Visaptverošā Bitcoin glosārijs

Contents

21

Simbolisks numurs, jo Bitcoin var būt tikai 21 miljons. Nav zināms, kāpēc Satoshi Nakamoto izvēlējās tieši šo numuru.

100x

Atsaucoties vai nu uz paredzamo monētas pieaugumu, vai uz aizņemto līdzekļu daudzumu, kas izmantots maržinālajā tirdzniecībā. Vai nu pazīme, ka pastāv ārkārtīgi liela kaprīze vai vēlme riskēt.

51% uzbrukums

Lielākā daļa Bitcoin kalnraču varētu slepeni iesaistīties darba bloķēšanas pierādījumos, lai uzbruktu ķēdei. Šāds uzbrukums neļautu kalnračiem nozagt līdzekļus, taču tie varētu mainīt nesen apstiprinātus darījumus un bloķēt īpašus vai vispārīgus darījumus, piemēram, iesaldējot līdzekļus. Veiksmīgs 51% uzbrukums var apturēt sistēmas darbību.

Adrese

Lai nosūtītu kādam Bitcoin, jums ir nepieciešama viņa Bitcoin adrese. Adrese tehniski ir publiskās atslēgas SHA-256 sajaukšana, iepriekš fiksēta ar 1, 3 vai bc1. To var kodēt ar base58 vai bech32.

Lidlauks

Jaunizveidotā Altcoin piešķiršanas process esošajiem Bitcoin īpašniekiem. Parasti šim procesam lietotājiem ir jāievada savas privātās atslēgas Altcoin klientā - tas ir bīstams solis, kura dēļ lietotājam vispirms jāpārvieto savs Bitcoin, pirms viņš apgalvo, ka ir pieteicies..

Altcoin

Jebkura kriptovalūta vai marķieris, kas nav Bitcoin. Parasti to izmanto nelabvēlīgā veidā. Sinonīms shitcoin.

ASIC

Lietojumprogrammas integrētā shēma. Specializētas mikroshēmas, kas optimizētas SHA-256 hash funkcijas veikšanai, ko izmanto Bitcoin Mining.

Atomu maiņa

Bitcoin apmaiņu ar Altcoin tādā veidā, kas neprasa darījumus, sauc par atomu mijmaiņas darījumu. Tas ir darījums, kas veikts ar nosacījumu citam darījumam un tiek izpildīts ar kriptogrāfiju, kas nevienu no abām pusēm padara neiespējamu krāpšanos. Atomu mijmaiņas darījums var būt labs viedā līguma piemērs.

Base58

Tiek izmantots, lai lieli skaitļi būtu īsāki un vieglāk parsējami nekā binārā vai parasti izmantotā bāze10 (izmantojot pazīstamo skaitļu sistēmu no 0 līdz 9). Base58 ir kodēšanas shēma, ko izmanto parastām Bitcoin adresēm, sākot ar 1 vai 3. Tajā ir skaitļi 1-9, visas lielās burti, izņemot I & O un visi mazie burti, izņemot l (jo tos varētu sajaukt ar līdzīgiem burtiem). Skatīt arī: Bech32.

Batching

Parasti Bitcoin darījumā ir viena mērķa izvade un viena izmaiņu izvade. Pakalpojumiem, kas veic vairākus darījumus, tomēr ir stimuls veikt “pakešu” darījumus. Viens darījums ar vairākiem izvadiem, nevis vairākiem darījumiem ļauj ietaupīt vietu un maksu.

Lācis

Persona pesimistiski domā par Bitcoin.

Lāčplēša

Smags tirgotājs, kurš ir pesimistisks vai pārdod lielu daudzumu monētu.

Bech32

Bech32 ir jauna kodēšanas shēma, kas padara adreses drošākas, īpaši daudzparakstu shēmu kontekstā. Šīs adreses sākas ar “bc1” un parasti ir garākas par base58 adresēm.

BIP

Bitcoin uzlabošanas priekšlikums ir vispārpieņemta procedūra, lai ierosinātu izmaiņas un papildinājumus Bitcoin kodā. Ne visi BIP attiecas uz Nakamoto konsensu - daži vienkārši pārvalda procedūras, paraugpraksi vai standartus.

Bitcoin bankomāts

Bitcoin automātiskā skaitītāju mašīna pārdod Bitcoin apmaiņā pret papīra valūtu. Dažas mašīnas var arī izdalīt fiat.

Bitcoin nauda

2017. gada augustā Bitcoin entuziastu grupa mainīja Bitcoin vienprātības noteikumus, īpaši tos, kas regulē Bloka lielumu. Tā kā viņiem pievienojās tikai daži kalnračnieki un dalībnieki, tīkls pastāvīgi darbojās dakšiņās. Visi, kas pirms dakšas turēja Bitcoin, saņēma vienādu daudzumu Bitcoin skaidras naudas (pazīstams kā lidlauks), kuru var tirgot citās biržās.

Bitcoin Core

Bitcoin Core ir vispopulārākais Bitcoin klients.

Bitcoind

Bitcoind, saīsināts no Bitcoin Daemon, ir komandrindas versija Bitcoin Core.

Bitcoin-qt

Bitcoin-qt (izrunā gudrs) ir vispopulārākā Bitcoin klienta Bitcoin Code grafiskais interfeiss. Nosaukts pēc QT logrīku rīkkopa, uz kura tas ir izveidots.

Bitcoiner

Persona, kas izmanto Bitcoin. Darījumi, pārbaude, saglabāšana un ieguve ir visi Bitcoin izmantošanas veidi.

Bloķēt

Blokā ir darījumi. Katrs bloks atsaucas uz savu priekšgājēju, veidojot garu ķēdi atpakaļ uz Genesis bloku. Pirmais darījums blokā šobrīd rada 12,5 Bitcoin no nekurienes - bloka atlīdzība. Kalnračis vidēji katru desmit minūtes atrod bloku. Pēc tam bloks tiek izplatīts visā tīklā un pieņemts mezglos, ja vien tas atbilst konsensa noteikumiem.

