Mesajlarınızı gizli ve anonim tutma

Mesajlarınızı gizli ve anonim tutma

Sohbetlerinizi gizli tutmak yorucu ve yorucu bir görev olabilir. Ve onları anonim tutmaya çalışmak çok göz korkutucu olabilir. Ancak sohbetlerimiz en hassas bilgilerimizden bazılarını içeriyor - genellikle bağlamdan kolayca çıkarılabilecek uygunsuz şakalar veya yorumlar yapıyoruz. Özel sohbetlerimizde kimse izlemiyor gibi davranıyoruz; yemin ediyoruz, suçluluk duyuyoruz ve sözlerimize fazla düşünmüyoruz. Muhtemelen sohbet geçmişinizde, herkese açık bir şekilde söylerseniz sizi tutuklayabilecek şeyler vardır.!

Neyse ki, sohbet uygulamaları giderek daha iyi şifreleme yöntemleri benimsiyor. Signal, güçlü şifreleme politikası nedeniyle dünya çapında teknoloji gazetecilerinin ve aktivistlerinin sevgilisi haline geldi. Telegram, açık kaynaklı uygulamalarda doğrulanmış uçtan uca şifreli sohbetler sağlayan "Gizli Mesaj" özelliği sayesinde devasa bir kazanım elde etti..

Apple’ın iMessage platformu ayrıca iletileri varsayılan olarak şifreler, ancak kullanıcıların bağlantının gerçekten düzgün bir şekilde şifrelenmiş olduğunu doğrulamanın bir yolu yoktur. Benzer şekilde, Whatsapp'ın bazı mesajları şifrelediği, ancak hangilerinin veya bağlantının düzgün bir şekilde korunup korunmadığı belirsizliğini koruyor.

Kamu-haberciTelefonu bırakıp bunlardan birini de kullanabilirsiniz. Tıpkı özel.

Çoğu Sohbet Uygulaması Özel DEĞİLDİR

WeChat, Google Hangouts, Skype veya Facebook Chat gibi diğer popüler mesajlaşma platformları hiçbir mesajı şifrelemez veya bunu yapma seçeneği sunmaz.

Yine de Signal ve Telegram gibi şifreli mesajlaşma servisleri bile kaydolmak için telefon numaranızı gerektirir. IP'nizi kullanırken VPN veya Tor gibi anonimlik hizmetleriyle gizlemek de oldukça zordur. Yine de, şifreli sohbet uygulamaları kullanıcılarına yüksek düzeyde gizlilik sağlar ve bunları sağlayan şirketler mesajlarınızın içeriğini okuyamaz.

Ancak, sağlayıcıların kimliğiniz, kişilerinizin kimliği ve IP adresleriniz gibi bilgilere hala erişimi vardır. Hesap oluşturmak ve silmek de zordur ve aynı anda hesap çalıştırmak veya hesaplar arasında geçiş yapmak genellikle imkansızdır..

Yine de umutsuzluğa kapılmayın, gizliliğinizi korumanıza ve anonim olarak kullanmanıza izin veren bir sohbet ağı vardır. Bu sohbet hizmetine XMPP denir - orijinal adı Jabber olarak da adlandırılır.

XMPP bir şirket veya uygulama değil, daha çok e-posta gibidir. Ve tıpkı e-posta gibi, onu kullanmak için çeşitli yazılımlar arasından seçim yapabilirsiniz. Pidgin, Adium, Tor Messenger ve hatta Tarayıcınız gibi uygulamalar XMPP sohbet ağına bağlanmak için kullanılabilir.

Bir hesaba kaydolabileceğiniz birçok XMPP sağlayıcısı vardır. XMPP'nin kendisi sohbetleri şifrelemese de, sohbetlerinizin gizli olduğundan emin olmak için Kayıt Dışı Mesajlaşma (OTR) protokolü ile kullanabilirsiniz. OTR varsayılan olarak birçok popüler XMPP sohbet uygulamasıyla birlikte gelir. Diğerleri için basit bir eklentidir.

