Bir skandal bile Facebook’un verilerinizi toplamasını engellemez

Facebook başparmak simgesi

Cambridge Analytica’nın 2016 ABD genel seçimlerine kadar uzanan milyonlarca kullanıcı profili koleksiyonunda Facebook’un rolüyle ilgili haberler, bilgilerin bireyleri hedeflemek için nasıl kullanılabileceğiyle ilgili endişe verici bir tablo çiziyor.

Öfke içinde, Facebook’un veri toplama çabaları bir kez daha gündeme geldi ve alaycı okuyucunun beklediği gibi, sizden veri almanın daha fazla yolunu buldukları ortaya çıktı.

Facebook’un sürekli tecavüze uğrayan veri toplama

Facebook'un topladığı veri miktarı zaten ağda sahip olduğunuz her etkileşimden yüklediğiniz (hatta sildiğiniz) her fotoğrafa kadar yeterince endişe vericidir. Ancak yöntemleri, son zamanlarda, uygulamaları korumak için oluşturdukları şeyleri baltalayan uygulamaları ve özellikleri itmek için güvenlik ve gizlilik cephesini kullanarak daha rahatsız edici bir dönüş yaptı..

Son çığlığa neredeyse beklenen bir hareketle, Facebook ilk Gizlilik İlkelerini Ocak ayında yayınladı. İlkeler, kullanıcıların bilgileri ve Facebook üzerindeki kontrolünü özetliyor, o zamandan beri bu fikri tanıtmak için daha güvenli fotoğraf etiketleme ve hatta kendi VPN'i gibi özellikleri ve uygulamaları uygulamaya başladı..

İnsanları Facebook'un kullanıcılarının gizliliğini ve güvenliğini koruduğuna ikna etme çabaları çarpıcı bir şekilde düştü, ancak bu Facebook'un çoğuna sadık kalmasını engellemedi.

Bu blogda ExpressVPN, Facebook'un verilerinizi güvenli ve gizli tutacağını söylediği üç yeni uygulamayı ve özelliği ayırıyor, ancak aslında, senin hakkında daha fazla bilgi topla.

1. Facebook'a ait Onavo uygulamaları, Facebook kullanmadığınız zamanlarda bile verilerinizi toplar

Onavo, mobil veri tüketimini optimize eden ve mobil uygulamalar için analiz hizmetleri sağlayan yazılımları nedeniyle 2013 yılında Facebook tarafından satın alındı. Her iki uygulaması da telefonunuz için güvenlik talep ediyor, ancak böyle bir şey yapmıyor. Bunun yerine, uygulamalar içinden geçen tüm verileri Facebook'a gönderir.

Onavo Protect - VPN Güvenliği

Şubat ayında Facebook kullanıcıları, uygulamalarında “Koru” adında yeni bir menü öğesi gördüler; bu, basıldığında sizi bir uygulamaya yönlendirecektir: Onavo Protect - VPN Güvenliği. Uygulama, internete bağlantınızı güvence altına alarak “Web'de bilgilere göz atarken ve bilgileri paylaşırken verilerinizi güvende tutmayı” vaat ediyor.
Onavo Protect'i kullandığınızda, Wi-Fi ve mobil veri kullanımınız, uygulama kullanımınız ve ekranınız açık veya kapalı olsa bile içinden geçen veriler izlenir, günlüğe kaydedilir ve Onavo'ya geri gönderilir. uzantısı, Facebook.

Gizlilik Politikasında şunlar bulunur:

“Aldığımız bilgileri kullanıcılar, Satış Ortakları ve üçüncü taraflar için yeni ve yenilikçi hizmetler sunmak, analiz etmek, iyileştirmek ve geliştirmek için kullanabiliriz.”

Ve şu:

“Kişisel olarak tanımlayıcı bilgileri üçüncü taraflarla ve“ Bağlı Kuruluşlarla ”paylaşabiliriz (Onavo'nun Facebook, Inc. dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere Onavo'nun parçası olduğu aynı şirketler grubunun parçası olan veya yasal olarak yer alan işletmeler).”

Kısacası, Onavo Protect'i kullandığınızda, Facebook kullanmasanız bile tüm çevrimiçi etkinlikleriniz Facebook tarafından ve Facebook için toplanır ve toplanır.

Cıvata Uygulama Kilidi

Bir ay sonra Onavo, uygulamalarınıza PIN kodları ve parmak izi tanıma gibi güvenlik önlemleri eklemenizi sağlayan başka bir uygulama olan Bolt App Lock'u sessizce yayınladı.

(Güvenliğinizi artırdığını iddia eden) bu uygulamayı indirerek ve kullanarak, kullanıcı verilerinizi ve ağ bilgilerinizi yanlışlıkla Facebook'a gönderirsiniz.

Protect'te olduğu gibi, Bolt da bu bilgileri Facebook'a gönderecek, örneğin dikkatinizi Facebook'tan ve ürünlerinden Instagram ve Whatsapp'tan uzaklaştıran şeyleri anlamak için kullanabilir.