Bloķēt atlīdzību

Par katru bloku, ko atrod kalnraču īpašnieks, viņiem ir atļauts “radīt” Bitcoin no nekurienes. Cik daudz Bitcoin viņiem ir atļauts izveidot, nosaka Bitcoin konsensa noteikumi. Bitcoin, ko viņiem ir atļauts izveidot, sauc par bloķēšanas atlīdzību.

Pirmajos 210 000 Bitcoin blokos bija 50 BTC atlīdzība, nākamajos 210 000 blokos 25 BTC, šobrīd 12,5 BTC, un 2020. gadā būs tikai 6,25 BTC par vienu bloku. 99% no visām monētām tiks norakti pirms 2037. gada, visas Bitcoin, izņemot 100, tiks noraktas pirms 2081. gada, un visas, izņemot vienu Bitcoin, tiks izlietotas līdz 2109. gadam. Tas turpināsies līdz brīdim, kad bloka atlīdzība tiks samazināta uz pusi 34 reizes, ap 2145. gadu. No tā brīža tiks iekasēta maksa par darījumu. būt vienīgais stimuls, lai mīnu Bitcoin. Skatīt arī: Uz pusi.

Blokķēde

Bloki vienmēr atsaucas uz iepriekšējo bloku, kas izveido datu ķēdi. Šo ķēdi sauc par blokķēdi.

Blockexplorer

Skatīt: Explorer

Bloka lielums

Bitcoin blokķēdē atļautais bloka lielums. Kopš 2010. gada limits ir 1 MB. Programmatūra SegWit ļauj parakstu datu glabāšanai ārpus bloka, padarot efektīvo maksimālo bloķēšanu gandrīz dubultā vai pat četrkāršā 1 MB.

Bloķēšanas telpa

Bitcoin bloku lielums ir ierobežots, un pieejamās vietas daudzumu sauc par bloka vietu. Par šīs vietas izmantošanu ir jāmaksā, un procesu, kura laikā ogļrači izvēlas darījumus un iekļauj tos blokā, sauc par maksu tirgu.

Raidījums

Parakstot darījumu vai iegūstot bloku, attiecīgie dati tiek pārraidīti visā tīklā. Paiet dažas sekundes, līdz ziņa ir sasniegusi visus planētas iedzīvotājus.

BTC

Visbiežāk izmantotie -> ticker par Bitcoin. Lielākā daļa biržu uzskaita Bitcoin kā BTC, savukārt dažas no tām uzskaita un pārdod kā XBT.

BTM

Bitcoin bankomāta alternatīvs nosaukums.

Bullis

Persona, kas optimistiski vērtē Bitcoin.

Jauda

Parasti to mēra darījumos sekundē jeb TPS, Bitcoin tīkla jauda mainās atkarībā no darījumu veidiem. Parasti tas ir no 3 līdz 5 TPS atkarībā no tā, kāda veida darījumi, mūsuprāt, tiek izmantoti (skatīt SegWit un pakešu veidošana).

Ķēdes sadalīšana

Skatīt: Dakša

Pārmaiņas

Tērējot Bitcoin, jums būs jāatsaucas uz iepriekšējo ienākošo darījumu, tāpēc viss Bitcoin vienmēr tiek uzskaitīts blockchain. Bet reti kad iepriekšējās ievades sakrīt ar summu, kuru vēlaties nosūtīt, tāpēc jums būs jāsagrupē ievades kopā un jāatsūta atlikušais bitcoin atpakaļ sev kā izmaiņām.

Pilsoņu karš

2017. gada Bitcoin pilsoņu karš galvenokārt apvērsās jautājumā par bloka lieluma palielināšanu. Tas beidzās ar Bitcoin naudas izveidi un SegWit aktivizēšanu Bitcoin ķēdē.

Klients

Bitcoin klients ir programmatūra, kas mijiedarbojas ar tīklu. Var būt pilns mezgls, SPV mezgls vai specializēta programmatūra.

Monētu bāze

Darījumam, kas satur atlīdzību par bloķēšanu, nav ievades. Tā vietā patvaļīgi dati, piemēram, cipars vai ziņojums, tiek izmantoti kā viena pamata bāze. Nejaukt ar populāro tāda paša nosaukuma Bitcoin apmaiņu.

Coinjoin

Metode, kas sajauc vairāku cilvēku darījumus, lai aptumšotu, kuri ieguldījumi pieder pie kuriem.

Aukstā noliktava

Bitcoīni, kas tiek glabāti vidē (piemēram, datorā, USB atmiņā vai papīra gabalā), kurš nekad nav izveidojis savienojumu ar internetu.

Krāsaina monēta

Darījumu var attiecināt (krāsainu) ar īpašu nozīmi, piemēram, attēlojot aktu. Pēc tam šo aktu var pārvietot un saglabāt tāpat kā parastu Bitcoin darījumu, nejauši to nejauši sajaucot un neiztērējot ar parasto Bitcoin.

Apstiprinājums

Ja kalnraču darījums ir iekļauts blokā, tiek uzskatīts, ka tam ir viens apstiprinājums. Katrs pēc tam atrastais bloks pievieno vēl vienu apstiprinājumu. Tikai galīgi apstiprināti darījumi tiek uzskatīti par “galīgiem”. Uzbrukumu iespēju dēļ var būt iespējams mainīt darījumu, kuram ir tikai viens vai divi apstiprinājumi. Bet pēc sešiem apstiprinājumiem darījums parasti tiek uzskatīts par neatgriezenisku, lai gan atkarībā no darījuma lieluma varētu būt nelietderīgi to divreiz tērēt daudz agrāk. Neapstiprināti darījumi parasti tiek uzskatīti par nedrošiem, lai gan uzbrukumi ir reti.

Kriptovalūta

Nauda, ​​kas nodrošināta ar kriptogrāfiju publiskajā ķēdes blokā.

Kriptogrāfija

Kriptogrāfija vai kriptogrāfija ir tehnikas slēpšanas, sakaru nodrošināšanas un autentificēšanas tehnika.

Kiberpunkts

Mākslas un literatūras žanrs, kurā progresīvās tehnoloģijas ir vērstas pret distopisko sabiedrību, kurā valda nabadzība. Bitcoin bieži tiek saistīta ar šādu nākotni tās anarhistiskā rakstura dēļ. Nejaukt ar Cypherpunk.

