İnternet gizliliği kayıp bir sebep midir?

Mezar taşı

Çoğu insan mahremiyeti temel bir hak olarak görür. Birini dinlemeden kişisel görüşme hakkı, eşyalarınızı kamuoyunun dışında tutma hakkı.

ExpressVPN, bireysel gizliliğin herkesin hak ettiği bir şey olduğuna inanıyor.

İnternette uzun bir süre mahremiyet yanılsaması vardı. Güvenli çevrimiçi alışveriş ödemelerinden parola korumalı sosyal ağ hesaplarına kadar - bilgilerimizin korumalı ve güvenli olduğu söylendi. Belki de hala olduğuna inanıyorsun?

Ancak birçok insan için kitlesel NSA gözetimi ve ünlülerin kişisel fotoğraflarının çalınması gibi olaylar internet gizliliği hakkındaki algıları değiştirdi. Bilgisayar korsanlarının eşyalarımıza girmesi çok kolay görünüyor - ve bu "bilgisayar korsanlığı" nın çoğu devlet destekli.

Verilerinizi almak bir bebekten şeker almak gibidir

Son birkaç yıldır yüksek profilli bilgisayar korsanlığı ve gözetim vakaları olmuştur.

 • Ulusal Güvenlik Ajansı: NSA yasal olarak her Amerikalının telefon kayıtlarını izliyor, ABD ve yurtdışındaki telefon ve internet trafiğine erişiyor ve uygun gördüğü hedefleri hackliyor. İngiltere ve diğer hükümetler de bunu yapıyor.
 • Ünlü fotoğraf hırsızlığı: Anonim, 2014 yılında 4'lü resim tahtasında 500'den fazla ünlü fotoğrafı yayınladı, çoğu çıplaklık içeriyordu. Apple’ın iCloud hizmetinin ihlalin kaynağı olduğuna inanılıyor.
 • eBay: Çevrimiçi alışveriş hizmeti 2014'ün ortalarında saldırıya uğradı ve milyonlarca kullanıcının şifresini ve verilerini ortaya çıkardı.
 • Hedef: Bilgisayar korsanları şirketin sistemlerinde bir güvenlik açığı bulduktan sonra 70 milyon Hedef müşteri 2014 yılında kredi kartı verilerini çaldı.
 • PlayStation Network: Çevrimiçi oyun hizmeti 2011 yılında LulzSec tarafından saldırıya uğradı ve yaklaşık 77 milyon kullanıcının hesap verilerinin çalınmasıyla sonuçlandı.

Verilerimiz çok sık çalındığında ve izlendiğinde, verilerimizin ellerinde güvenli olduğu konusunda ısrar eden büyük şirketlerden, bilgilerimize biraz daha az güvenmek mantıklı görünüyor.

Ücretsiz çevrimiçi hizmetlerin maliyeti gizliliğinizdir

Ücretsiz web e-postası ve sosyal medya hizmetlerini kullanıyorsanız, özel bilgilerinizi her gün üçüncü taraflara da veriyorsunuz.

Bu hizmetlerin ücretsiz olmasının bir nedeni var. Verilerinizi kullanma yollarından bazıları şunlardır:

 • Reklam hedefleme: Arama motorları, sosyal ağlar ve diğer hizmetler etkinliklerinizi izler, böylece sizi reklamlarla hedefleyebilirler.
 • Verilerinizi satma: Sizin rızanızla ve bazen çevrimiçi olmadan kaydolduğunuz şirketler genellikle bilgilerinizi pazarlama listesi üreticilerine satar. İstenmeyen posta ahoy!
 • E-postanızı izleme: Birçok popüler ücretsiz web postası hizmeti, suç işlemek için iletilerinizi izler ve verilerinizi resmi makamlarla yasal olarak paylaşmak zorunda kalabilir.

Tabii ki, tüm bunların farkında olabilirsiniz - ve yine de muhtemelen Facebook, Gmail, Twitter vb..

Sonuçta, hiçbir şey gerçekten ücretsiz değil. Belki biraz bilginizden vazgeçmeye değer?

Kötü niyetli bilgisayar korsanları

İnternet gizliliğine yönelik bir başka büyük tehdit, muhtemelen herkesin kabul edemeyeceği bir şeydir..

Symantec'in “2014 İnternet Güvenliği Tehdit Raporu”, kişisel bilgisayarlarımızdaki kötü amaçlı yazılım, kimlik avı ve diğer saldırıların 2013 yılında 552 milyondan fazla kimliğin ortaya çıkmasına neden olduğunu buldu. İhlal sayısında% 62, hedeflenenlerde% 91 artış oldu aynı yıl saldırı kampanyaları.

Çevrimiçi suçlar arttıkça, internet gizliliğinin geleceği güvende olmaktan çok uzak görünüyor.

Atabileceğiniz gizlilik adımları

Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, çevrimiçi gizliliğinizden kim sorumludur? Sen.

Verilerini tamamen özel tutmak isteyen herkes internet dışında kalabilir, ancak bugünün dünyasında bu bir seçenek değildir. Dolayısıyla, doğru güvenlik adımlarını atmak ve verilerimizi nasıl paylaştığımız hakkında bilinçli seçimler yapmakla ilgilidir. Bazen, hükümet gözetiminde olduğu gibi, bu seçimler de elimizde değildir. Ancak gizliliğinizi artırmak için atabileceğiniz adımlar var.

 • Güvenlik önlemleri alın: Çevrimiçi hesaplarınızı güvende tutun, yazılımınızı güncel tutarak ve güvenlik yazılımı kullanarak güvenlik ihlali riskini azaltın. Yaygın çevrimiçi risklerden haberdar olun.
 • Kimlerle kaydolduğunuza dikkat edin: Süslü bir web sitesi ile her bulut hizmetine güvenmeyin. Çevrimiçi araştırma yapın, hizmet şartlarını okuyun ve verilerinizi nasıl kullanacaklarına bakın.
 • Bir VPN hizmeti kullanın: VPN hizmetleri İnternet trafiğinizi şifreler, böylece üçüncü taraflar faaliyetlerinizi göz ardı edemez. İnternet'e bir VPN ile bağlandığınızda veriler çok daha güvenlidir.

İnternetteki en iyi gizlilik ipuçlarını burada okuyun.

Bağlı bir dünya muhtemelen daha az gizlilik demektir

İnternet gizliliği kayıp bir sebep midir? Gördüğümüz gibi, kişisel bilgilerimizi büyük şirketlerin ellerine vermek çok güvenli değil. Çalınması için gerçek bir risk var. Ve bu risk artıyor gibi görünüyor.

Çevrimiçi hizmetleri kullanmak, gizliliğimizden biraz vazgeçmek anlamına gelir. Fakat bağlantılı bir dünyanın parçası olmak istediğimiz için, çoğumuz bunu yapmaktan mutluluk duyuyoruz.

İnternet ekonomisinde, verileriniz değerli para birimidir. İnternet gizliliğinin gelecekte daha kolay olması muhtemel değildir. Farkında olun, güvende kalın ve verilerinizi nasıl paylaşacağınızı seçin. Ve elbette, verilerinizi korumak için bir VPN kullanmayı unutmayın.

İnternet gizliliği kayıp bir sebep midir?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.