Fotoğraflarınızı sosyal medyada nasıl daha özel hale getirebilirsiniz?

Simge genellikle bir resim galerisini tasvir etmek için kullanılır, ancak simge genellikle bildirimlerin genellikle açıldığı konumda (sağ altta) bir kilidi göstermek için kullanılır.

“Bir resim bin kelimeye bedeldir”, bu yüzden eski atasözü gider. Bugün, neredeyse tüm fotoğraflar dijital olarak ve daha yüksek kalitede çekilmişken, eskisinden çok daha fazla bilgi barındırıyorlar.

Nominal değere sahip fotoğraflardan ayırabileceğimiz çok şey var: İçinde kim var, neler oluyor ve nerede. Ancak, daha yüksek çözünürlükte çekilen fotoğraflar ve konumunuzu izleyen cihazlarda, insanlar fotoğrafınızla ve sizle ilgili daha fazla bilgi edinebilir..

Kullanıcılar fotoğraflarınızdan neler öğrenebilir??

Geçen yıl, Twitpic ve Instagram gibi barındırma sitelerinde milyonlarca kedi görüntüsünün, fotoğrafların meta verilerindeki enlem ve boylam koordinatlarından belirlenen, her bir kedinin konumu ile birlikte bir haritaya sabitlendiği bir veri denemesi hakkında yazdık. Kedilerle yapılabilirse, insanlarla da yapılabilir.

Coğrafi etiketleme ayarlarınız kameranızda veya kamera uygulamanızda açıldığında, çektiğiniz fotoğraflar Konum verileri enlem ve boylamına kadar meta verilerine dahil edildi. Fotoğraflarınıza erişimi olan herkes meta verileri biraz zorlukla alabilir ve fotoğrafı çektiğinizde nerede olduğunuzu belirleyebilir.

Her yeni telefon modelinde fotoğrafların kalitesi netleştikçe, özellikle de söz konusu olduğunda, biyometrik verilerinizi çalma görevi biraz daha kolaylaşıyor parmak izlerin. Parmak fotoğraflarını kullanan gerçek kimlik hırsızlığı örnekleri neredeyse mevcut değildir, ancak teorik olarak parmak iziniz görüntüsü olan biri parmak izi kimlik doğrulamasını kullanan telefonunuza girebilir.

Son olarak ve belki de en endişe verici şekilde, bir takipçi, bir zamanlar bir ünlünün evini sadece gözlerindeki yansımayla buldu ve ona saldırdı. Bu inanılmaz derecede nadir olmakla birlikte, fotoğrafların en beklenmedik şekillerde nasıl bilgi verebileceğine hala bir örnektir..

Ekim ayları siber güvenlik bilinci ayı olduğundan, çevrimiçi resimlerinizi oluşturmak için neden beş dakikanızı ayırmıyorsunuz??

Fotoğraflarınızı nasıl daha özel hale getirebilirsiniz?

1. Meta verileri soyun

Cihazınızda çekilen her fotoğraf, fotoğrafın formatını ve konum verileri gibi görüntünün diğer ayrıntılarını belirten Değiştirilebilir Görüntü Dosyası (EXIF) verileri içerir.

Bu meta verileri kaldırmanın en kolay yolu, cihazlarınızda ilk etapta izlenmelerini önlemek için coğrafi etiketlemeyi devre dışı bırakmaktır (iOS, Android).

Fotoğraflarınızda konum verileri varsa, ücretsiz ve açık kaynaklı programlarla geriye dönük olarak kaldırabilirsiniz. Fotoğraflarınızı Google fotoğraflarında depolarsanız, Ayarlar'daki bir geçişi çevirerek konumu kaldırabilirsiniz.

Meta verileri neden kaldırmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2. Fotoğraflarınıza erişmeyi zorlaştırın

Fotoğraflarınız zaten çevrimiçi olarak yüklendiyse ve fotoğraflarınızı kaldırmak istemiyorsanız onlara kimlerin erişebileceğini sınırlayabilirsiniz. Yüklediğiniz hesaplarınızın ve albümlerinizin gizlilik ayarlarını gözden geçirin ve herkesin görmesini istemediğiniz hesapların erişimini kısıtlayın. Facebook, Instagram ve Twitter'daki gizlilik ayarlarınızı değiştirerek başlayın.

3. Hassas fotoğraflar göndermekten kaçının veya tamamen kaldırın

Bir fotoğraf yüklemeden önce, konum verilerinden ve fotoğraftaki kişilerden tanımlanabilir bilgilere (örneğin #boardingpass'ınız) kadar fotoğraftaki bilgileri gözden geçirmek için bir dakikanızı ayırın. Sizi izleyen herkesin bilmesini istediğiniz bu bilgi mi??

Hassas bilgiler içeren fotoğrafların kaldırılmaması durumunda tamamen azaltılması, bir kişinin nerede olduğunuzu bulma şansını da azaltabilir. Bu bir serseri olabilir, ancak insanların sizi istediğinizden daha yakından takip etmesini etkili bir şekilde durdurmanın tek yolu, fotoğraf yayınlamayı durdurmak veya kaldırmak veya zaten herkese açık fotoğrafları özelleştirmek.

Kaldırma, kısıtlama ve azaltma

Konum meta verilerini kaldırmak, hesabınıza erişimi kısıtlamak ve hesaplarınızda yayınladığınız fotoğraf sayısını azaltmak, çevrimiçi yayınladıklarını kimlerin görebileceğini ve meta veride saklanan bilgileri daha fazla kontrol altına almak isteyen herkes için iyi bir uygulamadır..

Fotoğraflarınızı sosyal medyada nasıl daha özel hale getirebilirsiniz?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.