Kiferpunkts

Sociāla kustība, kuras mērķis ir dot iespēju indivīdam, izplatot tehnoloģijas, jo īpaši kriptogrāfiju. Pirmoreiz Bitcoin tika paziņots kriptogrāfijas adresātu sarakstā, kur pulcējās daudz ciparpunku un apsprieda savus priekšlikumus. “Cypherpunks kods” ir populārs sauklis, kas tiek piedēvēts kustībai.

Tumšs maciņš

Eksperimentāls Bitcoin maciņš, izmantojot slepenus maksājumus un coinjoin, lai ļautu veikt vairāk anonīmu darījumu

Dienas iznīcinātas

Mērījums, kad pēkšņi tiek iztērētas monētas, kuras ir ilgi glabātas. Simt Bitcoin, kas iztērēts pēc tam, kad palicis makā vienu gadu, tiek skaitīts kā 36 500 (365 * 100) “Iznīcinātās dienas”. Pēkšņais smaile varētu liecināt par lāpstiņu, kas pārdod savas monētas.

Grūtības

Domājams, ka kalnrači atradīs blokus vidēji ik pēc 10 minūtēm. Pievienojoties jauniem kalnračiem, viņi ātrāk un ātrāk atrod blokus. Grūtības tiek koriģētas ik pēc 2016. gada blokiem (aptuveni divas nedēļas), lai palēninātu jaunu Bitcoins izveidi. Kad ogļrači izslēdz savas mašīnas, grūtības galu galā samazinās.

Divreiz iztērēt

Nakamoto konsensa atrisinātā pamatproblēma. Bitcoin blokķēdē neviens nespēj iztērēt Bitcoin divreiz pēc tam, kad ir pagājis noteikts laiks un darījums ir apstiprināts..

Divkāršā tēriņu uzbrukumā lietotājs mēģina izkrāpt dalībnieku, nosūtot monētu, saņemot vienu vai divus apstiprinājumus, pēc tam uzbrūk blokķēdei, iegūstot pretrunīgu tā paša bloka bloku -> augstums kā bloks, kas satur darījumu. Tas kļūst vieglāk, jo vairāk uzbrucēja jaudu ir (51% uzbrukums), un jo grūtāk, jo vairāk apstiprinājumu ir blokam. Pēc sešiem apstiprinājumiem darījumu parasti uzskata par neatgriezenisku pat ar uzbrukumam iztērētiem miljoniem dolāru.

ECDSA

Eliptisks līknes digitālo parakstu algoritms ir algoritms, ko Bitcoin izmanto, lai ģenerētu privātu un publisku atslēgu pārus un pārbaudītu viņu parakstus. Nav skaidrs, vai Satoshi Nakamoto izvēlējās šo algoritmu, jo Bitcoin izlaišanas brīdī tas bija salīdzinoši nezināms..

Darījuma konts

Līgums starp diviem tirdzniecības partneriem un trešo personu starpnieku, kurš ir paredzēts iejaukties tikai tad, ja kāda no pusēm to prasa, piem. kaut kas nepareizi notiek līgumā.

Tas ir samērā dārgi, lai darītu tradicionālos fondus, salīdzinot ar Bitcoin, kur darījumus var lēti izveidot, izmantojot 2 no 3 daudzparakstu maku. Ja līgums tiek izpildīts, abas puses, kas veic darījumus, var pārvietot līdzekļus bez vajadzības pēc darījuma puses iejaukšanās, pretēji tradicionālajiem noteikumiem, kad starpniekam vienmēr ir jāiejaucas. Vēl viena Bitcoin priekšrocība ir tā, ka brokeris nekad pilnībā nekontrolē līdzekļus. Viņi var nozagt līdzekļus tikai, noslēdzot vienošanos ar vismaz vienu no partneriem, kas veic darījumus.

Apmaiņa

Platforma, kurā var iegādāties un pārdot Bitcoin fiat vai citus žetonus. Parasti apmaiņas specializējas -> OTC, fiat vai marķieri.

Pārlūks

Pārlūks jeb blockexplorer ir rīks vai vietne, kas ļauj ērti pārvietoties blokķēdē glabātajos datos. Tas ietver adrešu un ar tām saistīto atlikumu, neapstiprinātu un apstiprinātu darījumu meklēšanu un metadatus, piemēram, OP_Return.

Maksa

Ierobežotās bloķētās vietas dēļ par darījumu jāmaksā nodeva, kas jāiekļauj blokā. Ideālā gadījumā optimālā maksa tiek atklāta funkcionālās maksas tirgū. Ilgtermiņā maksa būs galvenais stimuls kalnračiem turpināt ieguvi, jo bloķētā atlīdzība lēnām nonāks līdz nullei.

Maksas tirgus

Ierobežotās bloķētās vietas dēļ par darījumu jāmaksā nodeva, kas jāiekļauj blokā. Ideālā gadījumā labi funkcionējošs tirgus nosaka, cik dārgas ir nodevas. Sastrēgumu laikā jāmaksā lielāka maksa, lai darījumu apstiprinātu, savukārt zemāka maksa darījumam ļaus palikt memorandā līdz zemāku sastrēgumu laikiem. RBF ir svarīgs līdzeklis maksas tirgū.

Fiat

Fiat nauda ir valdības izdota valūta.

Plūdu uzbrukums

Līdzīgi kā DDoS uzbrukums, plūdu uzbrukums “pārpludina” membrānu ar darījumiem. Funkcionālās maksas tirgū tas palielina maksu par darījumiem un ierobežo tīkla jaudu. Plūdu uzbrukumi uzbrucējam var būt dārgi - vai nu viņiem būs jāmaksā transakciju maksa kalnračiem, vai arī, ja viņi paši ir kalnračnieki, jāsedz alternatīvās izmaksas, ja neiekļauj citus maksājošus darījumus..

Dakša

Kad visi dalībnieki vairs nav vienisprātis par tīkla stāvokli, tas ir forks. Tas var notikt kļūdas, kļūdas vai apzinātas darbības rezultātā. Piemēram, noteikumu paplašināšana (piemēram, palielinot esošo bloka lielumu vai esošo Bitcoin skaitu) neizbēgami noved pie tīkla dakšas. Skatīt arī: Hardfork un softfork.

