ExpressVPN WireGuard Güncellemesi

Büyük yeşil açık asma kilit üstünde belgili tanımlık perde ile bir dizüstü bilgisayar bir çizimi.

WireGuard®, orijinal olarak Jason A. Donenfeld tarafından yazılmış (buradaki çabalarında WireGuard’ı destekleyebilirsiniz) ve şu anda Edge Security LLC tarafından geliştirilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir VPN protokolüdür. WireGuard doğrudan bir cihazın işletim sisteminin çekirdek düzeyinde çalışır, böylece diğer VPN protokollerine kıyasla verilerin daha hızlı ve güvenli bir şekilde ve daha az sızıntı riskiyle şifrelenmesini ve şifresini çözmeyi mümkün kılar.

Şimdiye kadar, WireGuard’ın, VPN bağlantılarını keyfi bağlantı kesimleri veya yüksek pil kullanımı riski olmadan her yerde (cep telefonlarında ve Nesnelerin İnterneti dahil) yaygınlaştıran yaygın bir protokol olarak kurabilmesidir..

Bu tür önemli gelişmeleri görmek heyecan verici ve anlaşılır bir şekilde, bu protokolün ticari olarak dağıtıldığını görmek heyecan verici. ExpressVPN’de bizlere WireGuard ile ilgili acil planlarımız ve görüşlerimiz sık sık soruluyor ve konumumuzu netleştirme fırsatından yararlanmak istiyoruz.

WireGuard: Geliştirmede harika bir fikir

WireGuard’ı kurmak ve işlemek diğer VPN protokollerinden daha kolaydır, ancak sayısız kullanıcılı büyük bir üretim ortamına hazır olmadan önce daha fazla geliştirme gereklidir..

Bu, kendi web sitesinde yazan WireGuard geliştiricileri tarafından paylaşılan bir görüş:

“WireGuard henüz tamamlanmadı. Bu koda güvenmemelisiniz. Uygun derecede güvenlik denetimi yapılmamıştır ve protokol hala değişime tabidir. ”

WireGuard’ın karşılaştığı zorluklardan biri VPN’ler için anonimlik sağlamaktır. Ne genel ne de sanal bir ağ üzerinde hiçbir kullanıcıya statik olarak tek bir IP adresi tahsis edilmemelidir. Bir kullanıcının dahili IP adresi, bir rakip tarafından (örneğin WebRTC aracılığıyla) keşfedilebilir; bu adres, daha sonra bir VPN sağlayıcısından edinilen kayıtlarla (hırsızlık, satış veya yasal el koyma yoluyla) eşleşebilir. İyi bir VPN, böyle bir tanımlayıcıyı tek bir kullanıcıyla eşleştiremez. Şu anda, bu kurulum WireGuard ile kolayca gerçekleştirilemiyor.

  OPSEC nedir ve neden ihtiyacınız var?

ExpressVPN, geçmişte OpenVPN ile yaptığımız gibi, WireGuard kodunu inceleme ve denetleme çabalarını destekleyecektir. Mümkün olduğunda kodlara katkıda bulunacağız ve hataları bildireceğiz ve güvenlik ve gizlilikle ilgili endişeleri doğrudan geliştirme ekibiyle gündeme getireceğiz. Ve WireGuard’ın karmaşıklığının azalması nedeniyle, herhangi bir kamu denetimi daha kapsamlı olacak ve daha yüksek bir güvence sağlayacaktır.

Android, Linux, Mac ve yönlendiricilerde, WireGuard çok iyi performans gösterir. ExpressVPN ilk önce kullanıcılarının güvenliğini ve gizliliğini koyar, bu nedenle WireGuard’ı geniş müşteri tabanımıza sunmadan önce daha fazla test bekleyeceğiz..

WireGuard, Jason A. Donenfeld’in tescilli ticari markasıdır.

ExpressVPN WireGuard Güncellemesi
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.