Siri-ous’un ses teknolojisinin yararları ve tehlikeleri

Ses teknolojisinin yararları ve riskleri

“Hey, Siri”

Herhangi bir iOS kullanıcısına yukarıdakileri dile getirip getirmediklerini sorun, kabataslak sorguların ve komik yanıtların kişisel fıkralarını paylaşacaklar. Çoğu insanın fark etmediği şey, Siri ve Amazon’un Alexa’sı gibi ses teknolojisinin ortaya çıkmasının, bilgisayar kullanımında yeni bir paradigmayı müjdelemesi, yeni kolaylıklar ve bazı ürpertici riskler getirmesidir..

Grafik kullanıcı arayüzlerinin kısa bir geçmişi

Yakın zamana kadar, bilgisayarlarla etkileşimlerimiz grafiksel kullanıcı arayüzlerine (GUI) dayanıyordu. GUI’ler ilk olarak 1930’larda, tüm insan bilgilerini iki grafik ekran, bir klavye ve bir tarayıcı aracılığıyla sunacak olan Memex (bellek ve dizin portmantı) adlı bir makineyi tasarlayan Amerikalı mühendis Vannevar Bush tarafından hayal edildi..

Bush’un gününün teknolojisi Memex’i hayata geçiremedi ve Xerox Alto 1973’te piyasaya sürülene kadar bilgisayarlar modern GUI’ler için gerekli tüm unsurları birleştirebildi..

GUI özellikli Xerox Alto bilgisayarGrafiksel kullanıcı arayüzüne dayanan bir işletim sistemi ile tasarlanan ilk bilgisayar olan Alto, bir bilgi işlem kilometre taşıdır.

O zamandan beri, GUI’ler dijital yaşamımızın temel bir bileşeni haline geldi. İster bir Macbook’a yazın ister Android’e hafifçe vurun, cihazınızı çalıştırmanıza ve aradığınız bilgileri aktarmanıza yardımcı olacak bir ekrana güvenirsiniz. Ancak ses teknolojisi ile GUI sonunda modası geçmiş olabilir.

Ses teknolojisinin bilgisayar deneyimimize ekleyebileceği faydalar ve riskler?

Ses teknolojisinin faydaları

İlk olarak, ses teknolojisi makinelerle iletişimimizi daha doğal hale getirir. Ses teknolojisi, kendinize (veya daha yaşlı bir aile üyesine) süslü yeni bir işletim sisteminin nasıl çalıştırılacağını öğretmek yerine, makinelerle çok daha basit bir dilde – kendi makinemizle.

Bir web tarayıcısı açmadan, bir URL yazmadan ve inanılmaz derecede karmaşık şifresini girmeden e-postalarını kontrol edebileceğini fark ettiğinde büyükannenizin yüzündeki rahatlamayı hayal edin. Ses teknolojisi geliştikçe, dijital bir cihazı çalıştırmanın önündeki engeller düştükçe artan kolaylık ve verimlilikten faydalanmaya devam ediyoruz.

Ses teknolojisi yalnızca mevcut bilgisayar kullanıcıları için daha fazla kolaylık sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bilgisayarları kullanamamış kişilerin dijital sohbete katılmalarını da sağlar. Sesle çalışan bir bilgisayar, görme engelli kişilerin çevrimiçi olmanın getirdiği avantajlardan (çoğunun) tadını çıkarmasına izin verirken, fiziksel olarak devre dışı bırakılan kullanıcılar çok az güçlükle dijital cihazları çalıştırabilir.

Ayrıca, makineler insan dillerini anlamada daha iyi hale geldikçe, simültane çeviri teknolojisi yabancılarla daha hızlı iletişim kurmamıza yardımcı olacaktır. Ortaya çıkan üretken verimlilikler muhtemelen ilgili tüm taraflar için bir fayda olacaktır..

Ses teknolojisinin tehlikeleri

Ama hepsi gökkuşağı ve kelebekler değil. Ses teknolojisi, sürekli olarak dinleyen ve (potansiyel olarak) kayıt yapan akıllı cihazlar gerektirir. Birçok cihazın sesli bilgileri çevrimiçi bir sunucuya aktarmadan önce etkinleştirilmesi (“Hey, Siri,” “Hey, Cortana”) olsa da, kimin neyi, ne zaman ve ne kadar süreyle sakladığına dair net bir bilgi yoktur..

Gizli modern web hizmetleri zaten sizin hakkınızda bilgi topluyor, ancak ses teknolojisi kimliğinizin önemli bir parçasını – sesinizi.

Bilgisayar korsanlarının ses kayıtlarınızı kötü nedenlerle topladığı ve manipüle ettiği kabus senaryolarından hala yıllarca uzak kalmamıza rağmen, ses teknolojisinin rahatlığının gizliliğe yönelik ek erozyonlara değip değmeyeceğini merak edebiliriz. Herhangi bir şey varsa, teknoloji şirketleri veri güvenliği önlemlerinin görevde kalmasını sağlamalı ve cihazlarda arka planda veri talepleriyle mücadeleye devam etmelidir.

Bir VPN ile ses teknolojisini güvenle kullanın

İOS cihazlarda ExpressVPN uygulamasıSesle etkinleştirilen VPN’ler tanıtılıncaya kadar, ExpressVPN’i tek bir düğmeye dokunarak bağlayabilirsiniz!

Ses teknolojisi yeni bir faydalar ve riskler dünyası açmayı vaat ediyor, ancak mevcut bir teknoloji aracı dijital hayatınızı tamamen koruyabilir. Bir VPN şifreliyor ve güvenli hale getiriyor hiç verilerinizi bırakır, dolayısıyla internet bağlantınıza dokunan ve sesinizi (veya onunla söylediklerinizi) ele geçiren hain üçüncü taraflar hakkında endişelenmenize gerek yoktur..

Hiçbir şey teknolojiyi sağduyulu bir şekilde kullanamazken, VPN, bilgilerinizin (ancak siz onu aktarırsanız) size ait olduğundan emin olmak için uzun bir yol kat eder.

Ses teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? İnsan-bilgisayar etkileşiminin bir sonraki kuantum sıçramasını aldığını görmek sizi heyecanlandırıyor mu? IP denetleyicisi, DNS sızıntı testi ve yalnızca geçen yıl yönlendiriciler için harika bir uygulama sunan ileriye dönük bir şirket olarak ExpressVPN, ses teknolojisinin potansiyelinden heyecan duyuyor.

Yakın gelecekte sesle çalışan bir VPN olasılığını saymayın!

Xerox Alto: Michael Hicks / Wikimedia Commons
iPhone: Pixabay / Pexels (resim değiştirildi)

Siri-ous'un ses teknolojisinin yararları ve tehlikeleri
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.