Genesis bloks

Visiem blokķēdēm ir Genesis bloks, kas ir pirmais bloks ķēdes blokā. Bitcoin blokķēdē Genesis Block lieliski satur ziņojumu “The Times | 3/3/2009 | Otrās banku glābšanas kanclers Brinkā ”. Bitcoins Genesis blokā nevar iztērēt.

Uz pusi

Katrus 210 000 blokus bloka atlīdzība tiek samazināta uz pusi. Sākot ar 50 BTC par bloku 2009. gadā, tas pēc divām samazināšanas reizēm ir tikai 12,5 BTC. Galu galā bloka atlīdzība pēc nulles samazināsies līdz nullei. Saukts arī par “pusi” (uz pusi) & notiek), šis notikums tiek tautā svinēts, līdzīgi kā Bitcoin Jaungada diena.

Hardfork

Jebkuras izmaiņas, kas paplašina esošo noteikumu kopu (tas ir, lai atļautu kaut ko tādu, kas iepriekš nebija atļauts), tiek uzskatītas par cietām formām. Ja vien visi dalībnieki neuzlabo savu programmatūru, šādas noteikumu izmaiņas novedīs pie ķēdes sadalīšanas, ko parasti sauc par dakšiņu.

Aparatūras maciņš

Specializēta mikroshēma, kas satur drošu anklāvu, kurā glabājas jūsu privātā atslēga. Tas ir tikai aparatūras maciņš, ja privātās atslēgas nevar iegūt.

Haša

Sajaukums ir a izvade -> hash funkcija. Bitcoin adrese ir rezultāts, SHA-256 funkciju divreiz piemērojot tās publiskajai atslēgai. Bitcoin ieguvē izmanto to pašu jaucējfunkciju, ļaujot datoriem pierādīt, ka viņi ir izmantojuši noteiktu daudzumu elektroenerģijas Bitcoin darba pierādīšanas algoritmā.

Hash funkcija

Sajaukšanās funkcija ir kriptogrāfiska “vienvirziena” funkcija, kas visus datus saspiež skaitlī, kas pazīstams kā jaucējs. Šo numuru var izmantot kā pirkstu nospiedumu visiem datiem. Jaucējfunkcija tiek uzskatīta par drošu, ja tās izvadi nevar paredzēt, un ja nav divu zināmu virkņu, kas aprēķina to pašu jaucēju.

Skaidrības pakāpe

To hash skaits, ko Bitcoin mīnētājs var veikt.

Galvene

Katram blokam ir galvene 80 bitu garumā. Tajā ir versijas numurs, iepriekšējā bloka jauciens, visu darījumu Merkle sakne, grūtības mērķis un nonce.

Augstums

Katram blokam ir augstums, kas ir tā secība blokķēdē, sākot no 0. bloka 2009. gada 3. janvārī.

HODL

Aizturēšanas kļūda. Pārstāv ietaupīšanas ētosu un ilgtermiņa plānošanu, nevis vienkārši tērē savu monētu. Bieži kritizēti par savu “uzkrājošo” mentalitāti, daudzi Bitcoiners dod priekšroku uzkrājumu kultūrai un ilgtermiņa plānošanai. Kādu iemeslu dēļ HODL presē bieži tiek uzskatīts par “Hold On for Dear Life” akronīmu.

Karsts maciņš

Seifs, kas darbojas ar datoru vai tālruni, kas ir savienots ar internetu. Skatīt arī: -> Aukstais maciņš.

Ievade un izvade

Bitcoin darījums parasti atsaucas uz vienu vai vairākām izejvielām kā savu līdzekļu izcelsmi un divām vai vairākām izejām. Izeja, kas nenorāda uz maksājuma saņēmēju, ir izmaiņa. Tikai Coinbase darījumam nav ievades, jo tas rada Bitcoin no plāna gaisa.

Grāmatvedis

Vēl viens nosaukums Bitcoin blockchain. Vispārīgāk runājot, virsgrāmata ir darījumu un aktīvu ieraksts, līdzīgi kā bilance. Zibens tīklā katram dalībniekam ir savs virsgrāmata, savukārt Bitcoin tīklā visiem ir viena un tā pati virsgrāmata.

Zibens tīkls

Zibens tīkls ir tīkls, kas atrodas Bitcoin virspusē. Dalībnieki var izveidot savienojumu ar tīklu, noguldot Bitcoin specializētos viedajos līgumos. Pēc tam viņi var veikt bezgalīgus darījumus savā starpā par ļoti zemām maksām, neierobežojot Bitcoin kapacitātes ierobežojumus.

Bloķēšanas laiks

Zibens tīklā izmantoto viedo līgumu iezīme ir Check-Locktime-Verify jeb CLTV koncepcija. Tas izveido darījumu, kuru var atgūt tikai pēc noteikta laika paiešanas.

Mainnet

Dzīvā Bitcoin tīkla nosaukums pretstatā Testnet.

Kaļamība

Kļūda standarta Bitcoin darījumos ļauj ikvienam mainīt darījuma ID, pirms darījums ir iegūts. Šī kļūda apgrūtina neapstiprinātu darījumu ķēdi viens otram. Tas tika labots, ieviešot jaunu darījumu standartu ar nosaukumu SegWit.

Maržinālais zvans

Tirgojoties ar Bitcoin ar piesaistītajiem līdzekļiem, jūsu pozīcija tiek nodrošināta tikai līdz vietai, kur zaudējumi sasniedz jūsu nodrošinājumu. Ja tas notiek, jums tiek piešķirta marža, un tiek pārdots jūsu nodrošinājums (piemēram, jūsu Bitcoin), un jūs esat rekt.

Maksimālists

Kāds, kuram tikai pieder Bitcoin vai kas to izmanto, un kurš uzskata, ka tā ir vienīgā kriptovalūtas vai blockchain sistēma, kurai vērts tērēt laiku un pūles. Bieži vien kopā ar pārliecību, ka spēcīga tīkla ietekme radīs tikai vienu kriptovalūtu, kas dominēs globālajos maksājumos.

