SMS
  • Cihazınızı Kilitleme
  • Mobil Uygulamalarınızı Koruma
Mobil Kablosuz ağlardan hangi bilgiler geçer?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.