İsviçre’de gizli bankacılığın tarihi

bankacılık-gizlilik

Offshore hesapları bu hafta oldukça tartışılan bir konu, ancak zenginler ve ünlüler için uzun süredir bir cennet. Birinin fonlarını uluslararası bir banka hesabına taşımak, ne kadar az şey yapabildiği göz önüne alındığında bir durum sembolü olarak kabul edilir.

Yine de bir ülkenin finansal sistemi diğerinden daha yüksek. James Bond'un içinde bulunduğu ülke ve bankacılık politikaları yakından korunan, sıkı bir gizem ve entrika örtüsü olan bir ülke.

Tüm dünyadaki herkes biliyor: Paranızı gizlemek istiyorsanız, bir İsviçre banka hesabı açıyorsunuz.

Bin Dolarlık Faturalarla Aya Ulaşın

Açık deniz hesaplarında tutulan dünya çapındaki tüm fonların üçte birinin İsviçre'de tutulduğu tahmin edilmektedir. İsviçre bankalarının kabaca 2.7 trilyon ABD doları yönettiği biliniyor.

Bir trilyon anlaşılamayacak kadar büyük bir sayıdır. Denemek ve perspektife koymak için, 1000 $ faturaları ve daha fazla boş zamanınız olduğunu düşünün - notları üst üste yığmaya karar verdiyseniz, bu kadar yüksek yığınlar oluşturabilirsiniz:

  • 1 milyon dolar = 4 inç yüksek
  • 1 milyar dolar = 364 feet yüksekliğinde
  • 1 trilyon dolar = 63 mil yüksek

Bu kadar şaşırtıcı serveti gizli tutmak kolay değil, bu yüzden İsviçre onu nasıl yönetiyor??

İsviçre'de Bankacılık Gizliliği Kanunu

İsviçre, özel bankacılık kanunlarını 1934 yılında Bankalar ve Tasarruf Bankaları Federal Yasası ile resmileştirdi. Kanun, bir İsviçre bankasının hesap sahibinin adını ifşa etmesini ceza gerektiren bir suç haline getirdi. Ancak bu İsviçre bankacılık gizliliğinin başlangıcı değildi; Yasa sadece orta çağlara dayanan bir geleneği yürürlüğe koydu.

İsviçre bankacılık gizlilik yasaları, Cenevre Büyük Konseyi'nin bankacıların tüm müşterilerinin kaydını tutmasını gerektiren ancak müşteri dışında herhangi bir kişiyle bilgi paylaşımını yasaklayan düzenlemeler oluşturduğu 1713 gibi erken bir tarihte bulunabilir..

İsviçre yasalarının sağladığı korumalar altında, bir İsviçre bankası ve müşterileri, doktorlar ve hastalar veya avukatlar ile müşterileri arasındakine benzer bir gizliliği paylaşırlar.

swiss-paralıKralını devireceğiz. Ve bunu yaparken muhteşem görüneceğiz.

İsviçre Savaş ve Vurgunculuk

Modern Avrupa'nın ilk günlerinde, İsviçre paralı askerleri yabancı ordularda, özellikle Fransa'nın askerlerindeki hizmetlerinden dolayı dikkate değerdi. İsviçre, Yüz Yıl Savaşının gazileriydi ve o zamanlar en seçkin savaş gücü olarak kabul edildi. Vatikan'ın İsviçreli Muhafızı bu mirasın bir kalıntısı.

İsviçreli savaş seyahatlerinden eve geldiğinde, karlarını depolayacak bir yere ihtiyaçları vardı ve İsviçre bankalarının yaratılmasına yardımcı olan bu fonlardı.

Paranın kaynağının, yani savaşçıların doğası nedeniyle, paralı askerler, kuruşlarını güvende tutmak için gizli bir bankacılık sistemine ihtiyaç duydular. Böyle bir hizmet sunarak, İsviçre bankaları geri dönen askerlerin geleneklerini çekti.

İsviçre'de bu dönemden kalma birçok eski banka var. Wegelin & 1741 yılında kurulan Co, yeniden yapılanma 2013 yılına kadar İsviçre'nin en eski bankası oldu. Ama Hentsch & Her ikisi de 1796'da kurulan Cie ve Lombard Odier hala işletmeye açıldı.

