Bilgisayar korsanları arabanızı uzaktan kontrol edebilir – #WTFWednesday

Bilgisayar korsanları arabanızı uzaktan kontrol edebilir - #WTFWednesday

Arabanı kontrol ettiğini sanıyorsun.

Garip şeyler olmaya başladığında, en sevdiğiniz şarkıyla birlikte şarkı söylüyorsanız, 75 mil hızla otoyolda ilerliyorsunuz.

İlk olarak, radyo istasyonu beklemediğiniz bir şeye dönüşür. Ardından, arabanın kornası yanıp söner ve farlarınız çılgınca yanıp söner.

Sonunda, güç kesiliyor. Yolun kenarında kalmışsın. Aracınız çalışmayacak ve neler olduğu hakkında hiçbir fikriniz yok.

O zaman arabanız üzerinde hiçbir kontrole sahip olmadığınızın farkına vardığınızda, ancak bu garip şeyler doğaüstü bir şey değil. Onlar işi hacker, ve arabanın kontrolünü ele geçirdiler.

Bunların hepsi hayalet hikayesi gibi görünmeyebilir. Ama bu gerçek - Chrysler'in Jeep hattını saldırı saldırılarına karşı düzeltecek kadar gerçek.

Sürücü güvenliği ve gizliliği tuhaf bir hal aldı mı? Biz korkuyoruz.

Gezici Bilgisayarlar

Elbette otomobil endüstrisi bir süredir bu yolda ilerliyor. Son yirmi yılda, arabalar tekerlekli bilgisayarlara dönüşüyor. Bilgisayarlar nedir, değilse kırılabilir?

İlk başta trip hesap makineleri ve teşhis sistemleri vardı. Artık Ford ve Infiniti gibi markaların en yeni arabalarında yerleşik Wi-Fi, Bluetooth ve telematik sistemleri var.

Güvenlik araştırmacıları Charlie Miller ve Chris Valasek bu güvenlik açıklarını açığa çıkarmaya başladılar. “En hacklenebilir otomobiller en çok özelliğe sahipti ve hepsi aynı ağdaydı ve hepsi birbiriyle konuşabiliyordu” diyorlar.

Miller ve Valasek’in Araştırma Bulguları

2014 Infiniti Q50

2014 Infiniti Q50 bilgisayar korsanlığına karşı oldukça savunmasız, çünkü telematik, Bluetooth ve radyo işlevleri motor ve frenlerle aynı ağdadır. Bu, bir bilgisayar korsanının aracın kontrolünü ele geçirmesini kolaylaştırır.

2014 Jeep Cherokee

2014 Jeep Cherokee'de “radyo her zaman frenlerle konuşabilir.” Bu, Wired dergisi için canlı bir testte 70 mil / saat hızda bir Jeep'i uzaktan öldürmelerini sağladı..

2010 Ford Kaçış & 2010 Toyota Prius

2010 Ford Escape ve 2010 Toyota Prius, Miller ve Valasek tarafından 2013 yılında saldırıya uğradı. Çift, hızlanma, frenleme, direksiyon ve daha fazlası aracılığıyla her iki aracın kontrolünü ele geçirebildi..

Ve bunlar araştırmacıların bildiği zayıflıklardan sadece birkaçı.

Kötü Güvenlik

Sorun ABD hükümetinin harekete geçmesi için yeterince ciddidir. Temmuz ayında Senatör Edward J. Markey, araç güvenliği için yeni standartlar talep eden bir yasa tasarısı sundu.

“Arabalar Nesnelerin İnterneti'nin önemli bir parçası” dedi senatör. “Bir yanmalı motor çağından bilgisayarlı motorlara geçtik, ancak bilgisayar korsanlarına ve veri izleyicilere karşı uygun korumaları yerine getirmedik.”

Eski DARPA ve Google araştırmacısı Peiter Zatko'ya göre, araç güvenliği bilgisayar işletiminin güvenliği “belki 20 yıl gerisinde”. "Onun dipsiz… Arabalarda güvenlik yok ve sistemler tamamen açık. ”

Bin Mil Uzakta

Çok uzun zaman önce, aracınızın güvenliğini sağlamak için tek yapmanız gereken kapıları kilitlemekti.

Ancak otomotiv siber güvenliği 20 yıl geride kaldığında, davetsiz misafirlerin arabanıza girmenin yeni bir yolu var.

General Motors'un OnStar telematik sistemini hackleyerek, Washington Üniversitesi'nden araştırmacılar 2011 yılında bin kilometre uzaklıktaki GM araçlarını uzaktan kontrol edebildiler.

Daha fazla sömürü geliyor ve otomobil endüstrisi siber güvenlik oyununu yakalamadan önce işler çok daha kötüye gidecek.

Eğer arabanızın kontrolünü elinizde olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Otomobil endüstrisinin siber güvenlik hataları nedeniyle, bir bilgisayar korsanı her zaman girebilir.

Bu #WTFWednesday, bilmeniz gereken siber güvenlik ve veri gizliliği hikayelerine derinlemesine bakışımız. Araba korsanlarının hedefi olabileceğinden şüphelendiğiniz bir arkadaşınız var mı? Bu hikayeyi onlarla paylaşın!

ExpressVPN’in #WTFWednesday'ı, doğrudan haberlerden alınan veri gizliliği hakkında garip, şok edici ve ürpertici hikayeler getiriyor. Gizliliğinizin size ait olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşün. Kendinizi rahatsız hissedeceksiniz. Öfkeli olacaksın. “WTF ?!” diye düşüneceksin.

Bu gönderiyi beğendiniz mi? Nefret ettin mi? #WTFWednesday arşivimizde gizliliğinizin istilası hakkında daha fazla korku hikayesi okuyun.

Bilgisayar korsanları arabanızı uzaktan kontrol edebilir - #WTFWednesday
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.