Dört Kolay Adımda Özel Mesajlaşma

Anonim sohbetler göndermeye ve almaya hazırlanmak için basit kılavuzumuzu takip edebilirsiniz:

 1. Tor Messenger'ı yükleyin

  Tor Messenger, tüm trafiğinizi varsayılan olarak Tor ağı üzerinden yönlendiren sohbet yazılımıdır. Hala beta sürümündedir ve geliştiriciler risk altındaki kullanıcılara güvenli sohbet için kullanmadan önce resmi sürüme kadar beklemelerini önerir. Kendinizi bu kadar riskli bir kullanıcı olarak görüyorsanız, Pidgin'i işletim sistemi Kuyruklarında kullanmanızı öneririz.

 2. Bir XMPP hesabı açın

  XMPP hesabınızı buradan indirebileceğiniz Tor Tarayıcı ile açmanız önemlidir. Normal tarayıcınızla kaydolursanız, XMPP hesabınızdaki herhangi bir etkinliğin size geri izlenebilmesi büyük olasılıkla.

  Ayrıca, şifrenizi de unutmayın! Bir şifre yöneticisi ile oluşturulan ve kaydedilen uzun ve karmaşık bir şifre kullanmanızı öneririz. Şifrenizi veya kullanıcı adınızı unutursanız, asla geri almak. Bir XMPP hesabı almak için birçok yer var, işte birkaç popüler hesap:

  • DuckDuckGo
   Tor tarayıcısını açın ve https://duck.co/my/register adresine gidin.
   Bir kullanıcı adı ve şifre seçin. Şifreyi unutma!
   Alanınız dukgo.com olacak
   Sunucunuz wlcpmruglhxp6quz.onion olacak
  • wtfismyip.com
   Tor tarayıcısını açın ve https://wtfismyip.com/jabber/register adresine gidin.
   Kullanıcı adınızı ve şifrenizi seçin, ardından captcha'yı çözün.
   Alanınız wtfismyip.com olacak
   Sunucunuz ofkztxcohimx34la.onion olacak
  • Cryptoparty.is
   Tor tarayıcısını açın ve https://jabber.cryptoparty.is:5288/register/new adresine gidin
   Bir kullanıcı adı ve şifre seçin, captcha'yı çözün.
   Alanınız jabber.cryptoparty.is
   Sunucunuz cryjabkbdljzohnp.onion olacak
 3. XMPP hesabınızı bağlayın ve OTR ile güvenli bir şekilde sohbet edin

  Özel-sohbet-01

  Tor Messenger'ı başlattığınızda XMPP'yi seçin. Bağlandıktan sonra, Araçlar'ı tıklayarak birden çok hesap ekleyebilirsiniz. > Hesaplar > Yeni hesap

  Özel-sohbet-02

  Adım 2'de oluşturduğunuz kullanıcı adını ve etki alanını girin. * Ördek içindeki eksik c'nin kasıtlı olduğuna dikkat edin *. Bazı hizmetlerde doğrudan buradan yeni bir hesap oluşturabilirsiniz, ancak bu her zaman desteklenmez.

  Özel-sohbet-03

  Şifrenizi girin. Ayrıca, her bağlandığınızda parolayı kendiniz girmeyi tercih ederseniz bu alanı boş bırakabilirsiniz. Bu, paylaşılan bilgisayarlarda önerilir.

  Özel-sohbet-04

  Soğan sunucusu adresini girmek için "XMPP Seçenekleri" ni tıklayın. Takma ad veya Kaynak altında girdiğiniz şey önemli değildir, ancak Kaynağınız bağlandığınız kişi tarafından görülebilir. Bu alanı da boş bırakabilirsiniz.

  Varsayılan bağlantı noktası 5222'dir. Önerdiğimiz tüm hizmetler bu bağlantı noktasını kullanır. Diğer hizmetler farklı bir limanda çalışabilir.