Mempool

Katrs klients uztur visu neapstiprinātu darījumu uzskaiti. Šis saraksts veido mempool. Darījums tiek noņemts no mempool, ja klients to uzskata par pārāk vecu vai ja tas ir iekļauts blokā.

Apvienotā ieguve

Apvienotajā kalnrūpniecībā blokķēde pieņem darbu, kas veikts citai ķēdes ķēdei, kā derīgu darbu. Tas ļauj kalnračiem mīnēt uzreiz divos blokķēdēs. Namecoin bija iecienīta monētu monēta.

Merkles sakne

Atsevišķo hash Merkle koka apakšā (vai augšpusē) sauc par Merkle sakni. Nevienu vērtību Merkle kokā nevar mainīt, nemainot arī šo sakni. Šī sakne ir iekļauta bloka galvenē.

Merkles koks

Merkle koka augšdaļā (vai apakšā) visi darījumu ID ir ietverti blokā. Katrā līmenī ID tiek sapludināti nākamajā slānī, līdz paliek tikai viena hash: the -> sakne.

Mikro maksājums

Visi maksājumi, kas ir neparasti mazi, tiek uzskatīti par mikromaksājumiem. Kafijas vai autobusa biļetes apmaksu var uzskatīt par mikromaksājumu. Zibens tīkls ļauj veikt maksājumus zem 1 Satoshi.

Miner

Bitcoin kalnraču iekārta ir savienota ar Bitcoin tīklu, kas veic nebeidzamas sajaukšanas, ko sauc par darba pierādīšanu. Miner arī bieži apraksta personu, kas strādā ar mašīnu.

Mnemoniska frāze

Skatīt: Sēklu frāze

Mēness

Kur iet Bitcoin? Līdz mēnesim!

MtGox

Kriptovalūtas maiņa, kas savulaik veidoja gandrīz visu pasaules Bitcoin tirdzniecības apjomu. 2014. gadā pēc draņķīgas saistību neizpildes, atzīstot, ka zaudējusi lielāko daļu klientu naudas.

Multisig

Īsumā par daudzu parakstu, multisig ir adrešu veids, kas ļauj vairākām pusēm kolektīvi kontrolēt līdzekļus. 2 no 2 multisig ir divas puses, kuras abas ir vajadzīgas, lai parakstītos uz katru darījumu. To parasti izmanto zibens tīklā. 2 no 3 multisig adreses parasti izmanto saldētavā vai darījuma veikšanai.

Nakamoto konsenss

Galvenais Bitcoin jauninājums slēpjas darba pierādījumu piemērošanā. Nosaukts par godu Bitcoin izgudrotājam (iem) Satoshi Nakamoto.

Namecoin

Vienīgā citas kriptovalūtas, ko iecerējusi Satoshi Nakamoto, Namecoin mērķis bija izveidot blokķēdi, kurā tiktu glabātas vārdu reģistrācijas, līdzīgas URL vai lietotājvārdiem..

Tīkls

Bitcoin tīklu veido mezgli, kas, iespējams, ir ieguves rūpniecība vai vienkārši verificēšana. SPV vai mazos klientus izmanto tikai darījumu veikšanai.

Nocoiner

Izņēmuma termins kādam, kam nepieder kriptovalūta, bieži vien kopā ar koncepcijas pilnīgu noraidīšanu.

Mezgls

Dators, kurā darbojas Bitcoin klients un kas pārbauda blokķēdes un jaunu darījumu integritāti, kā arī nodod jaunus darījumus un bloķējumus vienaudžiem. Pēc noklusējuma jūsu Bitcoin mezgls izveidos savienojumu ar 8 citiem mezgliem, un jūs to varat konfigurēt, lai atļautu vairāk ienākošos savienojumus. Tā kā tīkls it īpaši nav atkarīgs no konkrētiem mezgliem, jebkurai pusei kļūst ļoti grūti traucēt vienaudžiem sazināties savā starpā.

Nonce

Nonce ir bloka galvenes daļa. Kalnračis brīvi izvēlas nonci, ar mērķi atrast bloku, kam ir vērtība ar virkni vadošo nulles. Cik nulle ir atkarīga no grūtības mērķa.

Notāra pakalpojumi

Bitcoin notāra pakalpojums pierāda datu (piemēram, dokumenta vai attēla) esamību pirms noteikta laika. Iekļaujot datos blokveida hash, ir iespējams pierādīt minēto datu esamību pēc noteikta laika, dodot salīdzinoši šauru (~ 10min) laika intervālu, kurā tie tika izveidoti. Tomēr tas nepierāda šī dokumenta vai attēla autentiskumu, tikai tā esamību.

Vienvirziena bankomāts

Vienvirziena bankomāts ir mašīna, kurā cilvēki var iegādāties Bitcoin ar skaidru naudu vai, retāk, ar karti. Atšķirībā no divvirzienu bankomāta, tas nevar izsniegt skaidru naudu.

OP kods

Darbības kodi nosaka Bitcoin skriptu valodu. Ir gandrīz 200 OP kodi, lai gan daudzi ir invalīdi, jo tiem nav noteiktas izmantošanas, vai arī tie rada nevajadzīgu risku.

OP_Atgriezties

Šis OP kods padara izvadi nederīgu. Tomēr joprojām ir noderīgi galvenokārt iegult patvaļīgus datus Bitcoin blokķēdē, lai tos izmantotu citos rīkos, piemēram, notāra pakalpojumos..

Bārenis

Ja vienlaicīgi tiek atrasti divi bloki, tikai viens no tiem var būt derīgs. Nederīgais būs bārenis, jo secīgi bloki uz tā netiks veidoti. Retos gadījumos ķēde var īslaicīgi dakša, piemēram, kļūda vai ļaundarība. Šajā gadījumā būs divas pastāvīgas ķēdes vai bāreņu ķēde.

