Edward Snowden, Kaptan Amerika ve reel dünyada gizlilik

2016 en iyi gizlilik filmleri

Eski bir ABD hükümet yüklenicisi, bir amnesiak casusu, alnında büyük bir “A” olan süper bir asker ve iki sıradan gencin ortak noktası nedir??

Cevap: Bu yılın gizlilikle ilgili en büyük gişe rekorları kıran filmlerinde başrol karakterleri!

2016, konuşan hayvanlardan (Zootopia) süper kahraman hicivine (Deadpool), daha fazla konuşan hayvanlara (Orman Kitabı, Dory Bulma ve Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı) kadar harika filmlerin dağılmasını sağladı. Özellikle dört film, anonimlik, gözetim ve güvenlik gibi temel konulara değinirken darbe vurma heyecanı yaşadı.

ExpressVPN son birkaç ayın en iyilerinden dördünü kırdığından ışıkları kısın ve patlamış mısır makinelerinizi ateşleyin. Oh ve, spoiler uyarısı!

Snowden'de ulusal güvenlik ve kişisel gizlilik

snowden film afişiSnowden bize çevrimiçi özgürlüğü, maliyeti ne olursa olsun, savaşmaya değer temel bir hak olduğunu hatırlatıyor.

Listenin başlangıcı, gizlilikle ilgili en büyük gişe rekorları kıran yıllardır. Snowden, olağanüstü bilgi uçurucunun ABD ordusundan çıkarılan idealist 20 şeyden, CIA'nın huzursuz gözetim yeteneklerini ortaya çıkarmaya devam edecek münzevi bir hükümet yüklenicisine dönüşümünü anlatıyor..

Filmde keşfedilen ana fikir, mahremiyetin güvenlik için feda edilip edilmeyeceğidir. Aynı zamanda Snowden'in patronu olan üst düzey bir CIA kıyafeti olan Corbin O’Brian (Rhys Ifans), protégé'ye (Joseph Gordon-Levitt) yabancı tehditlerle mücadele konusunda her türlü gözetim yönteminin haklı olduğunu öğretiyor. Ancak Snowden, hükümetin çevrimiçi hedefleri izlemek için kullandığı etik dışı uygulamalara ilk elden tanık olduğu için sonunda O’Brian’ın felsefesinden uzaklaşıyor.

Film boyunca yönetmen Oliver Stone, Snowden’ın tarafında olduğunu açıkça ortaya koyuyor ve bize web ile en zararsız etkileşimlerimizin bile kilitli kapıların arkasındaki hükümet yetkilileri tarafından izlenebileceğini, kaydedilebileceğini ve analiz edilebileceğini hatırlatıyor..

Bir film olarak Snowden, Edward Snowden'ın hayatını sadakatle çizen gergin ve yürek burkan bir dramadır. Ancak bundan daha fazlası, gizlilik tartışmaları için bir fırlatma rampası ve uzun zamandır internet özgürlüğü şampiyonu olacak bir erkeğe saygı.

Snowden ve diğer filmleri izleyin

Jason Bourne'da sosyal medya ve kitlesel gözetim

jason bourne posterTıpkı adını bildiğiniz gibi, sosyal medya şirketleri sizinkini (ve daha fazlasını) biliyor

Bunu sen istedin. Sen bekledin. Ve son olarak, neredeyse on yıl sonra (Legacy sayılmadığı için) Jason Bourne (Matt Damon) tekrar gümüş ekrana döndü.

Bourne’in kökenleri önceki üçlemede hemen hemen keşfedildiğinde, bu kemik gıcırdayan beşinci taksit, geç babasının CIA ve nihai ölümüyle ilgili arkasındaki gerçeği ortaya çıkardığı için Bourne'u dünya çapında takip ederek David Webb’in aile tarihini araştırıyor. Kamera sallama eylemi 11'e kadar çıkarken, Jason Bourne sosyal medya ve kitlesel gözetim ile ilgili bazı önemli konuları da vurgulamaktadır..

