Kāda informācija iet caur mobilajiem Wi-Fi tīkliem

Publiskais Wi-Fi ir diezgan lielisks, taču tas nebūt nav drošs un reti ir privāts. Izpratne par to, kādu informāciju jūs kopīgojat, palīdz efektīvāk izmantot Wi-Fi, samazina kiberuzbrukumu risku un ļauj konfigurēt ierīci atbilstoši jūsu vēlmēm.

MAC adreses var izmantot, lai identificētu jūsu ierīci

Ikreiz, kad izveidojat savienojumu ar Wi-Fi vietu, tālrunis piešķir tai MAC adresi. Katrā tīkla saskarnē ir šāda adrese, kuru izmanto, lai jūs identificētu kā noteikta tīkla atkārtotu lietotāju. To var izmantot arī, lai jūs identificētu atsevišķos tīklos.

Sākot ar iOS 8, Apple ierīces ir sākušas pārraidīt viltotu, nejauši izvēlētu MAC adresi, kas apgrūtina lietotāju izsekošanas praksi. Tomēr joprojām ir iespējams identificēt jūsu ierīci kā iOS ierīci. Arī operētājsistēma TAILS pēc noklusējuma randomizē MAC adreses.

MAC adreses var izmantot arī, lai palielinātu jūsu mājas vai biroja Wi-Fi drošību. Jūs identificējat tīklā atļautās ierīces pēc to MAC adreses un pēc tam iekļaujat šo ierīču baltajā sarakstā, būtībā bloķējot visas nezināmās ierīces no jūsu tīkla..

Jūsu tālrunis, visticamāk, arī pārsūtīs savu vārdu uz Wi-Fi piekļuves punktu. Pēc noklusējuma tas bieži ir vai nu tālruņa apraksts, vārds, kuru ievadījāt, iestatot tālruni, vai arī abu kombinācija, piemēram, “Patricia's iPhone”. Šo vārdu var noņemt vai mainīt ierīces iestatījumos.

Wi-Fi maršrutētājs var nolasīt jūsu datus, kad tas iet caur maršrutētāju

Kad esat izveidojis savienojumu ar Wi-Fi tīklu, ir svarīgi atcerēties, ka maršrutētājs var nolasīt visus datus, kas tam iet. Šis vienmēr ietver visas jūsu datplūsmas mērķa IP. Tas ļauj Wi-Fi operatoram iegūt labu priekšstatu par to, kādus pakalpojumus katra ierīce izmanto un kuras vietnes apmeklē visi tīkla lietotāji.

Ja savienojums nav šifrēts, izmantojot TLS (kā norāda adreses joslas bloķēšana), tīkla operators var redzēt arī šīs trafika saturu. Tas ietver e-pastus, tērzēšanu, paroles un citu personisko informāciju. Ir svarīgi vienmēr pārbaudīt, vai nav TLS, un nekad nenosūtiet sensitīvu informāciju, izmantojot nešifrētu savienojumu.

Izmantojot VPN vai Tor, tīkla pakalpojumu sniedzējs nevar nolasīt jūsu datplūsmu, lai gan viņi joprojām var aprēķināt jūsu patērēto datu daudzumu. Tomēr Tor aizsargās tikai jūsu tīmekļa trafiku, kamēr VPN šifrēs visu satiksmi, kas iet uz jūsu ierīci un no tās.

Nešifrēti Wi-Fi tīkli visiem jūsu satiksmi atdala

Ir vairāki protokoli, kurus Wi-Fi izmanto, lai šifrētu satiksmi starp maršrutētāju un jūs. Diemžēl ne visi no tiem ir droši. Patiesībā daudzi vispār neizmanto šifrēšanu. Kad izveidojat savienojumu ar Wi-Fi piekļuves punktu, kura savienošanai nav nepieciešama parole, neviens no jūsu trafikiem nav šifrēts. Tas nozīmē, ka jūsu tiešsaistes aktivitātes var pārtvert jebkurš tuvumā esošais. Šis ir spēcīgākais drošības risks, ar kuru jūs varētu saskarties publiskajā Wi-Fi, jo tas pakļauj jūs uzbrukumiem ne tikai no maršrutētāja, bet arī no tuvumā esošajiem datoriem. Wi-Fi tīkli, kas parāda pieteikšanās ekrānu pēc savienojums ar maršrutētāju arī neaizsargā jūs no šiem draudiem.