P2P

Skatīt: vienādranga

P2Pool

P2Pool bija decentralizēts kalnrūpniecības baseins, kurā kalnračiem maksā proporcionāli viņu darbam, samazinot šķēršļus ienākšanai, lai kļūtu par kalnraču ieguvēju, nevis solo ieguvi, sadalot veiksmi atrast bloku lielam skaitam lietotāju un garantējot stabilu ienākumu plūsmu

P2SH

Maksājiet Script Hash. Tā vietā, lai nosūtītu Bitcoin uz publisko atslēgu, to var nosūtīt arī uz skriptu. Lai izmantotu šo monētu, īpašniekam ir jāatklāj skripts, un tas ir veiksmīgi jāizpilda. Izmantojot šo paņēmienu, ir iespējams izveidot viedos līgumus Bitcoin. P2SH adreses sākas ar skaitli 3, nevis ar parasto adrešu numuru 1.

Papīra maciņš

Papīra maciņš ir papīra gabals, kurā ir vai nu neapstrādāta privātā atslēga, vai maka sēklas. Tas vai nu kalpo kā maka dublējums, vai arī ir saldēšanas veids.

Vienādranga

“Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System” ir Bitcoin nosaukums -> Baltā grāmata. Vienādranga nozīmē, ka nav centralizētas arhitektūras un ka ikviens var pievienoties tīklam un tieši sarunāties ar citiem dalībniekiem. Citas populāras P2P sistēmas ietver BitTorrent un I2P.

Gaida

Neapstiprināts darījums ir darījums, kas tika pārraidīts tīklā, bet vēl nav iekļauts blokā. Parasti tas atrodas mempolā.

Picu diena

2010. gada 22. maijā izstrādātājs Laszlo Hanyecz nopirka divas picas par kopējo summu 10 000 BTC. Šis bija pirmais zināmais darījums, kurā Bitcoin tika izmantots fiziskas preces iegādei. Šķiet, ka Satoshi iecienītākā pica ir ananāsi un šķiņķis, kā atklāts komentārā, lai gan daudzi cer, ka viņš tikai jokoja.

Tirdzniecības vieta

Ierīce vai lete, kur kaut ko pārdod. Bitcoin kontekstā tas parasti ir spraudnis, tīmekļa lietotne, lietotne tālrunī vai integrācija tradicionālā PoS ierīcē. Nevajag sajaukt ar pierādījumu par piedalīšanos.

Baseins

Ieguves rūpniecības baseins ļauj mazajiem kalnračiem sadarboties un kopā atrast risinājumu derīgam bloķējumam. Risinājumi tiek apvienoti, un visi tiek izmaksāti proporcionāli pūla laimestiem, lai gan precīzais uzskaitījums atšķiras.

PoS

Sk. Pierādījumu par akciju, sūdu gabalu vai tirdzniecības vietu

PoW

Sk. Darba pierādījums

PPS

Pay Per Share - kopīga ieguves baseinu metode, lai noteiktu, cik daudz katrs kalnračis saņem. PPS nozīmē, ka kalnračim tiek samaksāta noteikta summa par jaucējkrānu neatkarīgi no tā, vai baseins atrod bloku vai nē. Ja baseinam veicas, tas saglabās peļņu, bet var arī kļūt neveiksmīgs un bankrotēt.

Privātā atslēga

Bitcoin privātā atslēga ir nejaušs 256 bitu skaits. No privātās atslēgas publisko atslēgu iegūst, izmantojot ECDSA algoritmu. Pēc tam šī publiskā atslēga tiek divreiz sajaukta, izmantojot SHA-256, kodēta ar base58 un prefiksēta ar 1, lai iegūtu tās adresi. Citiem adrešu formātiem, piemēram, bech32 un P2SH, ir arī privātas un publiskas atslēgas, taču adreses tiek kodētas atšķirīgi.

Apdeguma pierādījums

Dažas kriptovalūtas izmanto nodedzināšanas pierādījumus, lai sadalītu akcijas savās PoS ķēdēs. Lai iegūtu daļu no jaunās sistēmas, lietotājiem nāksies iznīcināt savu Bitcoin, piemēram, izmantojot OP_Return.

Likmes pierādījums

Ir zināms, ka Bitcoin darba pierādījums ir apzināti ļoti energoietilpīgs. Alternatīvi, pierādot likmes modeli, kalnračnieki uzrāda derīgu bloku, balsojot ar monētām, kas viņiem pieder, par derīgu ķēdi. PoS ideja iepriekšēja Bitcoin darba pierādījumu, taču nekad nav atradusi plašu pielietojumu kriptovalūtu starpā.

Darba pierādījums

Pārdēvēts arī par Nakamoto Consensus, PoW ir Bitcoin vienprātības algoritms. Kalnračnieki iznīcina elektrību, jaucot bloka galveni ar mainīgām nejēdzībām, līdz viņi atrod derīgu bloku atbilstoši grūtības mērķim. Jo vairāk elektroenerģijas kāds iznīcina, jo lielāka iespējamība, ka viņi atradīs jaunu bloku, kas viņus atlīdzinās par viņu centieniem ar tikko izkaltu Bitcoin, ko sauc par coinbase darījumu.

Protokols

Bitcoin protokols ir noteikumu kopums, kas nosaka to, kas padara derīgu transakciju bloku, kā arī to, kā mezgli savstarpēji sazinās. Dažas protokola daļas ir viegli maināmas, savukārt citās ir nepieciešama vienprātība no visa tīkla, padarot izmaiņas maz ticamas, nepakļaujot ķēdi. Bitcoin protokolam oficiāli nav rakstisku specifikāciju, izņemot tā kodu.

Publiskā atslēga

Publiskā atslēga ir iegūta no privātās atslēgas. Publiskā atslēga ir punkts ECDSA līknē. X un y koordinātas ir 256 bitu garas, padarot publiskās atslēgas 512 bitu garumu.

RBF

Aizstāt ar maksu. Šis standarts ļauj kādam palielināt maksu par darījumu un aizstāt darījumu mempolā. Tas ļauj cilvēkiem noteikt zemāku darījumu maksu par zemas prioritātes darījumiem un vēlāk to palielināt, ja maksas līmenis saglabājas augsts vai ja darījums kļūst par augstas prioritātes darījumu..

