Meta verileri kaldırmanın önemi

[ware_item id=33][/ware_item]

Meta verileri kaldırmanın önemi


Veri aşırı yüklemesine hazır olun: Meta veri, bir dosyadaki diğer tüm verileri açıklayan veridir. Hala bizimle mi? Güzel, çünkü daha fazlası var!

Meta veriler, bir dosyayı işlemek için gereken bilgi miktarını azalttığı ve özellikle büyük dosyaların yönetilmesini kolaylaştırabildiği için çok kullanışlıdır.

İki Ana Meta Veri Türü

Yapısal Meta Veriler:

Yapısal meta veriler, verilerin nasıl saklandığına ilişkin bilgilerdir.

Genellikle yapısal meta veriler sadece dosyaya bakılarak gözlemlenebilir ve hesaplanabilir. Bir kitap olarak baktığımız dosyayı hayal edelim: yapısal meta veriler kapağın sert mi yoksa yumuşak mı olduğunu, kitabın şeklini, ağırlığını ve boyutlarını içerir.

Bir telefon görüşmesinin yapısal meta verileri, görüşmenin uzunluğunu ve süresini içerir.

Dijital görüntü söz konusu olduğunda, meta veriler boyut ve dosya türünü içerir.

Açıklayıcı Meta Veriler:

Açıklayıcı meta veriler, insanların ve bilgisayarların kitap ve dosyaların içeriğini öğrenmesine yardımcı olan ek bilgilerdir.

Bir kitabın açıklayıcı meta verileri, başlığı, yazarı, yazdırma verilerini, sürümü ve hatta arkada kısa bir özeti içerir. ISBN numarası da bu açıklayıcı meta verilerin bir parçasıdır.

Bir telefon görüşmesinde, örneğin aramayı kimin yaptığını, aramanın kim olduğunu ve aramanın nereden yapıldığını açıklayan çok sayıda açıklayıcı meta veri bulunur..

Bir görüntü için açıklayıcı meta veriler son derece geniş olabilir. Kameranın üreticisini, kullanılan herhangi bir düzenleme yazılımını, objektif diyafram süresini, pozlama süresini, yönünü, renk alanını, parlaklığı, kameranın sahibini ve hatta görüntünün GPS konumunu içerebilir..

John McAfee, Meta Verilerin "Güvenli Noktasını" Açıklamasının Ardından Tutuklandı

Meta veriler genellikle bir dosya hakkında dosyadan daha fazla bilgi verebilir. gerçek veri. John McAfee, adını taşıyan antivirüs şirketi ve Liberter Partisi'nin şu anki başkan adayı olduğu için ünlüdür - ancak yine de Meta Verilerinizi zor şekilde görmezden gelmenin acımasız etkilerine tanıklık etmek zorunda kaldı ...

2012 yılında McAfee, komşusu kafasına yaralanan bir silahın öldüğü tespit edildiğinde Belize'de yaşıyordu. Nedense McAfee, soruşturmada şüpheli olabileceğinden korkuyordu. Banyo tuzları ve derinden paranoyak olma ihtimali yüksek olan McAfee, polisin dostane soruşturmalarından kaçmayı ve bunun yerine ormanda saklanmayı seçti.

McAfee, Wired ve Vice'tan birkaç gazeteciyle iletişim halinde kaldı. Genel Müdür Yardımcısı Editör Rocco Castoro ve Kablolu fotoğrafçı Robert King, McAfee'yi birkaç gün boyunca takip ederek bunun gibi çevrimiçi güncellemeler yayınladı:

Bir iPhone 4S ile çekilen resimler, üçlünün Belize ormanındaki hareketini kaydetti. Mevcut konumları her resme eklenmişti ve fark etmedikleri şey, bu verilerin resim yüklendikten sonra kaybolmamasıydı. İnsan gözü tarafından görünmezken, hala görüntü dosyalarının meta verilerinin bir parçası olarak kaldı.

Meta veriler çekilen her görüntünün GPS koordinatlarını içerdiğinden yetkililer doğrudan McAfee'ye yönlendirildi.

Herkes, görüntü dosyalarını Julien Voisin’in Meta Veri Anonimleştirme Araç Seti ile açarak McAfee’nin fotoğraflarıyla ilişkili meta verileri görebilir:

mcafee meta verileriinsert

Resimden koordinatları Google Haritalar'a girerek, üçlünün Belize sınırından çok uzakta olmayan Guatemala'daki Mar Marine Yat Kulübü adı verilen lüks bir tesiste olduğunu görebiliriz..

Bazı hizmetler, yüklediğinizde meta verileri dosyalarınızdan otomatik olarak kaldırır, ancak hangi hizmetlerin bunu yaptığını ve hangi meta verileri kaldıracağını tahmin etmek zordur.

Meta Verileri Dosyalarınızdan Silen Yazılım

Platformunuza bağlı olarak, meta verileri dosyalarınızdan incelemenize ve kaldırmanıza olanak tanıyan çeşitli araçlar vardır.

Mac OS X: ImageOptim

Windows: Microsoft Office Belge Denetçisi

Linux: Meta Veri Anonimleştirme Araç Seti

Meta Verileri Kaldırmak Çevrimiçi Anonimliğinizi Korur

Her görüntüyü yüklemeden önce, özellikle kimliğinizi gizlemek istediğiniz durumlarda kontrol etmenizi öneririz. Bunu otomatik olarak yapmak için yazılıma güvenmemek daha iyidir!

Öne Çıkan Resim: Melpomene / Dollar Photo Club

Meta verileri kaldırmanın önemi
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.