Gelecekte internet gizliliğine ne olacak?

Pikselli bir asma kilit bir çizimi

Maalesef, mahremiyetimizden bir kısmını feda etmedikçe internetin düzgün çalışmadığı bir noktaya geldik. Twitter'dan cep telefonlarına kadar her şey kişisel bilgilerimize, GPS konumumuza ve daha fazlasına erişmek istiyor.

Birçoğumuz için, şirketlerin bilgilerimizi nasıl sakladığı ve kullandığı çoğunlukla bir sırdır. Çalınan tüketici bilgileri hakkında sürekli hikayeler var, ancak yine de isteyerek kendimizi veriyoruz, çünkü alternatif bulut hizmetleri ve bizi engelleyen sosyal ağlar.

İnternet gizliliği günümüzde çok fazla aşınmışsa, gelecekte işler nasıl olacak?

Nesnelerin İnterneti tüm hayatınızı çevrimiçi hale getirebilir

Cevap, internetin gelecekte nasıl geliştiğine bağlıdır. Manzarayı değiştirmesi beklenen bir eğilim, bulut hizmetlerine bağlanmak için interneti kullanan bilgisayar dışı cihazlardaki artıştır.

Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) çamaşır makinelerinden çevrimiçi tıbbi implantlara kadar her şeyi getirmesi bekleniyor. Bu akıllı nesnelerin bir avantajı, onları uzaktan kontrol edebilmemizdir. Yakında, bir uygulama ile evlerimizdeki her şeyi kontrol edebileceğiz.

Ancak bunlar gibi akıllı nesneler, faaliyetlerimiz hakkında bilgi servis sağlayıcılara gönderilir. Cihazların çoğunluğu çevrimiçi olduğunda, tüm hayatımız da.

Büyük verinin yaşı

Facebook ve Google gibi şirketler ve diğer pek çok kişi tarafından toplanan kişisel veriler, zaten müşterilerin alışkanlıkları hakkında büyük ve yapılandırılmış veritabanlarının oluşturulmasına yol açmıştır. Bu büyük veriler, şirketlerin müşterileri hedefleme şeklini ve yeni ürünlerin tasarımını etkilemek için zaten kullanılıyor.

Dünyadaki veri miktarı inanılmaz bir hızla artıyor - dünyadaki verilerin% 90'ı son iki yılda oluşturuldu. Şu anda, her gün 2,5 exabyte (2,5 milyar GB) veri üretiliyor.

Bu verilerin çoğunluğu bizimle ve çevrimiçi yaptıklarımızla ilgilidir. Bu oranda büyüyen verilerle, on yıl içinde ne kadar olacağını hayal edin!

Davranış desenleri ile güvercin

Şirketlerin zaten büyük veri kullanmasının önemli bir yolu, davranışlarımızda kalıplar bulmaktır. Bu kalıplar gelecekteki davranışlarımızı tahmin etmek, kim olduğumuzu varsaymak ve bize daha etkili bir şekilde satmak için kullanılır.

New York Times, perakendecilerin ve borç verenin, hangi müşterilerin zamanında geri ödeme yapmasının muhtemel olduğunu tahmin etmek için geçmişte satın alınan verilerle ilgili verileri kullandıklarını bildirdi. Bir Kanadalı perakendeci, premium kuş tohumu satın alan müşterilerin zamanında ödeme yapma olasılığının yüksek olduğunu keşfetti. Kafatası şeklindeki araba aksesuarları satın alan müşterilerin ödemeleri kaçırma olasılığı daha yüksekti.

Korkunç bir şekilde, ikinci kalıba uyan tüm müşteriler, geçmişte ödemeleri kaçırmamış yeni başvuru sahipleri olsalar bile mağaza kredisi için reddedildiler.

Geleceği tahmin etmek

Eğilim, kendimizle ilgili daha fazla veriyi daha fazla cihazla paylaşmamızdır. Nesnelerin İnterneti bunu daha da artıracak ve büyük verileri düzenleme ve analiz etme yöntemleri de gelişiyor.

İnternet şirketleri, kendilerine sunulan alışkanlıklarımız hakkında çok fazla veriyle, yakında kendimiz hakkında bildiğimizden daha fazlasını bilebilirler - bundan sonra ne yapacağımız da dahil.

Gelecekte internet gizliliğine ne olacak?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.