Filmde genç teknoloji kralı Aaron Kalloor (Riz Ahmed) internet çağında mahremiyetin yüzüdür. Bir Las Vegas teknoloji konferansındayken, Kalloor, Facebook benzeri yaratımı Deep Dream'in, kullanıcı bilgilerini diğer taraflarla paylaşmadan kullanıcı deneyimlerini “kişiselleştireceğini” söyler..

Eğer gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, bunun nedeni budur. Facebook ve Twitter (ve Deep Dream) gibi sosyal medya platformları, çevrimiçi olarak gönderdiğiniz her kişisel veri grubunu toplayarak, tanıyabileceğiniz arkadaşlarınızı önermek, katılmak isteyebileceğiniz etkinlikleri önermek ve size hedefli reklamlar sunmak için kullanır. Gizlilik politikalarının hızlı bir şekilde okunması, bu platformların bilgilerinizi diğer bilinmeyen taraflarla paylaşma hakkına sahip olduğunu söyleyecektir..

Daha da kötüsü, Deep Dream'in kısmen sosyal medya platformunu büyük bir gerçek zamanlı gözetim programına dönüştürmeyi amaçlayan ABD hükümeti tarafından finanse edildiği ortaya çıktı. Kalloor hükümetin Deep Dream'e “arka kapı” taleplerini iletirse, platformda paylaşılan tüm profiller, mesajlar ve ziyaret edilen yerler hükümet verileri haline gelir.

Snowden'de ortaya çıkan sorunları yeniden vurgulamanın yanı sıra, Jason Bourne, internet gizliliğini desteklediğini iddia eden sosyal medya şirketlerinin bir gecede duruşlarını hızla değiştirebileceğini açıklıyor. Bu değişiklikler ister dahili bir karar isterse de harici bir satın almanın sonucu olsun, film bize kullandığımız her web hizmetinin gizlilik politikasında net olmamız gerektiğini hatırlatıyor ve bilgilerimiz için en iyi bekçiler kendimiziz.

Jason Bourne ve diğer filmleri izleyin

Kaptan Amerika'da özerklik ve kamu güvenliği: İç Savaş

kaptan amerika iç savaşıDestansı dövüş sahneleri, duygusal karakter etkileşimleri ve özerkliğe karşı güvenliğin zamanında tartışılması. Cap 3 hakkında sevilmeyecek şeyler?

2016 için dünya çapında en yüksek hasılat yapan film olmanın yanı sıra, Kaptan Amerika: İç Savaş, hesap verebilirlik, dolaptaki iskeletler ve ihanet hakkında yürek parçalayıcı bir hikaye..

Filmin kışkırtıcı olayı, Lagos'taki korkunç güç gösterisi, hükümetin Avengers'ı hükümetin gözetimi altına alma çabasıyla hüküm sürmeye zorlaması gibi korkunç sonuçları.

Bu çatışmanın merkezinde Kaptan Amerika (Chris Evans) ve Iron Man (Robert Downey Jr.) yer alıyor. İlk İntikamcı'da Nazilerle savaşan ve S.H.E.I.L.D. Kış Askerinde hükümet otoritesine karşı temkinli ve Avengers'ın iktidar tarafından bozulabilecek herhangi bir dış komiteye cevap vermemesi gerektiğine inanıyor. Age of Ultron'daki suçluluğundan hala kurtulan Stark, kamuya hesap verebilirliği kabul etmeyi seçiyor ve ekibin BM gözetimini memnuniyetle karşılıyor.

İki müttefik felsefi farklılıkları üzerinde yoğunlaşırken, Stark’ın geçmişinden Cap’ın en iyi arkadaşı Bucky’yi (Kış Askeri) içeren korkunç bir olay, Avengers'ı kırdı ve bir iç savaşı ateşledi.

