PPTP, L2TP ve çok sayıda VPN protokolü

Konuşma balonlarında PPTP, L2TP, UDP, TCP, IKEv2, OpenVPN, SSTP.

UDP? TCP? Aman Tanrım!

Göz korkutucu gibi görünse de, VPN protokollerinin anlaşılması oldukça kolaydır ve çevrimiçi etkinliğinizi güvence altına almak için gereklidir. Bu ruh haliyle ExpressVPN, VPN protokolleri için bu hızlı kılavuzu sunuyor – bunlar ne ve güvenli ve özel bir internet deneyimi için kullanılacak en iyi olanlar.

Aptallar için VPN protokolleri

Temel bilgilerle başlayalım. VPN, Sanal özel ağ, iki veya daha fazla cihaz arasında güvenli bir tüneldir. Bir VPN kullandığınızda, VPN sağlayıcısı (örn. ExpressVPN) tarafından çalıştırılan bir aracı sunucu aracılığıyla internete bağlanırsınız.

Bağlantınızın güvenliği, VPN protokolü, ki iki cihaz arasındaki şifrelemeyi tanımlayan bir dizi talimat.

Farklı protokoller, farklı hız ve güvenlik düzeyleri ile sonuçlanan farklı şifreleme ve kimlik doğrulama yöntemleri kullanır. İşte en önemli protokoller:

PPTP: Noktadan Noktaya Tünel Protokolü

En eski ve en temel protokollerden biri olan PPTP, MS-CHAP v2 kimlik doğrulama paketini kullanarak Windows 95’in iyi günlerinden beri başlıyor. Artı tarafta, PPTP çok hızlı ve kurulumu kolaydır. Ancak, NSA ve diğer istihbarat kurumları tarafından kesinlikle güvenli ve neredeyse kesinlikle çözülemez.

Kısacası: PPTP kullanma başka protokol seçenekleri varsa.

L2TP: Katman 2 Tünel Protokolü

L2TP, PPTP’den bir yükseltmedir ve düşük hız pahasına daha güçlü güvenlik sunar. L2TP, IPsec (Internet Protokolü Güvenliği) protokolüyle yaygın olarak kullanılır, bu nedenle ikisi genellikle L2TP / IPsec olarak adlandırılır.

PPTP gibi, L2TP tüm modern platformlarda mevcuttur ve kurulumu oldukça kolaydır. Bu listedeki diğer protokoller kadar güvenli olmasa da ve güvenlik duvarları tarafından engellenebilse de, L2TP anonimleştirme veya VPN konumlarını değiştirmek için kullanılabilir. Neticede, L2TP “hızlı ve kirli” bir çözümdür.

  DuckDuckGo Internet gizlilik incelemesi

OpenVPN

tüm expressvpn uygulamaları openvpn kullanırOpenVPN hakkında sevilmeyecek ne var? En fazla güvenliği sunar, açık kaynaklıdır ve tüm ExpressVPN uygulamalarında varsayılan protokoldür.

OpenVPN, VPN protokollerinin altın standardıdır. En yüksek performansı, en iyi güvenliği sunar ve son derece yapılandırılabilir. Açık kaynak protokolü olarak OpenVPN, gözetim ajanslarının kurcalanmamasını sağlamak için kodu sık sık geliştiren açık kaynak topluluğunun desteğinden de yararlanır..

Merak ediyorsanız: Evet, tüm ExpressVPN uygulamaları varsayılan olarak OpenVPN kullanır. Arasında seçim yapabilirsiniz UDP (hız ve güvenliğin en iyi kombinasyonu) ve TCP (bağlantı güvenilirliği artırıldı, ancak hız düşürüldü) bağlantı noktası gereksinimlerinize en uygun bağlantıyı sağlar. Fakat OpenVPN ile gerçekten yanlış gidemezsin.

