Hedef hamile gençlerin sırlarını nasıl çalar? #WTFWednesday

hedef hamile kızın sırlarını çaldı

ExpressVPN’in #WTFWednesday'ı, doğrudan haberlerden alınan veri gizliliği hakkında garip, şok edici ve ürpertici hikayeler getiriyor. Gizliliğinizin size ait olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşün. Kendinizi rahatsız hissedeceksiniz. Öfkeli olacaksın. “WTF ?!” diye düşüneceksin.

Gerçekten sırlarınızın saklanacağını düşündünüz, değil mi??

Üzgünüm. Büyük veri ve minimum gizlilik çağında, sırlarınız şirketlere aittir. Satın alma alışkanlıklarınızı korkutucu bir şekilde çözmek için hakkınızda yeterli bilgiye sahip şirketler. Sıradan küçük hayatınızın kalıplarını milyonlarca diğer müşteriyle karşılaştırmak için. Senin hakkında en iyi arkadaşın, önemli arkadaşın, hatta kendi ebeveynlerinden daha fazla şey bilmek.

Oh, yine de ailenizin bir numaralı sırdaşınız olmasını istemediniz mi? Bu da çok kötü. En azından kredi kartıyla Target'tan kakao yağı losyonu ve magnezyum tabletleri alan bir Minneapolis lisesi öğrencisi için çok kötüydü.

Onun için - ona Sara diyelim - Sara için, kedi bebek bezi çantasından çıkmıştı. Jig kalkmıştı. Sara’nın sırrı - hamile kaldığı - Target'daki veri analistleri tarafından açılmıştı.

Sara için olduğu kadar babası için de işler gerçekten ürkütücü olacaktı.

Her Şeyi Bilmek İstiyoruz

“Onları ikinci üç aylık dönemlerinde tanımlayabilirsek, yıllarca yakalayabilme şansımızın yüksek olduğunu biliyorduk.

“Yapabileceğimiz her şeyi bilmek istiyoruz.

"Bizden çocuk bezi satın alır almaz, onlar da her şeyi satın almaya başlayacaklar ... Yakında, bizden tahıl ve kağıt havlu satın alıp geri gelmeye devam edeceksin."

Hedef Andrew'un veri analisti Andrew Pole, New York Times gazeteci işvereni Pole'ı susturmadan kısa süre önce NY Times'ın ofislerinden yazar yazdı.

Hamile kadınlar - gençler de dahil - hakkında konuşuyor ve 70 milyon müşterisinden biri kredi kartlarıyla her şey satın aldığında Hedef'in topladığı veriler.

Tüm bu milyonlarca satın alma kaydını bir araya getirip analiz ettiğinizde garip desenler ortaya çıkıyor. Şunun gibi desenler: Bir kadın aniden kakao yağı losyonu ve magnezyum takviyeleri (tıpkı Sara'nın yaptığı gibi) almaya başladığında, hamile olma ihtimali çok yüksektir..

Tüm müşteri verileri kitleleriyle, Hedef bebeğin vadesini ayı bile tahmin edebilir.

Target’ın büyük veri sistemi hamile bir kadını tanımladığında ne olur? Otomatik olarak çocuk bezi ve daha fazlası için indirimler ile bir kupon kitap postalar. Böylece şirket “Onları yıllarca yakala.”

Sara'ya tam olarak böyle oldu. Ve bu onun hamilelik sırrının sonu oldu. Target en özel, en savunmasız anına girmişti. Ve bundan sonra ne yapacağına karar verme şansına sahip olmadan önce, Target’un hamilelik indirimleri postası yanlış ellere indi.

Kızgın Baba

Diyelim ki parlak bir kış sabahıydı. Sara’nın babası Minneapolis'teki bir Hedef mağazasına girdi ve menajere konuşmak istedi.

“Neden cehennem ve çocuk bezi için kuponları genç kızıma gönderiyorsun?” Diye sordu. “Onu hamile kalmaya teşvik etmeye mi çalışıyorsun?”

Yönetici biraz utandım. Ne olduğundan veya neden olduğundan emin olmadığı için yapabileceği tek şey özür dilemekti.

Ama başlangıçta tüm hikayeyi anlatan Hedef veri analisti Andrew Pole nedenini biliyordu. Ve zaten tahmin ettiğiniz gibi.

Target, Sara'nın başka bir yaşayan kişiye söylemeden önce hamile olduğunu biliyordu. İstilacı veri ve pazarlama sistemleri sayesinde şirket gizliliğini ortadan kaldırdı.

Hedef de yalnız değil. Her büyük perakende zinciri verilerinizi toplamak ister ve hepsi sizinle ilgili daha fazla bilgi edinmek için satın alma alışkanlıklarını analiz eder. Bazıları bu konuda diğerlerinden daha incelikli, ama hepsi yapıyor.

Peki sırlarınızın saklanacağını düşünüyorsanız? Belki de en sevdiğiniz mağazalar zaten onları tanıyor!

Bu haftaki #WTFWednesday sürümü için hepsi bizden. Bu hikaye sizi “WTF” diye düşündürdü mü, sevdiğiniz biriyle paylaşın. Önemsediğini bilmelerini sağla.

Bu gönderiyi beğendiniz mi? Nefret ettin mi? #WTFWednesday arşivimizde gizliliğinizin istilası hakkında daha fazla korku hikayesi okuyun. Dayanamayacağınızı biliyorsunuz…

Hedef hamile gençlerin sırlarını nasıl çalar? #WTFWednesday
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.