Fitness uygulamalarınız ne kadar özel? Onları daha güvenli tutmak için 5 ipucu

[ware_item id=33][/ware_item]

your-SmartWatch-izliyor-sen


Fitness uygulamaları nihayet yetişiyor olabilir, ancak gizlilik ayarları başlangıç ​​çizgisinin gerisinde kalmış.

Sadece birkaç hafta önce ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, popüler teknoloji şirketlerini sağlık uygulamalarına daha fazla gizlilik ayarı eklemeye çağıran bir rapor yayınladı.

Fitbit gibi fitness giyilebilir ürünler başlangıçta sadece kaydedilen adımları kaydederken, daha yeni cihazlar coğrafi konumunuzdan kalp atış hızına, uyku düzenine, tüketilen kaloriye ve daha fazlasına kadar her şeyi kaydedebilir. Bu, kullanıcıların sağlık ve diyet alışkanlıklarını takip etmeleri için harika olabilir, ancak reklamverenler ve sigorta şirketleri için daha da iyidir.

Sadece fitness uygulamanızın kayıtlarına dayanarak bir talebi onaylama veya reddetme yeteneğine sahip bir şirketin hayal edin ... evet, bu mümkün.

Bazı uygulamalar için önce fitness, ikinci sırada gizlilik

İşler korkutucudan düpedüz korkutucuya gidiyor: Kanada'nın Açık Etkisi ve Toronto Üniversitesi Citizen Lab'den gelen bir raporda, uzmanlar bilgisayar korsanlarının sadece fitness uygulamanızın hangi verileri gönderdiğini görmekle kalmayıp aynı zamanda değiştirebileceğini de gösterebildiler.

“Sahte Olduğunuz Her Adım” başlıklı rapor, teknoloji şirketlerini cihazlarına daha iyi gizlilik ayarları eklemeye çağırıyor. Araştırmacılara göre:

“Tüketiciler, fitness izleme sistemlerinin gizlilik ve güvenlik uygulamaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı hak ediyor.”

ExpressVPN kabul eder, bu yüzden çalışmanızı yaparken gizliliğinizi artırmanıza yardımcı olacak bir ipucu listesi hazırlayın.

1. İpucu: Yeni bir profil oluştururken takma ad kullanın

Akıllı saatiniz sizi izliyor ve hangi bilgilerin gönderildiği hala belli değil. Gizliliğinizi korumak için ExpressVPN, uygulamanızda yeni bir profil oluşturmak için bir takma ad kullanmanızı önerir. Ayrıca, Bluetooth'u kapatmak ve daha güçlü bir şifre kullanmak, potansiyel olarak izleyicileri önlemek için atabileceğiniz kolay adımlardır..

2. İpucu: Fitness uygulamanızın hangi verilere erişebileceğini ve neleri paylaştığını kontrol edin

Öğle yemeğinde kaç adım attığınızı paylaşmak bir şeydir, ancak öğle yemeği taco kasesinden sonra düzensiz bağırsak hareketlerinizi paylaşmak muhtemelen çok uzaktır. Uygulamanızın hangi bilgileri paylaştığını bildiğinizden ve mümkün olduğunca azıyla sınırlandırdığınızdan emin olun. Yapabiliyorsanız, temel ayarlara sadık kalın ve uygulamanın ihtiyaç duymadığını düşündüğünüz verilere erişimi kısıtlayın.

3. İpucu: Uygulamalarınızı daima güncelleyin

Yeni güncellemeler sinir bozucu, ancak bir nedenden dolayı var. Uygulamanız sizden her güncellemenizi istediğinde genellikle iki nedenden biri vardır: ya bir güvenlik açığını kapsayan yeni bir yama var ya da daha yeni, daha iyi bir uygulama var. Her iki durumda da, uygulamanızı güncellemek için birkaç dakikanızı ayırmak gizlilikteki büyük artış için ödeme yapmak için küçük bir fiyattır.

4. İpucu: Uygulamalarınızın HTTPS kullandığından emin olun

Günümüzde neredeyse her fitness uygulaması veri paylaşmak için Wi-Fi kullanıyor olsa da, hepsi güvenli bir sunucuda bunu yapmaz. HTTPS kullanmamak bir çaylak hatasıdır ve ExpressVPN, Garmin Vivosmart gibi kaç popüler uygulamanın bunu kullanmadığını görünce şaşırdı. Uygulamanızın verilerinizi aktarmak ve kaydetmek için güvenli bir sunucu kullandığından emin olun. Değilse, yeni bir uygulama bulma zamanı gelmiş olabilir.

5. İpucu: Verilerinizin doğru olup olmadığını periyodik olarak kontrol edin

Yukarıdaki raporda, uzmanlar bazı uygulamaları yanlış veri oluşturmak için 'kandırdı'. Bu sadece kişisel sağlık hedeflerinizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda bilgilerinizi üçüncü tarafların gözünde bırakır. Verilerinize baktığınızda, bilgilerin doğru olduğundan emin olun. Değilse, başka biri onunla oynanıyor olabilir.

Fit kalmak. Sağlıklı kal. Gizli kalın.

Fitness uygulamalarını kullanmaktan kaçınmanız değil, dikkatli bir şekilde yapmanız gerekir.

Yukarıdaki ipuçlarını takip etmek, güvenli kalırken aynı zamanda formda kalmanıza yardımcı olacaktır.

Öne Çıkan Resim: Unsplash (resim düzenlendi)

Fitness uygulamalarınız ne kadar özel? Onları daha güvenli tutmak için 5 ipucu
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.