Rekt

Notikums, kurā jūs zaudējat visu kriptovalūtas tirdzniecībā. Īss apzīmējums “nolauzts”. Skat. Arī: Piezvanījums uz rezerves laiku.

Satoshi

Par godu tā veidotājam Satoshi Nakamoto mazāko Bitcoin vienību sauc par Satoshi. Satoshi ir 1/100 miljoni jeb 10 ^ -8 Bitcoin. Caur otrajiem slāņiem, piemēram, Lightning Network, šādas vienības var kļūt vēl dalāmākas miliosatoshis jeb 10 ^ -11 Bitcoin.

Satoshi Nakamoto

Bitcoin veidotājs vai veidotāji izmantoja pseidonīmu Satoshi Nakamoto, lai publicētu Bitcoin -> Baltā grāmata un saziņa ar līdzstrādniekiem. Satoshi pēdējo reizi dzirdēts no 2010. gada decembra.

Skripts

Bitcoin ļauj darījumos iekļaut skriptus, kurus var izmantot, lai izveidotu viedos līgumus. Bitcoin izmanto savu unikālo skriptu valodu. Ir arī iespējams nosūtīt Bitcoin uz skripta hash (P2SH), nevis publisko atslēgu. Skatīt arī: OP kodi.

Skriptu valoda

Bitcoin skriptu valoda ļauj izveidot sarežģītus ievades izpirkšanas noteikumus, piemēram, daudzparakstu un viedos līgumus. Tomēr drošības apsvērumu dēļ OP kodu skaits ir ierobežots, nav cilpu un valoda nav pilnīga.

Otrais slānis

Tīkli, kas izmanto Bitcoin blokķēdi tikai, lai noenkurotu būtisku informāciju vai viedos līgumus. Šādi tīkli ir svarīgi Bitcoin mērogošanai miljardiem lietotāju. Kā piemērus var minēt notāru pakalpojumus un zibens tīklu.

Sēklu frāze

Tā vietā, lai dublētu katru privāto atslēgu Bitcoin makā, sēklu frāzi (vai mnemonisku frāzi) var izmantot, lai ģenerētu bezgalīgas izlases adreses. Lai tos dublētu, ir nepieciešama tikai frāze, un šī darbība jāveic tikai vienu reizi.

SegWit

Jauns darījuma veids, kas novērš mantoto Bitcoin darījumu ļaundabīguma problēmu. Tika ieviests kā softfork, bet apvienojumā ar Block Size trūkumu palielinājās par strīdīgu jautājumu, kas veicināja Bitcoin naudas dakšiņu.

SHA-2

SHA-2 ir jaukšanas funkciju grupa, ko izstrādājusi Amerikas Savienoto Valstu Nacionālās drošības aģentūra. SHA-256, SHA-384 un SHA-512 ir visi šīs ģimenes locekļi.

SHA-256

SHA-256 bieži tiek izmantots Bitcoin, piemēram, adrešu veidošanā un ieguvē. Tā ir daļa no SHA-2 ģimenes.

Šitkoina

Skatīt: Altcoin

Paraksts

Kriptogrāfiskais paraksts ļauj privātās atslēgas īpašniekam pierādīt, ka šī atslēga ir viņu rīcībā, to neatklājot. Bitcoin tas galvenokārt tiek izmantots, lai pierādītu īpašumtiesības uz jūsu monētām.

Zīda ceļš

Laikā no 2011. līdz 2013. gadam Zīda ceļš bija populārs tumšā tīkla tirgus, kur varēja tirgot narkotikas un kontrabandu. Tas neapšaubāmi palīdzēja Bitcoin sasniegt popularitāti un parādīja tīkla lietderību un noturību. Joprojām nav zināmi daudzi apstākļi, kas saistīti ar Zīda ceļa izveidi un galīgo valdības atņemšanu. Par iespējamo līdzdalību Zīda ceļa tirgū Ross Ulbrichts šobrīd izcieš mūža ieslodzījumu par narkotisko vielu tirdzniecību un naudas atmazgāšanu..

Pārdomāts līgums

Gudrs līgums tehniski nav ne gudrs, ne līgums. Tā ir datorprogramma, kuru izpilda izplatīta sistēma, piemēram, Bitcoin tīkls. Tās noteikumi ir caurspīdīgi, un to nevar krāpt. Kā tāds tas tiek uzskatīts par neiznīcināmu.

Softfork

Programmatūra ir noteikumu maiņa, kas pastiprina tīkla noteikumus. Visus blokus, kas izveidoti saskaņā ar šo jauno kārtulu kopumu, pieņem mezgli, kas seko vecai kārtulu kopai, taču ne vienmēr visi bloki, kas izveidoti saskaņā ar veco kārtulu kopu, paliek spēkā. Atšķirībā no cietās formas, mīksta forma nerada pastāvīgu dakšiņu, ja vairāk nekā 50% no hash jaudas to izpilda.

Solo ieguve

Solo ieguve nozīmē, ka entītija nav baseina sastāvdaļa, bet tā vietā pati mēģina atmīnēt pilnus blokus. Sakarā ar Bitcoin milzīgo hash jaudu un veiksmi, kas saistīta ar derīgu bloku atrašanu, solo ieguve ir arvien grūtāka un reti sastopama.

Surogātpasts

Tīklu var surogātpastu, izveidojot daudz darījumu sev un aizpildot bloku. Tas paaugstina nodevas un padara Bitcoin izmantošanu parasti dārgāku, vienlaikus samazinot tā ietilpību. Bloķēšanas lieluma ierobežojums pastāv, lai samazinātu šāda uzbrukuma izmaksas mezgliem un garantētu, ka pat šāda uzbrukuma laikā tīkls paliek funkcionāls. Tomēr, tā kā ogļrači nopelna darījumu nodevas, šāda uzbrukuma veikšana viņiem varētu būt salīdzinoši lēta.

Izlietotā produkcija

Katrā darījumā ir vismaz viena ieeja un viena izeja. Ja izlaide ir arī ieguldījums citā darījumā, to uzskata par iztērētu. Lai aprēķinātu savu Bitcoin bilanci, summējiet neizlietoto izeju vērtību, kurām jums ir privātā atslēga.

