Tor’un beklenmedik tarihi

Tor'un sadece birkaç on yıl içinde askeri projeden anarşist sevgiliye nasıl evrildiğini öğrenin.

Tor: İlk yıllar

Amerika Birleşik Devletleri silahlı kuvvetleri her zaman bilgi toplamak için dünya çapında geniş bir casus ağına güvenmiştir. Bu bilgiler 1990'larda giderek dijitalleştikçe, ajanslar varlıklarının çevrimiçi iletişim kurmanın ne kadar değerli olacağını anladılar.

Casusların artık büyük radyolara ihtiyacı yoktur veya bilgi almak için gazetelerdeki mesajları deşifre etmek zorunda kalmazlar. Ancak ABD ordusu, internetin oluşturulma biçiminin, kaynaklarının kimliği ve güvenliği için ciddi tehditler oluşturduğunun da farkındaydı. ABD istihbaratı veya askeriye tarafından işletilen sunucularla kimin iletişim kurduğunu tespit etmek çok kolay olurdu.

Üyelerinden birini sık sık ziyaret eden bir STK'nın askeri üssün sadece üyelerine ait forumunda veya bir çalışanın sıklıkla bir devlet kurumunun web sitesini açtığını fark eden büyük bir şirkette oturum açtığını düşünün. Anonimlik sağlayan küresel bir ağ olmadan, casuslar, polis ve diğer hükümet kuruluşları kaynaklarıyla etkili bir şekilde iletişim kuramaz veya gizli soruşturmalar gerçekleştiremez.

1990'ların ortalarında, ABD Deniz Araştırmaları Laboratuvarı bir çözüm üzerinde çalışmaya başladı. Tüm dünyaya yerleştirilmiş bir bilgisayar ağı üzerinden şifrelenmiş verileri yönlendirmenin bir yolunu geliştirmeye başladılar. Bu yönlendirme yöntemi, tüm verilerin hem kökenini hem de hedefini gizler. 1997'den sonra proje Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından daha da geliştirildi.

Ancak böyle bir ağ, kullanıcılarının kimliğini nasıl doğrular? Ve böyle bir ağ nasıl tespit edilmez? Başka kim sansürsüz internete anonim bir şekilde erişmekten yararlanabilir??

Gizli silah yerine genel araç

Bu sorular hakkında çılgınca spekülasyon yapabiliriz, ancak tarihçiler için, askeri ve istihbarat örgütlerinin hangi tartışmalardan geçtiğini ve 2002'de hangi argümanların yazılımı ücretsiz olarak kamu kullanımı için serbest bırakmaya ikna ettiğini belirlemek zordur. projenin sürdürülmesi sorumluluğu Elektronik Sınır Vakfı'na (EFF) devredildi ve daha sonra Tor Projesi'ne kontrol verildi. İsveç hükümeti de önemli ölçüde katkıda bulunsa da, fonlarının çoğu hala ABD hükümetinden geliyor.

Hükümetin Tor Projesine katılmasının nedenleri şizofrenik olduğu kadar kafa karıştırıcıdır. Hükümet, saldırılarının kaynağını gizlemek, sivil hak hareketlerine sızmak ve casuslarının istihbaratını güvenli ve etkili bir şekilde iletmesini sağlamak için Tor ağını kullanmaya devam etmek istiyor. Öte yandan, herkese saldırılarının kaynağını gizlemesine ve hükümetten gizleme veya bilgi gizlemesine izin verecek bir araç verdiler..

Hükümete karşı ve hükümete karşı

Ancak bu aracı şüphe uyandırmadan kullanabilmek için hükümetin Tor ağını otoriter kontrolden kurtulmak isteyenler için özgürleştirici ve güçlendirici bir teknoloji olarak tanıtması gerekiyor. Sadece sözcüğü yayarak onu tanıtmakla kalmayıp, aynı zamanda hükümetin bilgi toplamak istediği aynı kişiler tarafından gerçekten etkili ve onaylanmış bir yazılım haline getirmeleri gerekiyordu..

Hükümetin gücü korumak için iktidardan vazgeçmesi gerekiyordu. Bu karmaşık denge muhtemelen ABD hükümetinin kendisini bu teknolojinin hem canlı bir destekçisi hem de vahşi saldırganı olarak adlandırmasının sebebidir..

ABD hükümeti gibi kuruluşlar tamamen homojen değildir ve şüphesiz dürüstçe sivil hakları korumaya çalışan aktörlerin yanı sıra otoriter yapıları güçlendirmek isteyen aktörlerden oluşur..

adaletin terazisi

Güç ve özgürlük arasında bir denge kurulabilir mi?

Tor ağını avantajımız için kullanmak için, nasıl çalıştığını ve sınırlamaların ne olduğunu anlamalıyız. Tor’un açık kaynaklı kodu, başlık altında neler olup bittiğini tam olarak anlamamıza ve güvenli şifrelemenin uygulanmasını denetlememize olanak tanır.

Tor'nun gelişimi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, orijinal araştırma belgesini ve tor 0.0.0'ın duyurusunu inceleyin..

daha fazla okuma

Bu makalelerle Tor hakkında daha fazla bilgi edinin:

  • Tor için Başlangıç ​​Kılavuzu
  • Tor Gerçekten Nasıl Çalışır
  • Gizliliğinizi Korumak için Tor Nasıl Kullanılır
  • Tor'a Hızlı Başlangıç

Öne Çıkan Resim: Paul Hill / Dollar Photo Club

Tor'un beklenmedik tarihi
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.