Bolt’un Gizlilik Politikası, bilgilerinizi kim için topladığı ve analiz ettiği konusunda çok açıktır:

Bolt App Lock'un Gizlilik Politikası'nın ekran görüntüsüBolt App Lock’un Gizlilik Politikası'nı App Store'dan kaldırmadan önce gösteren bir ekran görüntüsü. Kaynak: TechCrunch

App Store, Onavo’nun Facebook için cep telefonu kullanıcılarından daha fazla bilgi edinme girişimlerinden ötürü öfke yüzünden Bolt App Lock'u piyasaya sürüldükten sadece günler sonra kaldırdı. Bir Facebook sözcüsü TechCrunch'a uygulamanın sürümünün "küçük, kısa bir test" olduğunu bildirdi.

Gerçek şu ki - Onavo’nun uygulamaları etkinliğinizi kaydedecek ve kimin ne yaptığını bilmesi için Facebook'a gönderecek.

2. Facebook yüz tanıma sistemi bilginiz olmadan sizi eklemiş olabilir

Mart ayı başlarında, Facebook kullanıcıları Haber Beslemelerinde kendilerini tüm fotoğraflarda tanıtacak olan gelişmiş Yüz Tanıma yazılımını tanıtan bir uyarı ile karşılandı..

Yazılım ayrıca fotoğraflarınızı yabancılar tarafından kullanılmasını (kedi avı yapmayı) korumayı ve görme bozukluğu olan kişilerin resimlerinizde kim olduğunu bilmelerine yardımcı olduğunu iddia ediyor. Facebook mesajın iki varyantını gönderdi: biri tercih edebileceğinizi belirtti, diğeri zaten bulunduğunuzu söyledi ve isterseniz reddetmek zorunda kaldı.

Um, hayır, teşekkürler, @facebook. Bunun ne kadar süreceğini merak ediyorum. pic.twitter.com/ek5kDzOOsF

- Walt Mossberg (@waltmossberg) 27 Şubat 2018

Varsayılan olarak 'seçildi' A / B test varyantı olduğumu öğrendim (India����).

Millet- Bugün bunu bir kez feed'inizde gezinirken gördüyseniz ve kapsam dışında kalma seçeneğini kaçırdıysanız, bağlantı şu şekildedir: https://t.co/fqSeSPlbOH pic.twitter.com/qDawry5U4r

- Shreyas Narayanan Kutty (@ dun3buggi3) 27 Şubat 2018

Bu yazılım yeni değil - ilk olarak Facebook 2013'te sizden veya arkadaşlarınızdan etiketsiz fotoğraf olarak etiket önermeye başladığında uygulandı..

Georgetown Üniversitesi Gizlilik ve Teknoloji Merkezi genel müdürü Alvaro Bedoya'nın açıkladığı gibi, daha güvenli ve düşünceli fotoğraf etiketlemenin yeni cephesinin altında Facebook’un biyometrik yeteneklerle derinden ilgili olduğu açıklandı. arduvaz:

“Facebook yakın arkadaşlarının gönderdikleri fotoğrafları tarar ve seni ekleyip eklemediklerini görür. Şimdi sizi bulmak için Facebook'ta yayınlanan her bir fotoğrafı tarıyorlar. Bu, sistemin daha da karmaşık hale geldiğini gösteriyor. ”

Facebook'un tüm bu biyometrik verilerle ne yapmayı planladığı konusunda açık endişeler var. Yüz tanıma yazılımı% 98 doğrulukla insan yüzlerini tanıyabilir ve 5 saniye içinde 800 milyon kişiden bir kişiyi tanımlayabilir.

Facebook sizi tam bir yabancının fotoğrafında tanıtabilir mi? Bu biyometrik verileri kullanmak için şirketlere satabilir, hatta sizi tanımlamak için bu verileri hükümetlere verebilirler?

Neyse ki, bazı gizlilik grupları Facebook'u bu güçler üzerinde savaşıyor. Biyometrik bilgilerin toplanması şu anda Illinois'deki bir sınıf eylem vakasında yürütülmekte olup biyometrik bilgilerin Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası kapsamında korunmaktadır. Grup kazanırsa, bu Facebook’un biyometrik veri toplamasında yeni kısıtlamalar anlamına gelebilir.

Ancak şimdilik, Facebook’un yüz tanımayı devre dışı bırakmak istiyorsanız telefonunuzdaki Ayarlar'a gidin > Gizlilik Kısayolları > Daha fazla ayar > Yüz Tanıma'yı seçin ve ardından Hayır'ı seçin.

Web sitesinde, sağ üst köşedeki aşağı oku tıklayın ve ardından Ayarlar'a gidin > Yüz tanıma > Düzenle'yi seçin ve ardından Hayır'ı seçin.

Bu seçeneklerin Kanada ve Avrupa gibi yerlerde kullanılamadığını ve yalnızca en az 18 yaşındaysanız seçenek olarak göründüğünü unutmayın.

3. Facebook size bildirim göndermek için 2FA kullanır

Bir güvenlik adımı olarak iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), hesaplarınızı güvence altına almak için yararlı olabilir, ancak Facebook, bildirimleriyle Facebook kullanıcılarına spam göndermek için 2FA'yı çok ileri bir adım attı.

