Kas ir metadati un ko tas nozīmē?

Metadati ir termins, ko mūsdienās daudz redzam un dzirdam. Ikvienam, kurš pārzina grieķu vai latīņu valodu, tā nozīme var nebūt acīmredzama – tā kā šajās valodās “meta” ir attiecīgi izmaiņas un pozīcija.

Bet metadatos “meta” ir moderns, pašreferenciāls veids – metadati ir dati par datiem. Tie ir dati, kas apraksta sevi vai vismaz objektu vai paketi, kurai tas pieder.

Šajā rokasgrāmatā tiks pārbaudīts, kas ir metadati un kādiem nolūkiem tie tiek izmantoti, ieskaitot ietekmi uz jūsu privātumu.

Metadati sākās bibliotēkā

Īsumā, metadati tiek izmantoti informācijas sakārtošanai, lai to būtu vieglāk atklāt un izmantot.

Tas sākās bibliotēkās kā līdzeklis arhivētas informācijas kataloģizēšanai. Jā: slavenā Dewey decimālā sistēma ir agrīns metadatu piemērs.

Bibliotēku kataloga kartēs būtu sistematizēti dati par katru grāmatu, piemēram:

  • Grāmatas nosaukums
  • Tā autore
  • Priekšmeta kategorija
  • Īss konspekts
  • Kataloga kods, kas bibliotēkas lietotājiem pastāstīja, kā atrast grāmatas atrašanās vietu

Kopš šīs sistēmas izveides metadatu ideja nav īsti mainījusies. Tas vienkārši ir kļuvis digitāls un tagad tiek izmantots visam, sākot no filmu bibliotēkas organizēšanas līdz interneta trafika novirzīšanai.

Jūs šobrīd ģenerējat metadatus

Tagad jūs zināt, ko metadati var darīt, ir diezgan viegli iedomāties, kā tos var izmantot visa veida digitālās informācijas sakārtošanai. Un to patiešām izmanto ļoti dažādos veidos. Šeit ir daži piemēri tam, kā metadatus izmanto dienesti, kurus, iespējams, izmantojat katru dienu.

E-pasts – Katrā e-pastā, kuru nosūtāt un saņemat, ir ietverts sūtītāja un saņēmēja vārds un e-pasta adrese, nosūtīšanas laiks, IP adrese, no kura tas tika nosūtīts, un citi ar ziņojumu saistīti dati, piemēram, tēmas rinda. Metadati tiek izmantoti, lai ziņojumu nosūtītu pareizajā vietā un pēc tam pareizi organizētu un parādītu.

Tālr – Telefona tīkli izmanto metadatus, lai savienotu tālruņa zvanus un reģistrētu zvanu datus rēķinu sagatavošanai un citiem mērķiem. Metadati var ietvert zvanītāja numuru, sarunas laiku un ilgumu un pat sarunu dalībnieku GPS atrašanās vietu.

Sociālais tīkls – Vai esat pamanījis, kā trešo pušu lietotnes, kurās jūs pierakstāties, izmantojot Facebook vai Twitter, vienmēr pieprasa piekļuvi jūsu pamatinformācijai, draugu sarakstam un citam? Viņi dara piekļuvi metadatiem, kurus glabā jūsu sociālā tīkla konts, lai jūs identificētu. Jūsu Facebook patīk un intereses var arī uzskatīt par personīgiem metadatiem par jums, ko pakalpojums izmanto, lai atlasītu reklāmas un lapu ieteikumus, kas jūs varētu interesēt.

Web lapas – Metadati ir diezgan daudz, kas padara meklēšanu tīmeklī. Parasti tīmekļa lapas metadatos ietilpst lapas nosaukums, apraksts, publicēšanas datums, atslēgvārdi un daudz kas cits. Šos metadatus meklētājprogrammas izmanto tīmekļa kataloģizēšanai, lai jūs varētu ērti tos meklēt.

Digitālo mediju bibliotēkas – Neatkarīgi no tā, vai izmantojat iTunes vai jums ir mājas multivides serveris, tie ir metadati, kas visu jūsu mūziku un filmas uztur sakārtotu un labi parādītu. Tipiskajos mp3 metadatos ietilpst izpildītāja vārds, dziesmas nosaukums, albuma nosaukums, izdošanas gads un citi.

Metadati tiek izmantoti arī neskaitāmos citos ikdienas pakalpojumos – sākot ar fotoattēlu uzņemšanu un beidzot ar kabeļtelevīzijas skatīšanos.

Metadati arī liek darboties internetam

Viens otrs ļoti svarīgs metadatu izmantojums ir interneta trafika vadīšana un apstrāde. Bez šiem metadatiem neviena no informācija, ko mēs pārsūtīsim internetā, netiks nonākta tur, kur tā nonāk.

Kā jūs droši vien zināt, internetā nosūtītie dati tiek sadalīti pārvaldāmās “paketēs”. Katrai no šīm paketēm ir jābūt informācijai par tās galamērķi, no kurienes tā nākusi un kā tā būtu jāizmanto. Un jūs uzminējāt – katrai paciņai, kas nosūtīta internetā, ir metadati lai šo darbu paveiktu.

Metadati un jūsu privātums

Tagad vajadzētu būt skaidram, ka metadati ir patiešām, patiešām noderīgi. Bet metadatos ir kaut kas cits, kas mums visiem jāzina.

Lielākajā daļā metadatu piemēru – e-pasts, tālruņa zvani, sociālie tīkli un vispārīga tīmekļa pārlūkošana – ir personīga informācija par jums. Un jūsu personīgie metadati tiek pārsūtīti internetā un citos tīklos, kur tam var piekļūt trešās personas.

Pie cilvēkiem, kuri varētu piekļūt jūsu metadatiem, ietilpst:

Hakeri – Ļaunprātīgas trešās puses, kas piekļūst jūsu nenodrošinātiem datiem, var tos izmantot, lai uzraudzītu jūsu darbību un nozagtu no jums.

Valdības aģentūras – Kad aģentūras, piemēram, NSA, uzrauga jūsu darbības, tās likumīgi iegūtie metadati, ko viņi izmanto, lai to izdarītu.

Tirgotāji – Tādos pakalpojumos kā Facebook tiek saglabāts neliels daudzums personīgo metadatu par jums. Un tā kā Facebook galvenais ienākumu avots ir reklāma, ir diezgan skaidrs, kāpēc.

Esiet informēts par metadatiem un esiet drošs

Metadati ir visur, un daudzējādā ziņā tas mūsu dzīvi padara vieglāku un labāku. Bet ir vērts atcerēties, ka internetā un citos publiskos tīklos personiskos metadatus var redzēt un izmantot veidos, par kuriem jūs, iespējams, nezināt..

Kad izmantojat digitālos pakalpojumus, jūs ģenerējat metadatus par sevi. VPN drošība var palīdzēt aizsargāt jūsu datus no trešajām personām. Tomēr, ņemot vērā metadatu visuresošo raksturu, tas mums visiem ir jāapzinās.

Noklikšķiniet šeit, lai atgrieztos ExpressVPN interneta privātuma ceļvežos

Kas ir metadati un ko tas nozīmē?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.