Šis risks jo īpaši attiecas uz publiskiem un bezmaksas Wi-Fi piekļuves punktiem, piemēram, parkiem, lidostām vai kafijas veikaliem. Iestatot savu Wi-Fi neatkarīgi no tā, vai atrodaties mājās vai sabiedriskā vietā, atcerieties vienmēr iestatīt pasi un iestatījumā izvēlēties drošu protokolu, vēlams WPA2.

Izmantojot VPN, jūs pasargāsit no šiem draudiem, un nešifrētos Wi-Fi tīklos kļūst īpaši svarīgi tos izmantot. Pārliecinieties, vai jūsu VPN izmanto protokolu ar labu šifrēšanu, piemēram, OpenVPN vai IPSec.

Wi-Fi tīkls var uzminēt jūsu atrašanās vietu ēkā

Izmantojot laika gaitā ierīces signāla stiprumu un salīdzinājumā ar citām ierīcēm, Wi-Fi piekļuves punkta operators var pareizi uzminēt, kur atrodaties. Lai gan to var izmantot, lai izsekotu jūsu pārvietošanos ēkā vai publiskajā telpā, šī informācija var kļūt ļoti spēcīga, ja tā ir savienota ar citiem datiem, kurus viņi var iegūt no jūsu savienojuma, piemēram, pirkumu ierakstiem veikalos vai videonovērošanas plūsmām..

Tas ļauj ēkas īpašniekam pieslēgt IP kredītkartes numuram vai pat sejai. Aizsargāties pret to ir grūtāk, it īpaši, ja daudz laika pavadāt tīklā. Ideālā gadījumā jūs vienmēr centīsities saplūst ar pūli. Uzturieties kafejnīcā ilgāk par citiem cilvēkiem un nepazūdiet pilnīgi tukšas ēkas stūrī. Jūsu interesēs var būt arī tādu vietu atrašana, kuras netiek pakļautas videonovērošanai, bet tas ne vienmēr ir vienkārši.

Jebkurā gadījumā neveiciet pirkumus, izmantojot savu kredītkarti, mēģinot aizsargāt savu identitāti. Maksājiet skaidrā naudā un nelietojiet tādas lietotnes kā Uber, lai nokļūtu savā atrašanās vietā vai no tās.

Automātiska pievienošanās tīklam var būt bīstama

Kamēr ir ieslēgts jūsu mobilās ierīces Wi-Fi, tas pastāvīgi klausās tīklus, ko tas var atrast, un mēģinās izveidot savienojumu ar tiem, kuriem tas bija pievienots iepriekš. Bet vienīgais veids, kā noteikt, vai tas pirms tam ir izveidojis savienojumu ar tīklu, ir tīkla nosaukums, un to var viegli maldināt.

Nav garantijas, ka Wi-Fi tīklu ar nosaukumu “Starbucks” faktiski darbina Starbucks. Faktiski ikviens var viegli izveidot ļaunprātīgu šī nosaukuma tīklu, padarot to tā, lai visas ierīces, kas iet garām un parasti savienojas ar Starbucks Wi-Fi, automātiski izveidotu savienojumu.

Pēc savienojuma izveidošanas ierīce maršrutētājam atklāj savu vārdu, un daži no jūsu izmantotajiem pakalpojumiem, iespējams, var automātiski aktivizēties. Ja tā nav šifrēta, šo informāciju var nolasīt Wi-Fi tīkla operators un citi apkārtējie.

Turpmāka lasīšana

Uzziniet vairāk par mobilā Wi-Fi bīstamību, izmantojot šos rakstus:

  • Mobilie iestatījumi, kas ietekmē jūsu privātumu
  • Kā mobilā tālruņa uzlāde pakļauj to riskiem
  • Briesmas, ko rada atrašanās vietas trīsstūrēšana, zvanu pārtveršana, SMS
  • Ierīces bloķēšana
  • Kā nodrošināt savas mobilās lietotnes
Kāda informācija iet caur mobilajiem Wi-Fi tīkliem
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.