İsveçliler ciltlerinin altına küçük mikroçipler yerleştiriyorlar

Bir başparmak gibi görünmek için moda bir İsveç bayrağı.

Hantal anahtarlıklar ve hantal cüzdanlar taşımaktan bıktınız mı? Neden giderek daha fazla İsveççe kopyalayıp küçük mikroçipleri parmaklarınıza yerleştirmiyorsunuz??

Spor salonu kartınız için ceplerinizin derinliklerine bakmak veya konser biletiniz için telefonunuzda ilerlemek yerine, baş parmağınızı hızlıca kaydırabilirsiniz..

Bu küçük çipler hayatı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır ve her türlü kişisel bilgiyi saklayabilir: acil iletişim bilgileri, sosyal medya profilleri, metro kartları, otobüs biletleri, spor salonu kimlikleri ve daha fazlası.

Teknolojinin kendisi birkaç yıldır var, ancak özellikle İsveç'te popülerlik artıyor. Ve daha fazla insanın biyoteknoloji bandwagonuna atlamasıyla, giderek artan sayıda şirket yakında bu artan eğilimi karşılamak için uygulamalar, araçlar ve hatta cihazlar geliştirmeye başlayabilir.

Prosedür nasıl çalışır?

Kabaca bir pirinç tanesi büyüklüğünde olan bu mikroçipler, kullanıcının başparmağına cerrahi olarak yerleştirilir. Prosedür yaklaşık 180 USD'dir ve sadece birkaç dakika sürer.

Şimdiden 4.000'den fazla İsveçli bu yeni teknolojiye kaydoldu ve her gün daha fazla istek geliyor. Mikroçip alanında lider olan Biohax International, talebe ayak uydurmakta zorlandığını belirtti.

NPR'ye konuşan Biohax'ın kurucusu Jowan Osterlund, bu mikroçiplerin yerleştirilmesinin zaman kazandırdığını ve dağınıklığı temizlediğini söyledi.

Osterlund, “Bir dizi farklı sistemde kimliğinizi doğrulayan farklı kartlara ve jetonlara sahip olmak mantıklı değil” dedi. “Bir çip kullanmak, her gün yaşadığınız hiper bağlı ortamın modernleştirilebileceği anlamına geliyor.”

Artan biyoteknoloji ihtiyacı

Tüm potansiyel veri risklerine rağmen, giderek daha fazla kişi şifrelerini, çeşitli profillerini ve e-posta bilgilerini mobil cihazlarında depolamaya başlıyor. Aslında, Amerikalıların% 63'ünden fazlası mobil bankacılık uygulaması kullanıyor ve% 14'ü günde en az bir kez kontrol ediyor.

Artık paranın artık kral olmadığını söylemek zor değil. Apple Pay, Alipay, Venmo, Google Cüzdan ve diğer erişilebilir uygulamalarla, akıllı telefonunuzu kullanmak, bir miktar kredi kartına ve ceplerinizdeki paraya bağımlı olmaktan daha kolaydır (ve daha hızlıdır).

Bu yeni teknoloji için kesinlikle mantıklı bir tartışma yapılacak. Sonuçta, kağıdın plastikten dijitale gelişmesinde biyometri bir sonraki olası adım gibi görünüyor. Bununla birlikte, son birkaç yıldır veri madenciliği, hackleme ve hırsızlık raporlarıyla, rezervasyon yaptırmak doğaldır.

Biyoteknoloji akıllı telefonunuzdan daha güvenli mi??

Vücudunuza mikroçip yerleştirmenin avantajları ve dezavantajları tartışmalı olsa da, asıl soru bu yeni teknolojinin güvenli olup olmadığıdır.

Son veri hırsızlığındaki artış, dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor. Akıllı saatler, fitness takip cihazları ve diğer sağlık uygulamaları daha yaygın hale geldiğinde, gizlilik uzmanları, insanların son derece hassas sağlık bilgilerine her zamankinden daha fazla erişime sahip olan bilgisayar korsanlarının, insanların son derece özel, son derece kişisel verilerini ortaya çıkarmak için bu yeni teknolojiyi kullanabileceklerinden endişe duyuyorlar. benzeri görülmemiş bir ölçekte.

Modern tıp alanından olası sonuçların iyi bir göstergesi çıkarılabilir. Birçok tıbbi IoT cihazı büyük bir etkiye sahip olsa da, bu cihazların çoğu önemli bir risk taşımaktadır..

Akıllı kardiyak defibrilatörlerin ve kalp pillerinin bilgisayar korsanlarına karşı oldukça savunmasız olduğu uzun süredir bilinmektedir ve son zamanlarda akıllı infüzyon pompalarının, bilgisayar korsanlarının sistem ayarlarını kolayca (ve uzaktan) değiştirmesine izin verebilecek bir boşluk açığı olduğu bulunmuştur..

Trend Micro tarafından yapılan bir araştırma, günümüzde kullanılan 100.000'den fazla tıbbi cihazın şu anda güvencesiz olduğunu buldu. Ve bu, mikroçip üreticilerinin cihazlarını elinize sokarak ne kadar veri kaydedebileceğini bile hesaba katmıyor.

Gizliliğiniz kolaylıktan daha önemlidir

Yeni teknolojiyi benimsemeye gelince, İsveç genellikle kaldırımın önünde. Son derece pragmatik olduğu bilinen bir ülke olarak, bu yeni trend sonunda dünya çapında benimsenmeye zemin hazırlayabilir.

Bununla birlikte, potansiyel gizlilik etkileri çoktur ve bu yeni teknolojiye yoğun bir şüphecilikle yaklaşmaya değer. Sonuçta, gizliliğiniz önemlidir - ve kolaylık açısından kesinlikle risk almaya değmez.

İsveçliler ciltlerinin altına küçük mikroçipler yerleştiriyorlar
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.