VPN Nedir?

VPN’ler veya Sanal Özel Ağlar, İnternet üzerinden birbirine bağlı bir grup bilgisayar veya uzak ağdır. Web filtrelerini atlamak, uzak sunuculara bağlanmak ve anonim olarak göz atmak ve indirmek için kullanışlıdırlar..

Bir VPN’ye bağlandığınızda, kimlik bilgilerinizle giriş yaparsınız ve gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler şifreli ve güvenlidir.

VPN’leri kimler kullanır??

Aşağıda, VPN’leri yaygın olarak kullanan kişilerin yanı sıra kendilerinden elde ettikleri belirli avantajlar derlenmiş bir liste bulunmaktadır. Muhtemelen, en azından kısmen aşağıdaki kategorilerden birine girersiniz.

Öğrenciler ve İşçiler

Kahve dükkanında olduğu gibi güvenli olmayan bir ağ kullanmak bir risk olabilir. Diğer kişiler etkinliğinize erişebilir ve hesap bilgilerinizi, işletme verilerinizi veya araştırma görevinizi çalmaya cazip gelebilir ve işiniz veya notlarınız tehlikede olabilir.

Genellikle VPN, okul veya şirket tarafından sağlanır, böylece seyahat ederken bile başka bir ağda erişemeyebileceğiniz kaynaklara kolay erişim ve bağlantınız olur. Kendi VPN’inizi kullanıyorsanız, okullar ve işyerleri tarafından ayarlanan filtreleri ve sansürü atlayabilir ve kampüste veya iş yerinde anonim olarak göz atabilirsiniz. Halka açık yerlerde bile, önemli çalışmalarınızın meraklı gözlerden korunduğundan ve kullanıcı verilerinizin güvenli olduğundan emin olabilirsiniz..

indirenler

İster yasal olarak ister yasadışı olarak indiriyor olun, bilgisayarınızda belirli uygulamalar kullandığınız için bir şirketin izleme listesine girmek istemezsiniz. Daha da kötüsü, mahkemeye veya ağır para cezasına çarptırılabilir. Diğer teknolojiler ve hizmetler yanlış bir güvenlik hissi sunar, ancak aslında gerekli korumayı sağlamaz. VPN’ler IP adresinizi şifreler ve neredeyse izlenebilir değildir ve güvenli bir şekilde indirmenin tek güvenli yoludur.

Güvenlik Meraklıları

Mesleğiniz veya internetiniz ne olursa olsun, bir VPN’in sağlayabileceği gizliliği ve güvenliği hak ediyorsunuz. Bir VPN kullanarak şunları yapabilirsiniz:

  • Etkinliğinizin izlenmesi veya izlenmesi tehdidi olmadan anonim olarak arama yapın
  • Ağınızı, kendi İnternetleri için ödeme yapmak istemeyen kimlik hırsızları, kötü amaçlı yazılımlar ve / veya komşular tarafından saldırıya karşı koruyun
  • İster evde ister kamusal alanda olun, iletişimlerinizin gizli ve şifreli kalması için güvenli bir bağlantı kurun
  • Kişisel ve finansal verilerinizi meraklı gözlerden koruyun

Yani komşunuz internetinizi tehlikeye atıyorsa, muhtemelen sunucunuza virüs veya kötü amaçlı yazılım indiriyorsa veya çocuğunuz kredi kartı bilgilerinizi şüpheli bir siteye yanlışlıkla girdiyse veya kişisel bilgilerinizi gören birinin fikrinden rahatsız olsanız bile veri veya çevrimiçi etkinlik için bir VPN kullanıyor olmalısınız.

Dünya Gezginleri

Zaman farklılıkları, dil engelleri ve hükümet sansürü nedeniyle, yurt dışındayken internet kullanımı yavaş ve sinir bozucu olabilir. Bilmediğiniz, güvenli olmayan bir yerel ağa güvenmek yerine, seyahat ederken bir VPN kullanmak bu engelleri (ayrıca güvenlik sorunlarını) ortadan kaldırır ve herhangi bir web sitesine istediğiniz dilde istediğiniz hızda erişmenizi sağlar.

İşletmeler ve Web Siteleri

İster küçük bir şirkete sahip olun ister büyük bir şirketin parçası olun, VPN’ler özel işletme verilerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olur. Programlama, bordro, ürün katalogları, çalışan ve müşteri bilgileri, şirket tahminleri ve daha fazlasından verileriniz korunur ve güvenlidir. Şirketler genellikle gizlilik nedenleriyle VPN’leri değil, aynı zamanda ofisler arasında güvenli ve rahat veri paylaşımı ve uzak çalışanları merkezi çalışma sunucularına bağlamak için de kullanırlar. Web siteleri, kötü amaçlı yazılımların kullanıcılarını etkilemesini önlemek ve hızlı yükleme süresi sağlamak için bunları kullanır.

Her yerdeki insanlar VPN kullanıyor ve sayıları artıyor. Sansür, siber suç ve hız taleplerinin artmasıyla VPN’ler öğrenciler, işletmeler, gezginler, indiriciler ve sıradan insanlar için günü kurtarıyor.

ExpressVPN’in internet gizlilik kılavuzlarına geri dönmek için burayı tıklayın

VPN Nedir?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.