Çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi hemen iyileştirmenin 5 yolu

Çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi hemen iyileştirmenin 5 yolu

Son birkaç ay içinde ExpressVPN Blog, çevrimiçi gizlilik ve güvenlik alanındaki bazı önemli kişilerle röportaj yaptı.

Bir çıkış olarak, çoğu zaman herkesin gizliliklerini geliştirmek için hemen yapabileceği hızlı bir ipucu isteyeceğiz. Bu küçük bilgi külçeleri altın olduğundan, bir liste yapacağımızı düşündük (artı birkaçını ekleyin).

Daha fazla uzatmadan, çevrimiçi güvenliğinizi artırmak için hemen yapabileceğiniz 5 şey var.

1. Akıllı cihazlara olan ihtiyacınızı sorgulayın

Queensland Üniversitesi TC Beirne Hukuk Fakültesi'nde kıdemli öğretim görevlisi ve “sensör toplumu” kavramının mucidi Dr. Mark Burdon, tüm akıllı araçlarımızın ihtiyacını sorguluyor:

“Kendinize sorun: Gerçekten balık tankımı veya ekmek kızartma makinemi veya çocuğumun oyuncakını veya ampulümü, vb. Wi-Fi veya akıllı telefonuma bağlayan bir cihaza ihtiyacım var mı? Eve getirdiğiniz şeylerin ve bunu yapmanın risklerinin farkında olun. Bu anlamda en iyi siber güvenlik uygulaması, riski ortaya çıkmadan önce azaltmaktır. ”

2. Giriş bilgilerinizi koruyun

Dünyaca ünlü kriptograf ve güvenlik teknolojisi uzmanı Bruce Schneier, şu noktaya geldi: “Mümkün olan her yerde iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin. Ve iyi yedeklemeler yapın ”.

3. Gizlilik sadece ev için değil

Kendi güvenlik uzmanımız Lexie, cihazlarımızı terk etmeye ve halka açık olarak girişime cesaret edenlere bazı tavsiyelerde bulunuyor.

"Bir şapka giy."

“Şaka yapmıyorum,” diye devam etti. Şapkalar CCTV kameraların ve uyduların sizi gözetlemekten alıkoyacak. ”

“Hayır, Johnny, folyo olması gerekmiyor!” Lexie onayladı, bir sonraki sorumu bekledi.

Facebook gizlilik ayarlarıBu bir tuzak.

4. Sosyal medya gizlilik ayarlarınızı değiştirin

Bunu açıkça görüyoruz, ancak birçok insan bir sosyal medya sahte pasını taahhüt etti ve bunlara bağlı kaldı. Ancak, bilgi için internet tıkırtılarını trolleyebilecek sadece adil bir öfkeli kalabalık veya rahatsız edici gelecekteki işverenler değildir..

Reklamverenler, mallarıyla sizi spam yapmak için daha iyi bir şekilde iletişim bilgilerini internette arar. Dolandırıcı sanatçılar hızlı bir kova ararken de aynısını yapıyor.

Ve elbette, CIA, FBI ve polisin sosyal medya hesapları yoluyla insanları takip ettikleri biliniyor.

Facebook gizlilik ayarlarınızı değiştirme

  1. Tıkla aşağı ok sağ üst köşede
  2. seçmek Ayarlar
  3. Sol sütunda, Gizlilik

Geçmiş Yayınları Sınırlamanızı, yalnızca Arkadaşlarınızın profilinizi görmesine izin vermenizi ve arama motoru sonuçlarında görünmemesi için Hayır'ı seçmenizi öneririz.

Twitter gizlilik ayarlarınızı değiştirme

  1. Tıklayın hesap avatarı sağ üstte
  2. seçmek Ayarlar ve gizlilik
  3. Sol sütunda, Gizlilik ve güvenlik

Artık sizi Twitter'da kimlerin bulabileceğini değiştirebilir, sizi yayınlarda etiketleyebilir ve hatta Tweet'lerinizi görebilirsiniz.

Süper güvenli olmak istiyorsanız, neden sosyal medyanızdan kurtulmayın ve tüm bildirimlerden ve spam'lerden kurtulmayın? ExpressVPN’in hesap silme kılavuzu size Facebook, Twitter, Google, Instagram ve diğerlerinden kalıcı olarak nasıl kurtulacağınızı gösterecek.

5. Telefonunuzu güvenli bir şifre ile koruyun

Yüz tanıma ve parmak izi tarayıcıları şüphesiz kullanışlı ve süslüdür, ancak eski moda bir şifre kadar güvenli değildir..

Suçlular ve hatta polis güçleri yüzünüz veya parmaklarınızla bir telefonu hackleyebilir ve yapabilir, ancak kafanızda sakladığınız bir paroladan vazgeçmenizi sağlayamazlar.

Daha güvenli bir şifre oluşturmak için ExpressVPN’in Rastgele Şifre Üreticisi'ni kullanmanızı öneririz.

Savunmalarınızı güçlendirin ve çevrimiçi güvende kalın

İşte orada, gizliliğinizi artırmak için şu anda yapabileceğiniz 5 basit şey var.

Verilerinizin verilerinizde kaldığından emin olmak için ne yaparsınız? Paylaşmak istediğiniz ipuçları var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Sosyal medya fotoğraf Unsplash üzerinde William Iven

Çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi hemen iyileştirmenin 5 yolu
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.