  Özel-sohbet-05

  Bağlanmadan önce bağlantınızın bir özetini alırsınız. Bu size her şeyi tekrar kontrol etme fırsatı verir.

  Özel-sohbet-06

  Artık yeni hesaplar ekleyebilir, seçeneklerinizi değiştirebilir veya ilk kez bağlanabilirsiniz.

  Özel-sohbet-07

  Daha önce "Sunucu" altında bir soğan adresi girdiyseniz, büyük olasılıkla bu hatayı görürsünüz. Bunun nedeni, XMPP hesabınızın etki alanı adının sunucunun adından farklı olmasıdır (örn. Dukgo.com, wlcpmruglhxp6quz.onion soğan adresine sahiptir).

  Bağlanmak istediğiniz sunucuyu el ile doğrulamanız gerekiyor.

  Bunu yapmak için "İstisna Ekle" yi tıklayın.

  Özel-sohbet-08

  “Meşru bankalar, mağazalar ve diğer halka açık siteler sizden bunu yapmanızı istemeyecektir.”

  Bu uyarı çok kafa karıştırıcı. Normalde sertifikalara istisna girmeniz istenmeyeceği doğru olsa da, bu soğan sitelerinde farklı çalışır.

  TLS sertifikaları .onion site adlarına kolayca verilmez ve sonuç olarak çoğu sağlayıcı soğan siteleri için normal web sitelerinin TLS sertifikasını kullanır. Bu, sunucunun kimliğini manuel olarak doğrulamamızı gerektirir. Neyse ki bunu sadece bir kez yapmak zorundayız.

  İstisna eklerken çok dikkatli olun. İnternet üzerindeki trafiği şifrelemek için kullanılan sertifikaları veren şirketlerin, soğan siteleri için sertifika verme konusunda daha iyi bir süreç bulmasını umuyoruz, ancak şimdilik bunu manuel olarak yapmak zorundayız..
  Devam etmek için ‘Görüntüle…’ yi tıklayın.

  Özel-sohbet-09

  Bu bağlantı sertifikasıdır. “Ortak Ad (CN)” in kaydolduğunuz kuruluş tarafından kullanılan bir alan adını gösterdiğinden emin olun. Bu durumda hesabımızı aldığımız duck.co.

  Her şey yolundaysa, devam etmek için 'Kapat'ı ve' Güvenlik İstisnasını Onayla'yı tıklayın.

  Özel-sohbet-10

  Artık bağlanmaya hazırsınız!

 4. Arkadaş Ekle

  Tor Messenger'da kişilerinize "Arkadaşlar" adı verilir. Arkadaş eklemek için Dosya'ya gidin > Kişi ekle. Kişiyi [email protected] formatında girin

  Sizi tekrar ekledikleri anda karşı tarafa yetki vermeniz gerekecek.

  Özel-sohbet-11

  Tamam'ı tıklayın.

  Özel-sohbet-12

  Sohbete izin ver'i tıklayın.

  Özel-sohbet-13

  Tor Messenger ile hemen sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Bir konuşma şifrelenmezse program sizi uyaracaktır.

  Ayrıca şifreli ileti dizisinin bütünlüğünü de doğrulayabilirsiniz. Bunu yapmak için ‘Doğrula’yı veya sağ üst köşedeki turuncu asma kilidi tıklayın.

  Özel-sohbet-14

  Birbirinizi doğrulamanın ideal yolu Manuel Parmak İzi Doğrulamasıdır.
  Kişinizin parmak izini, kimsenin anahtarı değiştiremeyeceği bir kanaldan almanız gerekir. Onlardan tweetlemelerini veya belki de web sitelerine koymalarını isteyebilirsiniz. Hatta biraz kağıt üzerine yazmalarını ve size teslim etmelerini bile isteyebilirsiniz.

Öne Çıkan Resim: Tiko Aramyan / Dollar Photo Club

Mesajlarınızı gizli ve anonim tutma
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.