OPSEC nedir ve neden ihtiyacınız var?

OPSEC güvenli iletişimin önemli bir parçasıdır

İletişiminizi güvende tutmak en zor konulardan biridir. Ticari sırlardan bahsediyor olmanız, avukatınızla iletişim kurmanız veya özel bilgi alışverişi yapsanız da, gizli bilgileri gizli tutmak inanılmaz derecede önemlidir.

Şifreleme, tüm gizlilik sorunlarımız için nihai çözüm olarak lanse edilir – tüm istenmeyen casusları güçlü, ölçülemez matematikle uzak tutar. Ancak, iletişiminizi ve kendinizi yanlış ellere düşmekten bütünsel olarak korumak için iyi Operasyon Güvenliği’ne (OPSEC) de ihtiyacınız var..

Özel iletişim için şifreleme gereklidir

Herkese açık olarak denetlenen ve profesyonel olarak uygulanan şifreleme teknikleriyle artık kişisel bilgilerinizi korumakla şirketlere veya mahkemelere güvenmek zorunda değilsiniz; yalnızca sizin elinizde.

OPSEC güvenliği sağlar

Ne yazık ki, şifreleme kendinizi korumak için çevirebileceğiniz sihirli bir anahtar değil.

İyi bir OPSEC’e sahip olmak, bilgilerinizi kimden korumaya çalıştığınızı, kiminle iletişim kurduğunuzu ve rakiplerinizin sahip olabileceği yetenekleri düşünmek anlamına gelir. Kendinizi organize suçlardan veya ulus devletlerden korumaya çalışıyorsanız, kendinizi bir takipçiden korumanızdan çok farklı bir OPSEC’e ihtiyacınız var.

Güvenlik kurulumunuzun nasıl tehlikeye atılabileceğini değerlendirmek ve risklerin almaya veya kaçınmaya değip değmeyeceğini tartmak önemlidir.

Parola yöneticisi karmaşık ve güvenli parolalara izin verir, ancak iyi OPSEC, bir tane kullanırken güvenlik kamerasının altına oturmamanızı gerektirir.

OPSEC süreci, ABD ordusu tarafından tarif edildiği gibi, beş adım içerir. ExpressVPN, muhtemelen her gün hepimizin iletişimine beş güvenlik adımı uyguladı: dijital sohbet.

OPSEC tehditlerini belirleme

1. Kritik bilgilerin tanımlanması

Ne saklamaya çalışıyorsun? Dijital bir konuşma bağlamında, büyük ölçüde sizi ifşa edecek içerik ve meta verilerdir. İçerik, konuşmanın kendisidir, meta veriler bu bilgilerle ilgili bilgileri açıklar. Meta veriler, konuştuğunuz kişiyi, konuşmaların süresini ve sıklığını içerir.

Bir iletinin içeriğini gizlemek kolaydır, ancak meta verileri gizlemek zor olmaya devam eder. Signal gibi uygulamalar meta veri tutmaya söz vermez, ancak emin olmak için kendi OTR sunucunuzu çalıştırmanız gerekebilir (önemsiz bir başarı değil ve kendine özgü risklerle doludur).

OPSEC tehditlerini analiz edin

2. Tehditlerin analizi

Bu, bilgileri kimden gizlemeye çalıştığınızı içerir. Yalnızca takipçinizden veya komşunuzdan bilgi saklıyorsanız, değerlendirilen risk ve güvenlik açıkları güçlü bir ulus devlete karşı olduğunuzdan çok farklıdır. Kimleri hayal ederek tehditleri düşünün kesinlikle istemiyorum ayrıntılarına sahip olmak. Belki de bir iş rakibi ya da yolsuz bir hükümet yetkilisidir.

OPSEC güvenlik açıkları

3. Güvenlik açıklarının analizi

Üçüncü adım, güvenlik açıklarınız potansiyel olarak sonsuz olduğu için OPSEC farkındalığının en zor kısmıdır. Cihazınıza, işletim sisteminize, uygulamalarınıza ve yüklediğiniz tüm programlara güvenebilmeniz gerekir. Arka kapılar istihbarat teşkilatlarının verilerinize erişmesine izin verebilir ve özensiz programlama bilginiz olmadan bilgi sızdırabilir.

Güvenlik zincirleri, iletişim zinciri boyunca veya sohbet ortağınızla da mevcut olabilir. Sizinle aralarında hangi sistemlerin çalıştığını bilmeyebileceğiniz için bunu değerlendirmek zordur.

Sohbet partneriniz bilgileri gizli tutmak için aynı teşviklere sahip olmayabilir. Belki otoritelerin daha az baskıcı olduğu bir ülkedeler. Ya da belki de gizlilik konusunda sizin kadar umursamıyorlar.

İletişim kurmakta olduğunuz kişilerin OPSEC’ini, zor ve belirsizlik içeriyor olsa bile, kendi OPSEC modelinize dahil etmek önemlidir. Güvenlik açıklarını azaltmanın birçok yolu vardır, örneğin, yalnızca kendinizle ilgili kesinlikle gerekli bilgileri açığa çıkararak kendinizi eşinizden uzaklaştırabilirsiniz..

Ne yazık ki, en zorlu ve zahmetli zayıflıklar çoğu zaman teknoloji yoluyla mümkün olanın dışındadır. Saldırganlar sizi kişisel olarak şifrelerden vazgeçmekle tehdit edebilir veya belki de hapis cezası ihtimali ile sinsice zorlayabilir..

OPSEC risk değerlendirmesi

4. Risk değerlendirmesi

Güvenlik açıkları listenizin çok uzun olması muhtemeldir. Ancak tüm tehditler eşit derecede ilgili değildir. Aslında, bazıları hiç alakalı olmayabilir.

Bu adımda, tehditleri belirlemek ve güvenlik açıklarınızdan nasıl yararlanabileceklerini değerlendirmek için 2. adımı 3. adımla birleştirin.

Tehdit, sofistike bir hacker veya evinizi paylaşan birini içerebilir. Her biri farklı şekilde ele alınmalıdır. Örneğin, bir kağıda yazılan bir parolanın bir bilgisayar korsanı tarafından keşfedilme riski çok düşüktür, ancak bir gözetleme odası arkadaşı tarafından bulunma riski yüksektir..

Listenizden gereksiz tehditlere ulaşın, gerisini yüksek, orta veya düşük riskli olarak işaretleyin.

Uygun OPSEC önlemleri

5. Uygun OPSEC önlemlerinin uygulanması

Son adımda, eylemlerinizi planlayın. Önce en yüksek tehditleri ele alın, ardından daha düşük risklere doğru çalışın. Bazıları kaçınılmaz olacak, ancak en aza indirilebilir.

OPSEC güvenli iletişime doğru önemli bir adımdır

Şifreleme ve OPSEC’i birlikte kullanın daha iyi güvenlik için. Yanıtınızı eldeki duruma uyacak şekilde uyarlayın. OPSEC önlemleri daha güçlü şifreleme kullanmaya odaklanabilir, ancak teknolojiden tamamen kaçınmaya da odaklanabilir.

Telefonunuzu evde bırakmak ve birkaç düzine kilometre uzakta bir posta kutusunu ziyaret etmek için toplu taşıma araçlarını kullanmak, OPSEC analizinize bağlı olarak, Tor ağı üzerinden PGP şifreli e-posta yoluyla belge göndermekten daha iyi bir strateji olabilir.

OPSEC nedir ve neden ihtiyacınız var?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.