Ünlü İsviçre Tarafsızlığı

İsviçre'deki bu eski ve yerleşik bankalara İsviçre tarafsızlığı ve uzun zamandır yabancı uluslar tarafından tanınan ulusal bir egemenlik yardımcı oldu. İstikrar, bankacılık sektörünün gelişip geliştiği bir ortamı teşvik etti.

İsviçre, her iki Dünya Savaşı aracılığıyla tarafsızlığını korudu ve Avrupa Birliği üyesi değil, 2002'ye kadar Birleşmiş Milletler üyesi değildi ve bankaların dış müdahale olmadan faaliyet göstermesine izin verdi.

nötr bankacılıkİsviçreli bankacının geçmiş, şimdiki ve gelecekteki hayaletleri.

İsviçre Bankacılığının Şüpheli Geçmişi

İsviçre, gizli bankacılık tarihleriyle gurur duyuyor ve haklı olarak da öyle. Her ne kadar dünyanın geri kalanının kavga etmesine yol açmış olsa da.

En ünlüsü, Nazi Almanyası döneminde, özellikle Holokost kurbanlarından çalındığı iddia edilen fonlarla ilgili olarak İsviçre bankalarının yürütülmesine ilişkin soruşturmalardı. Volcker Komisyonu, ikinci dünya savaşı sırasında İsviçre bankalarının eylemlerini araştırmakla görevlendirildi, ancak “mağdur hesaplarının kayıtlarının sistematik olarak imhası, Nazi zulmü mağdurlarının hesaplarına karşı ayrımcılık organize edilmesi ya da Nazi zulmünün mağdurları uygunsuz amaçlarla. ”Ancak,“ mağdurların hesaplarının ele alınmasında bazı bireysel bankaların şüpheli ve aldatıcı eylemlerinin kanıtlarını da doğruladı. ”

İsviçre Bankacılığının Şüpheli Hediyesi

Diğer Avrupa ülkeleri, Avusturya, Lihtenştayn, Lüksemburg ve İsviçre gibi ülkelerdeki bankacılık gizlilik hükümlerinden uzun süre vatandaşlarının vergi kaçırmasını teşvik etti. Konu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve G20'de ele alındı. Sonuç olarak, neredeyse her ülke, vergi kaçakçılığı şüphesiyle bankacılık bilgilerinin paylaşılması konusunda ısrar edecek anlaşmalar üzerinde anlaştı..

Avrupa dışında, 2001 ABD Vatanseverlik Kanunu da ABD'nin dünyadaki teröristleri para izlerini takip ederek cezalandırmaya çalıştığı için bankacılık gizliliğini de hedef aldı. Yasa, ABD bankalarının para çekmesine izin verilmediği açık deniz bankalarının bir listesi de dahil olmak üzere banka gizliliğini yenmek amacıyla birçok yeni kural oluşturdu..

İsviçre, diğer ülkelerden gelen baskıdan sonra Mayıs 2015'te uluslararası bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, İsviçre banka uygulamalarını diğer ülkelerin uygulamalarıyla uyumlu hale getiriyor ve aslında İsviçre bankalarının müşterilerinin daha önce sahip olduğu özel gizliliği sona erdiriyor.

İsviçre Bankacılığının Şüpheli Geleceği

Vergiden kaçınma ve terörist avlar sonucunda İsviçreli bankacılık müşterilerinin sahip olduğu ayrıcalıkların çoğu iptal ediliyor.

Ancak bu uzun zamandır devam eden bir bankacılık gizliliği kavramının örtüsünü kaldırmanın meşru nedenleri mi? Hükümetlerin istedikleri zaman herhangi birinin finansal bilgilerine erişmesine izin verilmeli mi? Birkaç suçlunun peşinde kaç masum müşteri kurban edildi?

İsviçrelerin böyle bir geleneği bu kadar kolay bir şekilde bırakması olası görünmüyor ve Panama Sızıntısı gizli deniz bankacılığının hala ne kadar önemli olduğunu gösteriyor… şimdilik.

İsviçre'de gizli bankacılığın tarihi
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.