Pokemon, hayır! Pokémon Go oynarken dikkat edilmesi gereken 9 gizlilik sorunu

Pokemon-go-hikayeleri

Lansmanından sadece birkaç gün sonra Pokémon Go, dünyanın pek çok yerinde bulunmamasına rağmen Twitter'dan daha aktif kullanıcılar kazandı. Uygulama milyonlarca insanı dışarı çıkmaya ve akıllı telefonlarıyla oynamaya, olası karşılaşmaların sayısız hikayesini ortaya çıkarmaya kandırdı; bazıları iç açıcı, diğerleri korkutucu.

Pokemon Go, ilk devasa çok oyunculu çevrimiçi oyun (MMO) olmaya bile yakın olmayan ilk artırılmış gerçeklik oyunu değil ve kesinlikle iki türü bir mobil cihazda birleştiren ilk oyun değil. Ama her nasılsa, 2004'te muhtemelen World of Warcraft'tan bile daha büyük olan yeni bir kitle fenomenine tanıklık ediyoruz.

Pokemon Go'nun arkasındaki geliştirici Niantic bu pazarda yeni değil. 2010 yılında kurulan, ayrıca 2012 yılında piyasaya sürülen Ingress adında en popüler artırılmış gerçeklik-kitlesel-çok oyunculu çevrimiçi oyunu geliştirdiler. Ingress, gerçek insanların iki ekibinin portalları, güç bağlantılarını ve telefon ekranınızdaki bir haritaya eklenen besleme hatları.

Aynı eski veri toplama işleminin ardındaki aynı büyük oyuncular

Niantic, Alfabe'nin (eski adıyla Google) bir bölünme bölümüdür ve Pokémon Go'nun gelişmesi 2015 yılında Nintendo'dan 30 milyon dolarlık bir yatırımla birlikte açıklandı. İki büyük şirket ve arkasında büyük bir yatırımla, zaten bu kadar büyük bir başarı olduğuna şaşmamalı.

Pokémon Go piyasaya sürüldüğünde gizlilik endişeleri gündeme geldi. Uygulama kamera, depolama, GPS, Bluetooth, kişiler ve hemen hemen her şey dahil olmak üzere cep telefonunuza kapsamlı erişim istiyor.

Başlangıçta, uygulama, posta arama geçmişinizin tamamını okuma, adınıza başkalarına posta gönderme ve Google Drive'ınızdaki tüm dokümanları görüntüleme izni de dahil olmak üzere Google hesabınıza tam erişim talebinde bulundu. Niantic, kullanıcı verilerine erişilmediğinde ısrar ediyor ve bu sadece büyük bir hatadır, ancak nerede olduğumuzu, kim olduğumuzu ve hatta çevremizi filme çekmemizi kandırmak için bu kadar doğru bir profil oluşturabilecek bir uygulamayı görmek rahatsız edici olmaya devam ediyor.

ExpressVPN, Pokémon Go'nun distopik bir hükümet gözetimi psyops komplosu olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmeyecek, ancak uygulamayı kullanmayanlar üzerinde bile güçlü etkileri olacaktır - belki de evleri bir oyun içi 'Poke- Ve elbette birileri hepsini aramaya çalışırken arabanızın tam önünde durana kadar sadece bir zaman meselesi..

Pokémon Go hayatınızı çalıyor olabilir (ve dikkate alınması gereken diğer gizlilik endişeleri)

  1. Pokémon Go'yu zaten yüklediyseniz, mümkün olan en kısa sürede güncelleyin. Bu, bir saldırganın Google hesabınıza erişmesine izin veren bilinen bazı sorunları giderir.
  2. Pokémon Go'yu (veya başka bir uygulamayı!) Bilinmeyen kaynaklardan yüklemeyin, çünkü henüz Uygulamanızda veya Play Store'da mevcut değildir. Bunlar bilinmeyen kaynaklar genellikle entegre kötü amaçlı yazılımlarla birlikte gelir sizi gözetleyecek, pahalı aramalar yapacak veya fidye için telefonunuzdaki verileri tutacak.
  3. Oynamak için bir Google veya Pokemon.com hesabınızın olması gerekir. Geliştiricilerin Google hesabınıza erişmesini sağlamak yerine genellikle ayrı olarak kaydolmak daha güvenli olsa da, her zaman yeni bir hesap oluştur bunun gibi amaçlar için.
  4. Uygulama her zaman nerede olduğunu bilir. Uygulama, konumunuzun bir kaydını arka planda tutacak ve bu bilginin nasıl sızabileceğini söylememek arkadaşlarınıza, işvereninize ve hatta kötü niyetli olanlara. Ayrıca, Pokémon Go hizmet şartlarında “kolluk kuvvetleri ile işbirliği” sözü verdi, böylece size karşı kullanılabilecek her şeyin size karşı bir mahkemede kullanılacağından emin olabilirsiniz.
  5. Web sunucularına bir ton içerik gönderiyorsunuz, Evinizin içinden resimler ve diğer özel alanlar dahil. ExpressVPN, uygulamanın kötü niyetle oluşturulduğunu söylemiyor, ancak birisi acımasız bir casusluk aracı oluşturmak isterse, bunu yapmanın yolu budur.
  6. Uygulamanın telefonunuzdaki birçok bilgiye erişimi vardır. Eğer yapabilirsen Pokémon Go ayrı, anonim bir telefonda oynamak, sonra gidin. Özel resimlerinizi, kişilerinizi ve sohbetlerinizi oyun oynayan telefonunuzdan uzak tutun.
  7. Sağduyunun seni terk etmesine izin verme. Pokémon Go güvensiz alanlara girmek için bir bahane olmamalıdır, bu yüzden nadir bir Pokémon'un orada saklandığını veya şüphelenmiş olsanız bile lütfen otoyollardan, şantiyelerden veya terk edilmiş binalardan kaçınmaya devam edin..
  8. Ekran görüntülerini, özellikle de haritaları da içerenleri paylaşırken dikkatli olun. Fiziksel konumunuzu kolayca ortaya çıkarabilir ve sizi tehlikeye atabilirler.
  9. Arkadaşlarınızı bir Pokesearch'te yanınıza alın. Etrafınızda birden fazla kişinin olması, nadir bir Pokémon yakalama şansınızı azaltmaz, ancak insanlarla birlikteyken, bir göle, otoyola, içinde sivri uçlu büyük bir deliğe girme olasılığınızın düşük olduğunu biliyorsunuz, veya bilmediğiniz bir alanda kaybolun.

Pokemonunuzla eğlenin, ama dikkatli olun

Artırılmış gerçeklik oyunları kesinlikle eğlencelidir ve Pokémon Go, muhtemelen oyuncuların sayısı konusunda dünyanın gördüğü en büyük çok oyunculu çevrimiçi oyundur. ExpressVPN bizi hangi yeni özelliklerin ve oyunların bizi bekleyeceğini ve bu yeni teknolojinin nereye götüreceğini merak ediyor!

Pokemon, hayır! Pokémon Go oynarken dikkat edilmesi gereken 9 gizlilik sorunu
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.