San Francisco merkezli mühendis Gabriel Lewis'in keşfettiği gibi:

Bu yüzden Facebook'ta 2 faktörlü kimlik doğrulamasına kaydoldum ve bunu bana bildirimleri spam etmek için bir fırsat olarak kullandılar. Sonra cevaplarımı duvarımda yayınladılar. Pic‍♂️ pic.twitter.com/Fy44b07wNg

- Gabriel Lewis �� (@Gabriel__Lewis) 12 Şubat 2018

Diğerleri de 2FA metinlerine cevap verirken oldukça garip durumlarla karşılaşıyor.

Adamın spam olduğunu düşündüğü bir metne kaba bir cevap, arkadaşının Facebook duvarına gönderildihttps: //t.co/bJN6ALtNCI pic.twitter.com/lcn0PJAZvJ

- Daily Mail US (@DailyMail) 14 Mart 2017

Facebook'a ait Instagram ile de:

Facebook ayrıca Instagram spam için 2FA iletişim bilgilerini kötüye kullanıyor. https://t.co/u9njcm9HT1 pic.twitter.com/8f4of7uBZ5

- Nick Heer (@nickheer) 14 Şubat 2018

2FA metinlerini bildirim olarak iki katına çıkaran Facebook, kullanıcıları sosyal ağa geri yönlendirmek için bir güvenlik önlemini ek bir bildirim aracına çevirdi. Bunu yaparken, Facebook kritik bir güvenlik önlemini baltalıyor, bu da kullanıcıları 2FA önlemlerini tamamen kapattı ve Facebook hesaplarını daha az güvenli hale getirdi.

Sözde bir hata olduğu ve düzeltileceği söylense de, Facebook’un Baş Güvenliği, “Yıllarca, akıllı telefonların her yerde bulunmasından önce, kısa mesaj yoluyla Facebook'a yayın göndermeyi destekledik, ancak bu özellik bu günlerde daha az yararlı” dedi.

Eleştirmenler Facebook’un açıklamasına ikna olmamış ve şirketin son aylarda düşmüş olan sitesine katılımını artırma girişimlerine işaret ediyor.

Birçok kişi Facebook SMS spam'ı bir hata olduğunu öne sürüyor. Yalan. FB'den biri, 2FA kullanıcılarının girdiği tüm bu cep telefonu numaralarını spam ederek "kullanıcıları yeniden etkileşime sokma" konusunda kasıtlı bir karar verdi. Burada hiç hata yok.

- Matthew Green (@matthew_d_green) 14 Şubat 2018

Facebook güvenliğinizde hâlâ ek bir adım istiyorsanız, ancak telefon numaranızı teslim etmek istemiyorsanız, kod üreticisini veya bir güvenlik anahtarını kullanabilirsiniz.

Facebook'un senin üzerinde ne olduğunu bilmek ister misin? Şimdi yapabilirsin!

Henüz Facebook'unuzu silmek istemiyorsanız, Facebook'taki tüm etkileşimlerinizin arşivini indirerek Facebook'un sahip olduğu tüm verilere göz atabilirsiniz..

Sitelerinde belirtilen bu üç adımı izlemeniz yeterlidir; tüm verilerinizin arşivlenmesini tamamladıktan sonra size bildirilirler.

Bu arşivden, aşağıdakiler dahil olmak üzere, ilk kaydolduğunuz zamandan itibaren Facebook ile tüm etkileşimlerinizi görebileceksiniz:

  • Arkadaşlarla (ve arkadaşsız arkadaşlarla) tüm iletişim
  • Tüm fotoğraf meta verileriniz
  • Giriş ve oturum veri noktaları
  • Yüz tanıma için kullanılan yüzlerce görüntü
  • Kişi listeniz

Facebook'tan arşivin kendinizdeki büyüklüğü, sosyal ağla nasıl etkileşim kurduğunuz hakkında iki kez düşünmenizi sağlamak için yeterlidir.

Büyük resim: Neden hepimizin Facebook’un yaygın veri toplama taktikleri hakkında endişelenmemiz gerekiyor

Facebook’un trendlerinin telefonlarımızdaki tüm verileri ele geçirdiğini görmekten belki de en rahatsız edici olan şey, bu verilerin kötüye kullanılmasıdır. Cambridge Analytica skandalının sonuçları henüz tam olarak bilinmemekle birlikte, bu verilerle Facebook'un dünyayı hem tanık hem de deneyim için rahatsız edici şekillerde etkilemek için çok fazla kart tuttuğu açıktır..

Facebook gizliliğinizi ciddiye aldıklarını söyleyebilir, ancak şu anda sosyal behemoth'un veri toplama dışında herhangi bir şeyle ilgilendiğine dair gerçek bir işaret yoktur..

Facebook kullanımınız, resim yüklemekten arkadaşlarınızla iletişimde kalmaya kadar yeterince masum olsa da, Facebook’un verilerinizi kullanmasının her şeyden daha açık fakat.

Bir skandal bile Facebook'un verilerinizi toplamasını engellemez
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.