Sosyal medya üzerinden tanımlanabilmeniz için 4 yol

Veri yere döküntü olarak bir telefon ile yürüyen bir adam bir çizimi.

Sosyal medyada, yayınlarımızı kimlerin görebildiğini unutmak kolaydır. Bir takma isim bizi çok fazla ifşa etmekten koruyabilir, ancak yine de yanlışlıkla kendimizi dox'lamak için birçok yol var..

1. Görüntülerde çok fazla meta veri var

Birçok kamera ve akıllı telefon resim ile birlikte meta veri toplar. Bu veriler fotoğrafı çektiğiniz zamanı, kameranızla ilgili bilgileri ve GPS koordinatları veya kullanıcı adları gibi son derece hassas bilgileri içerebilir..

Bazı sosyal medya siteleri, bu meta verileri herkese açık hale getirmeden önce resimden kaldıracak, ancak yine de bilgileri kendileri için toplayacak ve depolayacaktır. Diğer siteler meta verilerinizi hiç kaldırmaz.

İstenmeyen takipçilerin kapınızın önünde görünmesini önlemek için meta verileri kendiniz kaldırmak her zaman en iyisidir.

Bazı meta verilerin kaldırılması oldukça zordur. Örneğin, Eyfel Kulesi'nin önündeki bir fotoğraf, şu anda Paris'te olduğunuzu her zaman ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden, potansiyel soygunculara herhangi bir fikir vermemek için eve geri dönene kadar beklemek en iyisidir.

Göndermeden önce resimlere dikkatlice bakın. Belki bir sokak tabelası veya geçen bir halk otobüsü konumunuzu gösterir?

2. QR Kodları çok fazla bilgi içerir

Takipçilerinize tatile giderken olduğunuzu göstermenin cazip olduğunu biliyoruz ya da sadece havalı yeni bir gişe rekoru kırdı, ancak bu risksiz değil. Sinema bileti veya uçak bileti gibi QR kodu olan her şeye dikkat edin. QR kodu sadakat kartı numaranızı ve hatta adınızı içerebilir.

Bu bilgilerle bir suçlu, kişisel düşman, hatta sadece bir şakacı uçuşunuzu başarıyla değiştirebilir, masraflarınızla film biletlerini alabilir veya sadakat kartınızı boşaltabilir..

3. Diliniz ve yazma tarzınız ölü bir hediye

Anonim olarak blog yazmak zordur. Dilinizi ve tarzınızı değiştirmeniz ve argodan dikkatli bir şekilde kaçınmanız gerekecek. Herkesin diğerlerinden çok daha fazla kullandıkları bazı kelimeler vardır ve stylometri bilimi, insanların kimin ne yazdığını bulmasına yardımcı olur.

Yazma stili ne kadar rahat olursa, şarkı gibi anonim bir parçanın yazarının kim olduğunu bulmak o kadar kolay olur.

Denemeleri, iş e-postalarını veya blog gönderilerini otomatik olarak analiz etmek ve bunları sosyal medya hesabının stiliyle ilişkilendirmek için bilgisayarları kullanmak mümkündür..

IP adresiniz size ihanet edecek

Ziyaret ettiğiniz her site IP adresinizi görebilir. IP adresinizi ve yaklaşık konumunuzu öğrenmek isteyen birisinin yalnızca sahip oldukları bir siteyi ziyaret etmeniz için kandırmanız gerekir; örneğin, son sosyal medya postanıza yorum yapıp isteği yönlendirerek.

Trafiği fark edilmeden yeniden yönlendirmek kolaydır, örneğin bir bağlantı kısaltıcı hizmeti kullanarak. Kısaltılmış bir bağlantı, görmeyi beklediğiniz siteye yönlendirmeden önce üçüncü bir tarafa yönlendirilebilir ve bilgilerinizin ortasında yakalandığı görünür bir iz yoktur.

Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkelerde internet kullanım verilerini almak daha da kolaydır. ISS'ler bilgilerinizi mutlu bir şekilde soran herkese satar, böylece ziyaret ettiğiniz herhangi bir site adımızı ve adresimizi ucuza bulabilir.

Bir şey göndermeden önce iki kez düşünün

Sosyal medya hesaplarınızda yayınladığınız şeylere dikkat etmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ancak özellikle meta veriler, resim ve videoların arka planındaki bilgiler ve QR ve barkodlara dikkat edin.

Tor veya VPN kullanmayı da unutmayın!

Sosyal medya üzerinden tanımlanabilmeniz için 4 yol
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.