DuckDuckGo Internet gizlilik incelemesi

DuckDuckGo Internet gizlilik incelemesi

İlgilendiğiniz bir şey bulmanız gerekiyorsa, ilk çağrı portunuz çok fazla olan bir arama motoru olacaktır. Büyük çocukların (Google, Bing ve Yahoo) ötesinde, bazıları uzmanlaşmış – ve daha fazlası sadece dikkat çekmek için mücadele eden daha küçük motorların yatıyor..

Son birkaç yıldır çekiş kazanmayı başaran daha küçük motorlardan biri, kullanıcılarını takip etmeyen bir arama motoru olarak pazarlanan DuckDuckGo.

Edward Snowden’in devlet gözetimi konusundaki sızıntıları tarafından oluşturulan kişisel çevrimiçi gizliliğin artan farkındalığı göz önüne alındığında, bu inanılmaz derecede cazip bir satış noktası gibi görünüyor.

Öyleyse DuckDuckGo tam olarak nedir?

Şirket 29 Ekim 2007’de kısa süre önce Names Veritabanı’nı 10 milyon dolara satan Gabriel Weinberg tarafından kuruldu. Panda öncesi, Panda öncesi günlerde, Google arama sonuçlarını, ziyaretçilerine çok az değer sunan görünen spam ve aşırı optimize edilmiş ince sitelerle dolu olduğu için ilham verici olmaktan daha az buldu. Kendi arama sorgularının cevabı, Wikipedia gibi kalabalık kaynaklı siteleri ziyaret etmekti ve ağızdan ağıza.

Birlikte, bu faktörler onu kendi alternatifini başlatmaya ikna etti. 29 Şubat 2008’de Weinberg, DuckDuckGo’yu (adı geleneksel çocuk oyun ördeği, ördek, kazdan geliyor) birleştirdi ve aynı yılın Eylül ayında arama motorunu başlattı.

Altı yıl önce gözetim elbette sıcak bir konu değildi, bu yüzden Weinberg’in ilk motivasyonunun daha iyi sonuçlar veren bir motor üretmek olduğunu öğrenmek sürpriz değil. Bununla birlikte, spam’ı sevmemesi ötesinde, reklamcılığın web’deki insanları nasıl takip etme eğiliminde olduğunu da fark etti. Reddit’te gördüğü bir görüşmeyle birlikte Weinberg, veri toplamayacak ve kullanıcılarını takip etmeyecek bir arama motoru yapmaya karar verdi ve DuckDuckGo, 22 Ocak 2009’dan itibaren herhangi bir kullanıcı bilgisi toplama veya paylaşmama kararı aldı.

Ama arama motoru istediğini duyduğum iyi mi.

Bu iyi bir soru ve cevap büyük ölçüde onu neden kullanmayı düşüneceğinize bağlı.

Birincil motivasyonunuz büyük ve alakalı sonuçlar veren büyük erkek çocuklara bir alternatif bulmaksa, elde ettiğiniz şey karışık bir çanta olabilir. Örneğin, “BBC haberleri” veya “Edward Snowden” gibi “genel” konuları ararken, döndürülen sonuçlar oldukça iyidir ve en belirgin kaynaklara işaret eder. Bununla birlikte, motora daha özel arama sorguları yazıyorsanız, birkaç yıl önce Google ile daha az alakalı ve Google’ı anımsatan sonuçlarla sunulur (ancak son bir veya iki yılda büyük bir gelişme gördük).

Daha fazla geliştirilmesi gereken diğer alanlar fotoğraf ve video aramalarıdır. Fotoğraflar için ünlü bir isim aramanın kesinlikle doğru sonuçlar verdiğini buldum, ancak görüntülerin çoğu çok eski ve genellikle aramaya uygulanan herhangi bir ek parametreye odaklanmadı.

Video için sonuçlar genellikle daha cazipti, ancak ilginç bir şekilde çoğu YouTube’da bulundu ve DuckDuckGo’nun dediği gibi “YouTube (Google’a ait) anonim olarak video izlemenize izin vermiyor. Bu nedenle, burada YouTube videolarını izlemek YouTube / Google tarafından izlenecektir ”. Bu durum, bu tür aramalar için ilk etapta kullanılmasının tüm noktasını bir miktar ortadan kaldırıyor.

Öte yandan, gizlilik ve reklamdan kaçınma ana endişelerinizse, DuckDuckGo kesinlikle değerli bir hizmet sunar.

Motorun kişisel verileri ve arama geçmişini gelecekteki sonuçları etkilemek için nasıl kullanmadığı göz önüne alındığında, sonuç daha yaygın arama terimleri için daha büyük motorlarla eşittir. Özellikle sevdiğim bir alan, konum merkezli arama sonuçlarının bulunmaması – yabancı sonuçları aramak hiç bu kadar kolay olmamıştı – Almanya’da ikamet etmiyorsanız veya bir VPN kullanıyorsanız bunu Google.de’de yapmayı deneyin.

Diğer büyük artı elbette belirgin reklam eksikliğidir – reklamların ekranın ‘ekranın üst kısmının üstünde’ kısmını tamamen doldurduğunu görmeden arama sonuçları sayfasına bakmak, gerçekten bu gün ve yaşta çok ferahlatıcı bir değişikliktir.

DuckDuckGo Internet gizlilik incelemesi
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.