NSA şu anda sizi gözetliyor

ABD bayrağıyla damgalanmış bir güvenlik kamerası.

2013 yılında Edward Snowden, NSA'nın her Amerikalıya ve dünya çapında daha fazla kişiye kişisel veri topladığını açıkladı. Sürveyansın ölçeği o zaman şok edici olmasına rağmen, artık en vogue haber hikayesi değil.

NSA nedir?

NSA, ABD Ulusal Güvenlik Ajansıdır. Görünüşe göre ABD vatandaşlarını ve çıkarlarını korumak için, NSA'nın her Amerikan'ı ve birçok müttefik ülkenin insanını izlemesi - hepsi ABD hükümetinin desteğiyle ve Kongre'nin büyük bölümleriyle.

Ama sadece NSA kendi halkına casusluk yapmıyor. CIA'daki (Merkezi İstihbarat Ajansı) meslektaşları da ilgi çekici hedefleri gözetliyor ve hackliyor.

Edward Snowden tarafından sızdırılan belgelere ve basının daha fazla soruşturmasına göre, şu anda NSA'nın sizi gözetlemesinin sekiz yolu var.

Amerika'da NSA gözetimi nasıl çalışır?

1. NSA yine de telefon kayıtlarınıza erişebilir

2017 yılında NSA, 534 milyondan fazla telefon görüşmesi ve kısa mesajdan veri aldı. Bu özgürlük, ABD Özgürlük Yasası'nın NSA'nın iletişim şirketlerinden verilere erişimini sınırladığı 2015'te toplanan miktarın üç katından fazla.

NSA, 2018 veri toplama kapsamını henüz yayınlamadı, ancak son raporlar aşırı telefon koleksiyonlarının nihayet çıkış yolunda olabileceğini gösteriyor. Umarım hikayeler doğrudur, ancak NSA ilk kez gözetim politikaları hakkında doğrudan yalan söylemez.

2. En sevdiğiniz internet hizmetleri verilerinizi NSA'ya iletir

Facebook, Google, Apple ve önde gelen diğer altı çevrimiçi hizmet, “PRISM” programının yasal olarak gerektirdiği gibi, müşterilerinin verilerini NSA'ya vermiş oldukları için kayda geçti. Paylaşılan veriler e-postaları, mesajları ve belgeleri içerir.

3. NSA cihazlarınızı hackleyebilir

NSA’nın hack birimi, Özel Erişim Operasyonları, bir dizi hack saldırısı geliştirdi. Bunlar, NSA'nın uygun gördüğü şekilde tüketici elektroniği cihazlarına ve BT sistemlerine girmesini sağlar.

NSA, popüler bir tüketici aygıtında bir güvenlik deliği bulduğunda, güvenlik deliğini düzeltmez, bunun yerine istismar eder. Bu, neredeyse her cihazı bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız bırakır.

4. NSA sayesinde tüm güvenlik aygıtlarınızdan yararlanılabilir

NSA, birçok üreticiyi ürünlere güvenlik açıkları oluşturmaya zorlayarak güvenlik cihazlarını hackleme işini kolaylaştırdı.

Bu yeterli olmazsa, NSA'nın bilgisayarlara ve telefonlara “arka kapıları” koymak için gönderdiği parçaları durdurduğu bilinmektedir. Arka kapı, cihazın güvenlik önlemlerini aşarak NSA'nın son kullanıcıyı gözetlemesini sağlar.

5. NSA nerede olursanız olun sizi takip edebilir

Kasabanızın etrafında hareket ettiğinizde, cep telefonu kuleleri tam konumunuzu hesaplayabilir. NSA artık bu toplu verileri toplamadığını iddia etse de, cep telefonu sağlayıcılarının hala bunu yapması gerekiyor ve karşılığında bir mahkeme tarafından sipariş edildiğinde bu kayıtları NSA'ya teslim etmeleri gerekiyor.

Bu hantal gücün en kötü yanı, kendiniz bir soruşturmanın konusu bile olmanıza gerek olmamasıdır. Milyonlarca veri haber verilmeksizin teslim edilebilir, çünkü gözetim altındaki bir kişiye en teğet bağlantınız bile vardı.

NSA yurtdışında sizi nasıl gözetliyor

6. NSA dünya çapında internet hatlarına tıkladı

İnternet, farklı kıtaları şaşırtıcı miktarlarda veri taşıyan deniz altı fiber optik kablolarla birbirine bağlar. Bazı yerlerde, NSA bu kablolardan faydalanmak için yerel istihbarat teşkilatlarıyla anlaşma yapmaktadır; diğerlerinde bunu kendi başına yapar. NSA, okyanusun derinliklerindeki tellere gözetleme böcekleri eklemek için denizaltılar bile kullanıyor.

7. NSA yabancı şirketleri hackliyor

Brezilya, Almanya ve diğer ülkelerde, NSA büyük telekomünikasyon sağlayıcılarının iç ağlarına ayrıldı, topladıkları verileri ele geçirdi ve sistemlerinin güvenliğini zayıflattı. Yapabileceği her e-postayı ve telefon görüşmesini toplar.

8. NSA sahip olduğunuz ve satın aldığınız her şeyi bilir

Anlaşmalar ve bilgisayar korsanlığı yoluyla NSA, dünya çapında kredi kartı ağlarına, ödeme ağ geçitlerine ve banka havalesi olanaklarına erişebilir. Bu parasal gözetim NSA'nın paranızın her bir yüzdesini, nereden geldiğini ve harcadığınız parayı takip etmesini sağlar.

Kendinizi NSA gözetiminden koruyun

NSA gözetimi dünya çapında yayılırken, internet gizliliğinizi korumak için yapabileceğiniz çok şey var. Bu üst düzey gizlilik ipuçları listesine göz atın ve her zaman neleri paylaştığınızın, kimlerle paylaştığınızın ve nasıl paylaştığınızın bilincinde olun.

NSA şu anda sizi gözetliyor
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.