Tails 2.0’ı inceledik ve işte olanlar

ExpressVPN web sitesi Tails 2'de açılır.

Edward Snowden'ın modern tarihte sınıflandırılmış belgelerin en kapsamlı sızıntısını hazırlarken karşılaştığı en büyük engellerden biri Glenn Greenwald'a şifrelemeyi nasıl kullanacağını öğretmekti.
Snowden, bir USB çubuğundan çalışan ve bilgisayarınızda iz bırakmayan Amnezik Gizli Sistem'e (Kuyruklar) Greenwald'ı tanıttı. Tails, anonimliğinizi korumak için güvenli iletişim sağlar ve Tor ağı üzerinden tüm trafiği yönlendirir.

Tails, Tails 2.0 sürümü ile büyük bir yükseltme aldı!

Geçen hafta serbest bırakma adayı elimize geçti ve denemek için sabırsızlanıyorduk.

Tails 2.0 Cihazınıza Yükleme

2.0 yeni bir sürüm olduğu için sıfırdan bir kurulum yapmak zorunda kaldık. Bu oldukça basit bir işlemdir, ancak sistemde yeniyseniz kafa karıştırıcı görünebilir.

İlk adımlar hala Tails'in önceki sürümleriyle aynıdır. Bilgisayarınızın markasına bağlı olarak, Kuyrukları önyüklemek için başlatma sırasında belirli bir tuşa basmanız gerekebilir. Yine de çoğu durumda, Tails USB çubuğunu takıp bilgisayarınızı açabilirsiniz. USB çubuğundan önyükleme yapmayı seçin ve Tails yüklemeye başlayacak.

Tails 2.0 hakkında ilk fark ettiğimiz şey, Windows XP Kamuflaj seçeneğinin gittiğidir. Önceki sürümlerde bu özellik, masaüstünün Windows XP ile aynı görünmesini sağlayarak cihazınızdaki Kuyrukları gizleyebilir. Belki de bu bir zamanlar internet kafelerde istenmeyen ilgiden kaçınmak için yararlıydı, ancak muhtemelen bugün Windows XP'yi kullanmaya daha fazla dikkat edersiniz - XP on beş yaşında bir işletim sistemidir! Ayrıca, İnternet Kafeler hala var mı?

Tails tasarımı şimdi harika görünüyor! Geliştiriciler Klasik modda GNOME Kabuğuna geçtiklerini açıkladılar. Anında rahat hissediyor ve pencereler ve menüler sezgisel olarak çalışıyor.

Kuyruklar artık dokunmatik ekran dostu ve dizüstü veya masaüstünüzdeki deneyimden ödün vermeden bunu başardı. İşaretçinizi sol üst köşeye hareket ettirerek tüm açık pencerelere ve çalışma alanlarına hoş bir genel bakış elde edebilirsiniz. Harika bir özellik olan bir uygulama genel görünümü de var, ancak maalesef bir fare ile uygulamalar arasında gezinirken biraz tıknaz hissediyor.

Tails, dokunmatik ekranlı cihazlar için (veya klavyelerinde bir tuş kaydedici riskinden kaçınmak isteyen klavye kullanıcıları) için sanal bir klavye ile birlikte gelir.

Ama bir şekilde, sanal klavye Tails 2.0'da daha çirkin olan tek şey.

kuyrukları ekran scrabTails 2.0 çinili pencereler

Tails 2.0 ile İnternete Bağlanma

İnternete bağlanabilmemiz için Wi-Fi sembolünü bulmamız birkaç saniye sürdü. Nedense, menüde bir seviye derinlikte dosyalandı ve bunun arkasındaki mantığı göremiyoruz. Kablosuz ağa kolayca erişilebilir olmalıdır. Bulması biraz zaman almasının yanı sıra, süreç iyi çalışıyor. Halka açık Wi-Fi kullanırken sizi daha az izlenebilir kılmak için Tails'in bilgisayarınızın ağ kartının (MAC adresi) benzersiz tanımlayıcısını rastgele ayarlamasını seviyoruz.

E-posta ve Tor Tarama

Önemli bir değişiklik, Tails'in artık varsayılan e-posta istemcisi olarak Icedove ile birlikte gelmesidir. Icedove, Mozilla’nın Thunderbird'üne dayanır ve Claws'dan (önceki e-posta istemcisi) daha tatmin edici bir kullanıcı deneyimi sunar ve daha iyi görünüyor.

Tor tarayıcı, görünür bir şekilde değişmedi, ancak changelog, tarayıcının artık indirilen dosyaları harici bir uygulama ile açma seçeneği sunmayacağını belirtiyor. Bu, sizi haydut dosyalarından ve virüslerden korumayı amaçlayan bir güvenlik özelliğidir. Bilinmeyen kaynaklardan indirilen dosyaları açmadan önce İnternet bağlantısını kesmeniz önerilir. Ve komik bir şey olursa, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

tor on kuyrukları 2.0Tor on Tails 2.0 Kullanımı

Dosyalarınızı Düzenleme

Tails, çeşitli düzenleme ve ofis araçlarıyla birlikte gelir. LibreOffice önceden paketlenmiş ofis paketidir ve Windows'un kullandığı .doc dosyalarını düzenlemenize izin verir. Tails'in her bölümü meta verileri en aza indirecek şekilde optimize edilmiştir, bu nedenle anonim bir belge yayınlarsanız yanlışlıkla kendinizi ifşa etme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Görüntü düzenleme yazılımı da harika. Inkscape (vektör grafikleri) ve Gimp (görüntüler), bunları birincil işletim sisteminizde kullanmayı düşünebileceğiniz kadar iyidir.

Kuyruklarda bulunan en kullanışlı araçlardan biri, Meta Veri Anonimleştirme Aracı olan 'MAT'. Herhangi bir dosya türünü MAT'a yükleyebilirsiniz ve bu dosyayla ilişkili tüm meta verileri size söyleyecektir. Fotoğraflarda depolanan meta veriler, 2012'de John McAfee gibi ekli hikayelerin konularına sık sık zarar verdiği için bu, gazeteciler için kullanılması gereken bir araçtır..

Kuyruklar 2.0 Şifreleme

Tails'in en büyük gücü her zaman PGP'nin güçlü uygulamasıydı. Üst çubukta, anlamadığımız nedenlerden dolayı şifreleme anlamına gelen küçük bir not defteri simgesi bulabilirsiniz. Metin Gedit adlı bir not defterinde düzenlenebilir. Tails'in harika bir özelliği, dosyaları tek bir düğmeyi tıklatarak kopyalama, şifreleme veya PGP imzanızla imzalama yeteneğidir. Daha sonra sonucu istediğiniz yere gönderebilir veya gönderebilirsiniz.

PGP'yi böyle bir araçla kullanmada sorun yaşayan kimsenin hayal edilmesi zor.

pgp kuyruklarıTails 2.0 ile PGP kolaydır

Tails 2.0 bizim için iyi çalıştı, ama yine de sadece bir sürüm adayı. Tamamen desteklenen bir Tails deneyimi istiyorsanız, mevcut sürümü (1.8) indirmek en iyisi olabilir. Tam sürüm hazır olduğunda kuyruklar otomatik olarak sürüm 2.0'a yükseltilir.

Sonuçta Kuyruklar 2.0 bizden bir başparmak alır!

Tails 2.0'ı inceledik ve işte olanlar
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.