SSTP: Güvenli Soket Tünel Protokolü

SSTP, OpenVPN’in avantajlarının çoğunu sunar, ancak yalnızca Windows işletim sisteminde. Artı tarafta, SSTP çok güvenlidir, tüm Windows cihazlarında yerel olarak desteklenir ve çoğu güvenlik duvarını kolaylıkla atlayabilir.

Ne yazık ki, SSTP diğer işletim sistemlerinde mevcut değildir ve OpenVPN gibi açık kaynak değildir. Yani bu bir OpenVPN’in bulunmadığı yerlerde SSTP kullanmak iyi bir fikirdir, protokolün Microsoft’a ait olduğunu ve yerleşik bir gözetim arka kapısının olabileceğini unutmayın.

IKEv2: Internet Anahtar Değişimi sürüm 2

IKEv2 en yeni ve en gelişmiş protokollerden biridir. Mükemmel bir hız sunar, oldukça güvenlidir ve çok kararlı bir bağlantı sağlar. IKEv2 ayrıca çoğu bilgisayar platformunda (Windows, Mac, Android, iOS) mevcuttur ve BlackBerry kullanıcıları için hemen hemen tek seçenektir.

Ne yazık ki, IKEv2 şu anda tüm platformlarda (örneğin Linux) mevcut değildir ve yapılandırmada oldukça sınırlıdır (OpenVPN’den farklı olarak). Ayrıca, protokolün tüm uygulamaları güvenilir değildir, bu nedenle yalnızca IKEv2’nin açık kaynaklı sürümlerini kullanın.

Hangi VPN protokolünü kullanmalıyım??

vpn bağlantıları cihazlar arasında güvenli bir tüneldirBir VPN verileriniz için bir tünelse, bu tünelin güvenliği kullandığınız protokole bağlıdır.

  Ashley Madison kesmek konusunda endişeli misiniz? Olmalısın

Artık en popüler VPN protokollerini bildiğinize göre, bunları ne zaman kullanacağınızla ilgili bir özet.

Mevcut olduğunda kullanın:

OpenVPN

  • Artıları: En güvenli, güvenlik duvarlarını atlar, son derece yapılandırılabilir, açık kaynak
  • Eksileri: Karmaşık kurulum işlemi üçüncü taraf yazılım gerektirir

OpenVPN mevcut değilse kullanın:

L2TP

  • Artıları: PPTP’den daha güvenli, kurulumu kolay, yaygın olarak kullanılabilir
  • Eksileri: Kısıtlayıcı güvenlik duvarlarıyla mücadele

SSTP

  • Artıları: Çok güvenli, Windows’ta yerel olarak desteklenen çoğu güvenlik duvarını atlıyor
  • Eksileri: Yalnızca Windows’ta kullanılabilir, açık kaynak kodlu değil

IKEs2

  • Artıları: Çok güvenli, çok hızlı, çok kararlı
  • Eksileri: Tüm platformlarda mevcut değildir, sınırlı yapılandırmalar, açık kaynaklı olmayan uygulamalar güvenilmez

Güvenlik ve gizlilik gerekli olmadığında kullanın:

PPTP

  • Artıları: Çok hızlı, kurulumu kolay, yaygın olarak kullanılabilir
  • Eksileri: Güvenli değil

İşte burada, bugün mevcut olan en popüler VPN protokollerinin dökümü. Genel bir kural olarak, günlük internet kullanımı için PPTP’den daha güçlü bir şey tamamdır. Ancak hız, güvenlik ve performansın optimum kombinasyonunu istiyorsanız, OpenVPN kesin seçim.

Maksimum internet gizliliği ve güvenliği arayanlar için doğru VPN protokolünü kullanmayı bırakmayın. Biraz zaman ayırın ve bu mobil uygulamalara, tarayıcı uzantılarına ve genel ipuçlarına da göz atın!

Tünel: Manuel Joseph / Pexels (Resim değiştirildi)

PPTP, L2TP ve çok sayıda VPN protokolü
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.