California Tüketici Gizlilik Yasası (CCPA) kullanıcı verilerini korumayı amaçlamaktadır. Yapar?

California bir anahat içinde altın bir asma kilit.

Çok az dikkat çeken büyük bir fatura.

California milletvekilleri geçtiğimiz günlerde ABD'de en kapsamlı veri gizliliği tasarısı haline gelebilecekleri geçti.

2018 Kaliforniya Tüketici Mahremiyeti Yasası (CCPA), ülke genelindeki son gizlilik skandallarına sesle karşı çıkmanın doğrudan sonucudur ve tüm veri madenciliği endüstrisini kafasına çevirmek üzeredir.

Yeni California gizlilik yasası nasıl çalışır?

CCPA uyarınca, Kaliforniya sakinleri çevrimiçi bilgileri ve nasıl paylaşıldıkları üzerinde daha fazla kontrole sahiptir. Avrupa'nın Genel Veri Koruma Yönetmeliği'nin (GDPR) nasıl çalıştığına benzer şekilde, yasa Kaliforniyalılara kişisel verileri ve unutulma hakkı üzerinde daha fazla güç veriyor.

Yasa hala değişikliklere açık olsa da, tüketicilere verilen en büyük korumalardan bazıları şunlardır:

  • Hangi kişisel bilgilerin toplandığını, hangi amaçlarla ve hangi üçüncü tarafların verilerin paylaşıldığını söyleme hakkı.
  • Tüketicilerin bilgilerinin paylaşılmasını istemiyorsa veri madenciliği uygulamalarını “kapsam dışında bırakma” yeteneği. İşletmeler, müşterileri bunun için fazla ücret alamaz veya "cezalandıramaz", ancak yine de bilgilerini toplamayı seçen tüketicilere teşvikler sunabilirler.
  • İşletmelerden müşteri verilerini silmesini isteme seçeneği: İşletmeler, müşterileri uyarma ve veri ihlali durumunda uygun işlemleri yapma konusunda daha yüksek bir standarda tabi tutulacak.

CCPA'nın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

"Kişisel bilgiler" ile ilgili sorun

Değişiklikler kağıt üzerinde harika görünse de, bunları uygulamaya koymak daha zor olabilir. Mevzuattaki potansiyel bir kusur, geniş kapsamlı kişisel bilgi tanımında yatmaktadır. CCPA, bilgilerin yer aldığı son derece geniş bir ağ yayınlar. Yayınlanma anında coğrafi konum verilerini, biyometrik tanımlayıcıları, tarama geçmişini ve daha fazlasını içerir..

Öngörülebilen bir diğer sorun, bu tür bilgilerin nasıl düzenleneceğidir. Yasa, yerel kolluk kuvvetlerine uygun olmayan işletmeleri “cezalandırma” yetkisi verirken, yalnızca Kaliforniya sakinleri için geçerlidir. Doğal olarak, bu, çoğu sitenin ve ağın dünyanın dört bir yanından gelen bir kullanıcılardan oluştuğu dijital alan söz konusu olduğunda bir muamma yaratır..

Kanıtlamak için, şirketlerin birden fazla ülke için çeşitli ve bazen de mücadele eden kurallara ve düzenlemelere ayak uydurmaya çalıştığı Avrupa'nın GDPR'sinden başka bir yere bakmayın.

CCPA nasıl ortaya çıktı?

Diğer bazı eyaletlerin aksine, California halkın yasayı eyalet çapında oy kullanarak değiştirmek için oy pusulası önermesine izin veriyor. Aslında, CCPA'nın şimdiye kadar ortaya çıkması, Kaliforniya halkından artan huzursuzluk ve öfke nedeniyle.

Tasarı, veri gizliliğinin önemini vurgulayan bir farkındalık kampanyasını tek başına finanse eden Kaliforniya merkezli gayrimenkul geliştiricisi Alastair Mactaggart'a kadar uzanıyor.

Mactaggart'ın girişimi, işletmelerin kullanıcı verilerini kaydetme, paylaşma ve kâr etme şeklini ciddi şekilde sınırlandıracak katı mevzuat önerdi. Doğal olarak, Silikon Vadisi kampanyasının çekişmesini önlemek için diş ve çiviyle savaştı, ancak girişim o kadar popülerdi ki kısa süre sonra Kasım ayında oy pusulasına yerleşti..

Çok sayıda gizlilik skandalının topuklarında sıcak olan (size bakıyoruz, Zuckerberg), Kaliforniya milletvekilleri bir kararla karşı karşıya kaldılar: ya oy pusulasını onaylayın ya da kendi hafifçe sulandırılmış bir versiyonunu hazırlayın.

Belki de Avrupa'nın son veri yasalarından bir ipucu alan Eyalet Yasama Meclisi'nin, yakında 2018 Kaliforniya Tüketici Gizlilik Yasası haline gelecek olanı hazırlamaktan başka seçeneği yoktu.

California'da güveniyoruz?

Şu anda yasada imzalanan eylemle birlikte, en önemli sorular ABD'nin geri kalanının yakında uygun olup olmayacağı ve Facebook ve Twitter gibi şirketlerin - veya daha da önemlisi, Comcast ve Verizon gibi İSS'lerin parçalanmış kurallara ve düzenlemelere nasıl uyacağıdır. farklı ABD eyaletleri için.

Kullanıcı gizliliğinin tüm zamanların en düşük olduğu ve net tarafsızlığın, internete benzeyen herhangi bir benzerliğe tutunmak için kavradığı bir zamanda, CCPA birçok işletmenin tarafında büyük bir diken olabilir.

Yasanın 1 Ocak 2020'de yürürlüğe gireceği için şirketlerin buna hazırlanmak için iki yılı var; hükümlerine uyum sağlamak veya savaşmaya devam etmek için bu zamanı kullanıp kullanmayacakları henüz görülmedi.

Yasanın nasıl şekillendiğine bakılmaksızın, kişisel bilgileriniz üzerinde kontrol sahibi olabilir ve ExpressVPN ile anonim kalma hakkınızı artırabilirsiniz.

California Tüketici Gizlilik Yasası (CCPA) kullanıcı verilerini korumayı amaçlamaktadır. Yapar?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.