Mobil uygulamalarınızı koruma

[ware_item id=33][/ware_item]

Telefonunuz söz konusu olduğunda, sakladığınız bilgiler yalnızca yüklediğiniz uygulamalar kadar güvenlidir.


Daha önce de belirtildiği gibi, uygulamaları yalnızca resmi kaynaklarından indirin. İdeal olarak, bunlar Google ve Apple uygulama mağazalarıdır, ancak bazı üreticilerin daha az saygın yazılım depoları olabilir.

Alternatif olarak, kod açık kaynaksa gelişmiş kullanıcılar uygulamaları kendileri oluşturabilir veya yükleme paketlerini doğrudan geliştiricilerden bulabilir ve doğrulayabilirsiniz.

Uygulama izinleri

Hem iOS hem de Android'in en son sürümü, uygulamalara kameranızı, mikrofonunuzu, konumunuzu vb. Kullanmak için seçici olarak izin verme fırsatı verir..

Bunu iyi kullanın! Uygulamanın ihtiyaç duyduğu izinlere kuşkulu olun ve uygulamalara yalnızca gerekli ve invaziv olmadığını düşündüğünüz izinleri verin. Bir mesajlaşma uygulamasının her zaman konumunuzu bilmesi gerekmez ve bir ödeme uygulamasının resimlerinize her zaman erişmesi gerekmez. Bir el feneri uygulamasının düzgün çalışması için herhangi bir şeye erişim istemesi gerekmez.

Konumunuzu bir uygulama aracılığıyla edinmek, SIM kartları üçgenlemek veya sizi fiziksel olarak takip etmekten çok daha doğru ve kolaydır. Fotoğraflarınızı ve kişi listenizi bir uygulama aracılığıyla yüklemek, telefonunuzu hacklemekten çok daha ucuzdur.

Çoğu girişimcinin ve yatırımcının inanılmaz derecede veriye açıldığını ve kullanıcı verilerinden para kazanmanın ücretsiz bir uygulama veya hizmet için tek veya en umut verici para kazanma stratejisi olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, hangi hizmetle hangi verileri paylaştığınıza dikkat edin!

Hangi uygulamaları yüklediğinizi ve hangi izinleri istediklerini gözden geçirmek için ara sıra telefonunuzun ayarlarını gözden geçirmek sizin yararınıza olacaktır. Daha sonra bu izinleri geri çekebilir veya uygulamayı tamamen silebilirsiniz.

Uygulamalarınızın sizi gözetlediğini gösteren uyarı sinyalleri

Önemli uyarı, bir şeyin yanlış gittiğine dair genellikle aşırı pil, ağ veya bellek kullanımını içerir. Bunlar mutlaka casusluk yaptığınızı gösteren uyarılar olmasa da, kesinlikle casus uygulamalarının yan etkileri.

Bu göstergeleri izlemek için sezginizi ve telefonunuzun işletim sisteminin yerleşik özelliklerini kullanın. Pilinizi, ağınızı veya bellek kullanımınızı optimize etmenize yardımcı olacağına söz veren uygulamalar nadiren güvenilirdir ve sisteminize veri hırsızlığı riskini artırır. Uygulamaları kendileri bile gözetliyor olabilirler.

Uygulamanız verilerinizi şifreliyor mu?

Bir uygulamanın gelişmiş analitik araçlara erişmeden arka planda verilerinizi nasıl ele aldığını değerlendirmek zor olabilir. İzinleri iyi idare edip telefonunuzu güncel tutsanız bile, bir uygulamaya hangi bilgileri verdiğiniz konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Uygulamanın verilerinizi bulutta düzgün bir şekilde depolamaması riski vardır. Bilgilerinizi çevrimiçi olarak şifreleyeceğine söz veren sağlayıcıları arayın ve bu bilgilerin nasıl şifrelendiğini öğrenin. İdeal olarak bir şifre yöneticisi aracılığıyla iyi bir şifre seçin (ayrıca ExpressVPN’in Rastgele Şifre Üreticisi'ni kullanmanızı öneririz).

Parolanızın sunucuda karma biçimde saklandığından emin olmak son derece önemlidir. Bu temel prosedüre uymayan bir uygulama için iyi bir gösterge, şifrenizin uzunluğu ile sınırlıysanız veya özel karakterler ekleyip ekleyemeyeceğinizle sınırlıdır.

Aktarılan tüm verilerin HTTPS ile şifrelenmesi gerekir. Tarayıcınızdan farklı olarak, bağlantının şifreli olup olmadığını manuel olarak doğrulamanız veya sertifikaların düzgün bir şekilde kontrol edilip edilmediğini doğrulamanız mümkün olmayabilir. Bunun yerine, uygulama geliştiricilerinin vaatlerine, platformlarının politikalarına (örneğin Apple uygulama mağazası, HTTPS'yi varsayılan olarak kullanmak için yeni uygulamalar gerektirir) ve geliştiricilerinin yeterliliğine güvenmeliyiz.

Teorik olarak güvenilir olmasa da, bir uygulamayı görünüşünden yargılamak en azından bir dereceye kadar mümkündür. Düzenli güncellemeler alırsa, ayrıntılı bir değişiklik günlüğüne sahipse ve genellikle hatalardan yoksun görünüyorsa, uygulamanın da “başlık altında” iyi gelişmesi daha olasıdır.

İki faktörlü kimlik doğrulama

Parolanıza ek olarak, iki faktörlü kimlik doğrulamayı da kullanabilirsiniz. Bu, yalnızca kısa bir süre için geçerli olan ikinci bir şifredir. Telefonunuzda, harici bir cihazda oluşturulabilir veya kısa mesaj veya e-posta yoluyla size gönderilebilir.

Kod telefonunuzda veya harici bir cihazda oluşturulduğunda en güvenlidir, ancak bu cihaz kaybolduğunda baş ağrısı oluşturabilir.

Kod kısa mesaj yoluyla size gönderildiğinde, bu bilgilerin muhtemelen yakındaki biri veya telefonunuzdaki başka bir uygulama tarafından ele geçirilebileceğini unutmayın..

daha fazla okuma

Aşağıdaki makalelerle mobil kablosuz ağın tehlikeleri hakkında daha fazla bilgi edinin:

  • Mobil Ağlarınızdan Hangi Bilgiler Geçer?
  • Nasıl cep telefonu şarj risklere maruz
  • Konumunuzu Üçgenleştirmenin Tehlikeleri, Çağrıları Durdurma, SMS
  • Cihazınızı Kilitleme
  • Gizliliğinizi Etkileyen Mobil Ayarlar
Mobil uygulamalarınızı koruma
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.