SPV

Vienkāršota maksājuma pārbaude. Bitcoin -> Whitepaper, Satoshi apspriež SPV iespēju. Tas ļautu mezgliem brīdināt viens otru par nederīgiem blokiem, nepārbaudot pilnu bloku. SPV vēl nav veiksmīgi ieviests un varētu būt neiespējams, jo negatīvo (ka bloks nav derīgs) nevar pierādīt. Nejaukt ar SPV makiem.

SPV maciņš

Daži maki sevi reklamē kā SPV makus. Viņi neapstiprina pilnu Bitcoin blockchain, bet tā vietā paļaujas uz mezgliem, lai aprēķinātu atlikumu. Esiet piesardzīgs, jo šādi mezgli teorētiski varētu melot par SPV maka darījumu līdzsvaru un derīgumu, līdz ar to samazinātajiem drošības parametriem..

Stealth maksājumi

Stealth maksājumi ļauj divām pusēm veikt maksājumus viena otrai, tieši nenosūtot viena otrai Bitcoin adresi, kuru varētu pārtvert. Tā vietā viņi vienojas par atslēgu.

Mērķis

Skaitlis, kas raksturo pašreizējās grūtības. Lai bloks būtu derīgs, tā galvenes hash ir jābūt mazākam par mērķi.

Testnet

Bitcoin Testnet ir Bitcoin koda un tīkla replikācija. Testnet monētām nav vērtības, un tās tiek izmantotas lietojumprogrammu pārbaudei. Saistībā ar Testnet Bitcoin bieži sauc par Mainnet.

Biezāka

Biržās simboli tiek izmantoti akciju tirgos, lai identificētu uzņēmumus un valūtas. Bitcoin parasti izmanto simbolu -> BTC, bet -> XBT ir arī populārs.

Laika zīmogs

Dokumentu var apzīmogot ar laiku, iegremdējot tā maiņu Bitcoin blokķēdē, izmantojot OP_Return. Skatīt arī: Notāra pakalpojumi.

Žetons

Žetons ir objekts, kas apzīmē tiesības. Saskaņā ar šo definīciju Bitcoin var uzskatīt par marķieri (tiesības veikt darījumus ar Bitcoin blockchain). Parasti žetoni ir domāti, lai attēlotu darbus, līgumus vai fiziskus objektus. Skatīt arī: a href = ”# krāsainas monētas”>Krāsainas monētas.

TPS

Darījumi sekundē. Skatīt arī: Jauda.

Darījums

Bitcoin darījums ir parakstīts ziņojums. Tas atsaucas uz -> ievades darījums un satur vismaz vienu -> izlaide. Tos izveido a -> maku un pēc tam nodeva uz -> mezgli, kas tos uztur savos -> mempool. Tiklīdz a -> kalnraču iekļāvis jūsu darījumu a -> bloķēt, tas tiek uzskatīts -> apstiprināja.

darījuma ID

Katram darījumam ir identifikators. Lai gan mantotie darījumi pieļauj kļūdu, kuras dēļ šis ID ir kaļams, SegWit darījumiem ir determinēts darījuma ID. Tas ļauj izveidot otrā slāņa tīklus, piemēram, Lightning Network.

Turing pabeigts

Populārajā lietošanā dators ir pilnībā pabeigts, ja tas var simulēt citu datoru. Nosaukts pēc Alan Turing, tas parasti nozīmē, ka mašīna var aprēķināt jebkuru patvaļīgi aprēķināmu funkciju. Bitcoin nav pilnīgs Turing, jo tā skriptu valodai ir ierobežota funkcionalitāte. Šis ierobežojums ir apzināts lēmums, jo mašīnas ar ierobežotu funkcionalitāti nodrošināšana ir daudz vieglāk vadāms uzdevums.

Divvirzienu bankomāts

Atšķirībā no vienvirziena bankomāta, divvirzienu var izsniegt skaidru naudu apmaiņā pret Bitcoin.

TXID

Skatīt: Darījuma ID

Neizlietota izeja

Sk. Izlietotā izlaide

Īsuma adrese

Bitcoin adrese, kas, šķiet, izsaka vārdu vai sastāv tikai no noteiktām rakstzīmēm. Tas tiek veikts, ātri izveidojot privātās atslēgas, iegūstot no tām adresi un pārbaudot, vai tās neatbilst vēlamajam rezultātam. Atkarībā no tā, cik ilga ir iedomātā adrese, tas var aizņemt ļoti ilgu laiku vai būt pilnīgi nepieejams.

Vbyte

Mērījums līdzīgs svaram. Viens Vbyte ir 4 svara vienības.

Maku

Programmatūra, aparatūra vai papīrs, kas satur jūsu Bitcoin. Tas vai nu satur privāto atslēgu tieši, vai arī sēklu vairāku privāto atslēgu iegūšanai. Valkā, kas paredzēts tikai sardzei, satur tikai publiskās atslēgas, bet to var izmantot, lai izveidotu neparakstītus darījumus vai pārbaudītu atlikumus.

Svars

SegWit darījumiem nav tik jēdzīgi aprēķināt to lielumu, jo tie tiek sadalīti starp darījumu un parakstu. Svara vienība ir maksimālais bloka izmērs 1/4 000 000. Alternatīva forma ir vbytes.

Valis

Kāds tirgojas ar lielu daudzumu Bitcoin. Skatīt arī: Lāčplēša.

Baltā grāmata

Astoņu lappušu dokuments, kuru izdevusi -> Satoshi Nakamoto 2008. gada 31. oktobrī, kas izklāsta Bitcoin galveno funkcionalitāti.

XBT

Alternatīva -> ticker par Bitcoin uz biežāk izmantoto BTC. Tas ir paredzēts, lai ievērotu ISO 4217, kas regulē, ka nevalstiskajām valūtām jāsākas ar X.

Nulle

Kriptogrāfijas shēmas veids, kas pierāda mīklas risinājumu, neatklājot informāciju par šo mīklu. Zināšanu bez zināšanām pierādījumi var būt dažādos veidos, piemēram, lai pierādītu, ka ieejas un izejas summa ir vienāda ar otru, neatklājot summu.

Visaptverošā Bitcoin glosārijs
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.