Ancak, kalkan atma ve web-saplamanın ardında, İç Savaş, herhangi bir sinema oyuncunun dikkate alması gereken bazı önemli sorular soruyor:

  • Yenilmezler ve diğer genel sivil koruma araçları hükümete yaptırım uygulanacaksa?
  • Hükümete yaptırım uygulamak, Avengers (veya genel kolluk kuvvetleri) tarafından gelecekte yapılacak eylemleri ahlaki olarak kabul edilebilir kılıyor mu??
  • Bir hükümet sivillerinin korunması ile kişisel özgürlüklerinin kaldırılması arasında nerede bir çizgi çizmelidir??

Film bu sorulara kolay bir cevap vermiyor. Ve Cap, arkadaşını ve Avengers'ın birliğini kurtarmak için yaşam ve uzuv riski taşıdığından, dünyamızda gizlilik ve güvenlik mücadelesinin daha az zor olmadığı açıktır.

Captain America: Civil War ve diğer filmleri izleyin

Nerve'de çevrimiçi anonimlik ve sorumluluk

sinirSinir: Pokémon GO'dan sonra yeni heves?

İnsanlar oyunu “Truth or Dare” aldı, indirilebilir bir uygulama olarak dijitalleştirdiyse ve bunu bir akış hizmetine dönüştürdüyse ne olacağını hiç merak ettiniz mi? Nerve'in arkasındaki insanlar yaptı ve kesinlikle eğlenceli ve oyunlar değil.

Ariel Schulman-Henry Joost, benzer dijital tekliflere kendi katılımımızı sorgularken, görünüşte zararsız bir çevrimiçi gerçeklik oyununun hayatı tehdit eden bahisleri içerdiği ortaya çıkan gergin bir gerilim filminde Emma Roberts ve Dave Franco'yu fiske yıldızları yönetti..

İsimsiz oyunda para için zorlukları tamamlayan “oyuncular” ve oyuncuların yayınladıkları zorlukları tamamlamalarını izlemek için ödeme yapan “izleyiciler” bulunmaktadır. Ortalama lise son sınıf öğrencisi Vee (Roberts), ilk mücadelesini tamamlarken Nerve oyuncusu Ian (Franco) ile tanışır ve ikilisi birlikte kendilerini sıralamanın zirvesinde bulana ve son turda yaşamları için savaşana kadar giderek tehlikeli görevleri tamamlar..

Nerve özünde Facebook Livestream ve YouTube Live gibi hizmetlerin etkisini inceler. Eylemleriniz dünya çapında milyonlarca kişi tarafından izlendiğinde (ve ödüllendirildiyse) normalde yapmayacağınız şeyleri yapacak mısınız? Çevrimiçi anonimlik duvarının arkasına saklanabiliyorsanız, başkalarını yaşamı tehdit eden eylemler gerçekleştirmeye teşvik edecek misiniz??

Film, netizenler internet gizliliğini eğlence adına kötüye kullandığında ve çevrimiçi yıldızlık sözlerinin eylemlerini etkilemesine izin verdiğinde ortaya çıkan yıkıcı sonuçları gösteriyor. Filmin ortamı ve eylemi fevkalade görünse de, Nerve’in ana mesajı böyle bir dünyanın gerçeğe çoğu zaman inandığımızdan çok daha yakın olması.

Sinir ve diğer filmleri izle

Ne alıyorsun?

İşte ExpressVPN’in yılın gizlilikle ilgili en büyük dört gişe rekoru kıran filmi.

Bu filmlerde keşfedilen fikirlere katılıyor musunuz? En sevdiğin hangisiydi? Burada yer alması gereken başka filmler var mıydı?

Aşağıdaki yorumlarınızı paylaşın ve henüz yapmadıysanız bu yılın en iyi filmlerini izlediğinizden emin olun!

Snowden: Film Hayranı / Wikipedia
Jason Bourne: Film Hayranı / Wikipedia
Kaptan Amerika: İç Savaş: Üçlü Tehdit / Wikipedia
Sinir: Film Fan / Wikipedia

Edward Snowden, Kaptan Amerika ve reel dünyada gizlilik
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.