Şifrelemenin evrimi: Nasıl değişti ve hükümet neden bundan nefret ediyor?

şifrelemenin evrimi

Hükümetler şifrelemeyi yasaklamak için savaşmaya başlamadan çok önce, dünyanın dört bir yanından politikacılar birbirleriyle iletişim kurmak için gizli kodlara yöneliyorlardı. Julius Caesar’ın şifresinden Thomas Jefferson’un tekerlek şifresine kadar şifreleme insanlık tarihinin ayrılmaz bir parçası oldu.

Modern şifreleme yöntemleri yalnızca son 10 ila 20 yıldır mevcut olsa da, kriptografinin modern dünyayı şekillendirdiği iddiası ortaya çıkabilir..

Şifreleme nedir?

Temel anlamda şifreleme, bir parça bilginin yalnızca verici ve alıcı tarafından okunabilecek şekilde güvence altına alınması işlemidir. Hiç kodlanmış mesaj göndereceğiniz bir arkadaşınız oldu mu? Belki de her kelimenin ilk harfini “Z” olarak değiştirirsiniz ya da harfleri tamamen karıştırırsınız. Bunu yaptıysanız, temel şifreleme kavramını zaten biliyorsunuzdur..

Genellikle kriptografi olarak adlandırılsa da, iki terim aynı değildir. Kriptografi bir iletişimi gizleme eylemidir, şifreleme ise araçlarla ilgilidir.

Geniş şifreleme geçmişi

Şifreleme artık günlük hayatımızın bir parçası olsa da, başlangıçları modern uygarlığın doğuşuna kadar uzanıyor. Şifreleme terimi, sır anlamına gelen Yunanca kripto kelimesinden kaynaklanmaktadır. Aslında, yazılı kriptografinin ilk belgelenmiş kullanımı, tarihçilerin hiyeroglif yazıtlar arasında gizli mesajlar yazan bir Mısırlı yazarın kanıtını buldukları MÖ 1900'e kadar uzanmaktadır..

Birkaç yüz yıl ileriye ve İbranice yazarlar, alfabenin son harfini ilk harfle değiştiren bir şifreleme biçimi kullanarak kolayca başlamışlardı. Atbash sistemi olarak bilinen bu tür şifrelemenin İncil'de kullanıldığı söyleniyordu. Kama Sutra (Hindistan'da 7. yüzyılda yazılmıştır) bile kriptografinin kullanılmasından ve bunun nasıl önemli bir uygulama olduğundan bahsediyor.

Ve elbette, internet öncesi şifrelemenin en ünlü şekli olan Enigma var. Alman mühendis Arthur Scherbius tarafından 1918'de yaratılan bu devrimci kriptografik cihaz sonunda Alman ordusu tarafından ele geçirildi. Tarihçilerin İkinci Dünya Savaşı'nda dönüm noktasını işaret ettiği söylenen bir olay olan İngilizleri Enigma'yı tamamen kırmak 1941'e kadar sürdü.

Şifrelemeyi bugün nasıl kullanıyoruz

Kalem ve kağıt kriptoloji yöntemleri binlerce yıldır var olsa da, modern şifreleme doğrudan 70'lerin sonlarına ve DES veya Veri Şifreleme Standardının ortaya çıkmasına kadar izlenebilir. IBM tarafından geliştirilen bu, 1997 yılına kadar fiili şifreleme biçimiydi.

İnternetin gelişiyle birlikte, kriptografi hızla dijitalleşti ve bir zamanlar kırılmaz kabul edilen şifreleme protokollerinin bugünün standartlarına göre çürük olduğu bulundu. DES çözüldükten sonra AES veya Gelişmiş Şifreleme Standardı kısa sürede norm haline geldi.

Önceki şifreleme biçimlerinin aksine, AES veri paketlerini karıştırmak için bit anahtarları kullanır. (Pssst: ExpressVPN bilgilerinizi korumak için 256 bit şifreleme kullanır.) Şu anda mevcut olan en yüksek şifreleme biçimidir ve şu anda ABD Ordusu için tercih edilen yöntemdir. 256 bit AES altında, en gelişmiş süper bilgisayarların bile kodunu çözmesi milyarlarca yıl alır.

Hükümet neden şifrelemeyi ihlal ediyor?

Filozof John Locke'dan yazar Edgar Allen Poe'ya, mesajları şifreleme uygulaması yaygın olarak kullanılmaktadır. Ve insanlık tarihinde, şifreleme fikrinin zararlı bir şey için yararlı bir şey olarak görülmesinden döndüğü kesin bir zamanı belirlemek neredeyse imkansız olsa da, bugün hükümetler bilgilerinizin her zaman hazır olması gerektiği varsayımı altında bir emsal oluşturmaya çalışıyorlar..

Neyse ki, Apple, Google ve diğer teknoloji şirketleri kullanıcı gizliliğinin değerini görüyor ve artık varsayılan olarak çoğu cihazı şifreliyor. Doğal olarak, yasa bu konuda çok mutlu değil.

Şifreleme hayat kurtarır: #BrusselsAttack sırasında acil durum ağı başarısız olduğunda, polis / sağlık görevlileri @WhatsApp'a geçti. https://t.co/AK4riLKa7U

- Edward Snowden (@Snowden) 26 Mart 2016

Birkaç yıl önce Apple'ın katillerin telefonlarının kilidini açmak için bir FBI talebini reddettiği veya daha yakın bir zamanda İngiltere ev sekreterinin WeChat gibi güvenli sohbet hizmetlerini uygulamalarına arka plan oluşturmak için nasıl ateşli bir şekilde ittiğini hatırladığı San Bernardino davasını hatırlayabilirsiniz..

Son zamanlarda net tarafsızlığı geri alma ve İSS'nize daha fazla güç verme konuşmasıyla, cihazlarınızı şifrelemek hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Kendinizi nasıl korursunuz

Yaptığımız çağrılardan, kredi kartlarımızla satın aldığımız ürünlerden ve ziyaret ettiğimiz web sitelerinden bile, modern dünya şifrelemeyle çalışıyor.

Hükümetin seni kandırmasına izin verme. Bilgileriniz sadece sizindir. Gizlilik hakkına sahipsiniz ve VPN'inizin her zaman açık olduğundan emin olmak, tüm internet trafiğinizi şifrelemenin güvenli ve kolay bir yoludur.

Şifrelemenin evrimi: Nasıl değişti ve hükümet neden bundan nefret ediyor?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.