Internet.org: Gerçek olamayacak kadar iyi mi?

İnternet-dot-org-işgal etmesi kullanıcılı-gizlilik

Mark Zuckerberg asla uyumaz. Facebook şu anda dünya çapında 1,44 milyar aktif kullanıcısıyla sosyal ağın kurucusu defnelarının üzerinde durabilir. Bunun yerine, o ve diğer Facebook yöneticileri, resmi web sitesine göre, “İnternet erişimi olmayan dünyanın üçte ikisini birbirine bağlayacak” “Internet.org” u geliştirmekle meşguldü.

Küresel vatandaşların sadece yüzde 33'ünün düzenli İnternet erişimi olduğu göz önüne alındığında, giderek daha fazla savunuculuk grubu İnternet erişimini temel bir insan hakkı olarak istiyor. İlk bakışta, Internet.org'un misyonu asil görünüyor. Ancak kâr ve gizlilikle ilgili endişeler ortaya çıktı ve bazıları bu “ücretsiz” İnternet'in gerçek olamayacak kadar iyi olabileceği sonucuna vardı..

Büyük Fikir

Nasıl çalışır: Facebook, başka türlü erişim sağlayamayanlara ücretsiz İnternet hizmeti sunmak için bir dizi cep telefonu şirketi ve üçüncü dünya telekom sağlayıcılarıyla ortaklık kurdu. 10 Mayıs itibariyle şirket Zambiya, Tanzanya, Kenya, Kolombiya, Gana, Hindistan, Filipinler, Guatemala, Endonezya ve Bangladeş'te Internet.org'u kullanıma sundu..

Kullanıcılara belirli bir operatörden ücretsiz erişim sağlanır, ancak dosya indirme veya video akışı gibi yüksek bant genişlikli hizmetlerden yararlanamaz. Buradaki fikir, bilgi ve iletişime temel erişim sağlamaktır. Sorun? Aynı zamanda Net Tarafsızlığa karşı da çalışabilir.

Kapalı sistem

Facebook Internet.org uygulamasını sağlar ve tüm trafiği kendi devasa sunucuları üzerinden çalıştırırsa ne olur? Fiili bir İnternet servis sağlayıcısı (İSS) haline gelir, ancak ücretli operatörler için aynı tür kısıtlamalar yoktur.

Dahası, Zuckerberg ve şirketi, hangi web sitelerinin İnternet'in bir parçası olduğuna ve hangilerinin her zaman ücretli reklamlara yükseltme seçeneğine sahip olan ve birçoğu yerinde reklamlarla belirgin bir şekilde görüntülenen ücretsiz kullanıcılar için engellenmiş olduğuna karar veriyorlar..

Wired'e göre, bu tür bir ağ geçidi, şirketin Hindistan'ın desteklediğini iddia ettiği Net Tarafsızlık ilkelerini ihlal ettiğini söyleyen çeşitli Hint yayınlarından geri çekilmeye yol açtı. Basitçe ifade etmek gerekirse: Facebook, neyin ücretsiz neyin ücretsiz olduğuna karar verirse, web sitesi erişimi üzerinde nöbet tutup, İnternet gerçekten ücretsiz değil.

Sonuç olarak, Facebook CEO'su artık herhangi bir şirketin veya web sitesinin Internet.org girişimine katılmak için başvurabileceğini ve kullanıcıların serbestçe erişebileceği içerik kanalının bir parçası olabileceğini duyurdu. Internet.org Ürün Başkan Yardımcısı Chris Daniels, kapıları genel olarak geliştiricilere açmanın her zaman “yol haritasının” bir parçası olduğunu ve Hintli kullanıcıların endişelerinin zaten çalışmalarda olan planları hızlandırdığını iddia ediyor. Ama herkes bu açıklamayı almıyor.

Hepsi Kötü Değil?

Bazı kuruluşlar Facebook destekli İnternet için desteklerini dile getiriyorlar. Örneğin Venture Beat, Zuckerberg ve ark.'na taş atmanın kolay olduğunu belirtir. çünkü zengin ve güçlüler, kar elde etmenin doğasında yanlış bir şey yok. Aslında, halka açık bir şirket olarak sosyal medya sitesi, hissedarlarının doğru yapma ve mümkün olduğunca fazla gelir sağlama sorumluluğuna sahiptir. Facebook herhangi bir ücretsiz İnternet hizmeti sunmakla yükümlü olmadığından, açıkça bir reklam aracı olan bir şey bile, daha fazla çevrimiçi insan alırsa, kötü olamaz.?

Ama Çok İyi Değil

Bununla birlikte, Internet.org ile ilgili iki büyük sorun, yeni model altında bile akla geliyor: kontrol ve güvenlik. Elbette, artık herhangi bir geliştirici topluluğa katılmak için başvurabilir ve bilgilerinin Facebook’un sunucuları üzerinden yönlendirilmesini sağlayabilir. Kapıdan daha fazla veri geçtikçe, sosyal medya devi daha fazla kontrol kazanıyor ve sadece bu bilgileri ücretli bir ISS olarak kullanmalarını açıklama yükümlülüğü altında değil..

Güvenlik sorunu da var, çünkü Facebook SSL veya TLS kullanan hiçbir siteye izin vermeyecek - verileri şifreleyen ve kötü niyetli saldırıları saptırmaya yardımcı olan iki önemli güvenlik önlemi. Şirket bunun teknik bir sorun olduğunu iddia ediyor, ancak özellikle daha "güvenli" çevrimiçi hizmetler Internet.org hareketine katılmayı seçerse, ücretsiz kullanıcıların verilerini tehlikeye atma riskini doğurabileceğini iddia ediyor.

Peki, Facebook destekli bir internetteki son kelime nedir? Cehenneme giden yol iyi bir örnektir: Zuckerberg'in en iyi niyetleri olabilir, ancak çevrimiçi erişime giden kolay yol kullanıcıların gizliliğini yakabilir.

Internet.org: Gerçek olamayacak kadar iyi mi?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.