Tartışmalı bir NSA telefon kayıtları programı kapanıyor olabilir

Büyüteç kolu üzerinde NSA ile siyah bir boşluk gösteren bir telefon.

Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), ABD'deki yüz milyonlarca yurt içi arama ve mesajın kayıtlarını analiz eden bir programı sonlandırıyor olabilir..

Üst düzey bir Cumhuriyetçi kongre yardımcısı Luke Murry, Lawfare podcast'inde ajansın programı aylar boyunca kullanmadığını ve yıl sonunda sona erdiğinde yenilenmesini mümkün kılmadığını söyledi..

"Temelde kusurlu" bir program

Daha sonra Vatanseverlik Yasası'nın 215.Bölümü olarak bilinen telefon meta veri programı, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından gizlice geçti ve popüler telefon operatörlerinin telefon aramalarını ve metin mesajlarını NSA'ya ihtiyaç duymadan teslim etmelerini istedi. mahkeme kararı.

Ancak Edward Snowden, 2013 yılında hükümetin bu uygulamayı kabul etmek zorunda kaldığına dair programın varlığına dair kanıt sızdırdığında. Vahiy nihayetinde toplama sürecini değiştiren ve yavaşlatan ancak sona ermeyen Özgürlük Yasası'nın geçmesine yol açtı..

Bununla birlikte, Murry'ye göre, bu verileri analiz etme sisteminin, hükümetin “son altı aydır gerçekte kullanmadığı” nedeniyle bu yılın sonunda yatağa konulabileceği görülüyor. Daha da ileride, Murry ayrıca, “teknik düzensizliklerin” yetkisiz mesaj günlüklerinin toplanmasına yol açtığı verilerdeki sorunlara atıfta bulundu (ancak NSA daha sonra verileri temizledi)..

“Aslında yönetimin [telefon kayıtları analizini] yeniden başlatmak isteyeceğinden emin değilim.".

NSA, programın kapanacağını henüz onaylamadı, ancak Sen. Ron Wyden (D-Oregon) zaten kalıcı bir son bulmaya çalışıyor, “NSA'nın telefon kayıtları dragnetinde reformları uygulaması temelde kusurlu. . Benim görüşüme göre, yönetim telefon kayıtları programını kalıcı olarak sonlandırmalı ve Kongre bu yılın sonunda yeniden yetkilendirmeyi reddetmelidir. ”

NSA hala sizi başka yollarla izliyor

Ne yazık ki, bir programın olası kaldırılması, ajansın vatandaşlarını dinleyebilmesi için küçük bir göçmen yapardı..

NSA'nın vatandaşlarını gözetlemek için hala birçok yol var. Örneğin, FISA Bölüm 702'deki sorunlu arka kapı boşluğu da aktif kalmaktadır ve böylece PRISM ve Upstream gibi kitlesel gözetim programlarının hem ABD hem de ABD vatandaşı olmayanlardan milyarlarca iletişim günlüğü toplamasına olanak tanımaktadır..

NSA, diğer devletleri vatandaşlar hakkında veri toplamaya da çağırabilir. “14 Göz” olarak adlandırılan, birbirlerinin vatandaşlarını gözetleme ve toplanan verileri paylaşmalarını sağlayan değişken veri saklama yasalarına sahiptir. ABD kitleleri izleme çabasında yalnız değil.

Verilerinizi devlet gözetiminden koruyun

215.Bölümün sona ermesi ileriye doğru iyi bir adım olacaktır, ancak bunun hayatlarımızı önemli ölçüde daha özel hale getireceğini söylesek kendimizle dalga geçirdik. Hem NSA hem de CIA'dan hala birçok gözetim aracı var, ancak sizi izlemelerini engellemenin yolları var.

Tartışmalı bir NSA telefon kayıtları programı kapanıyor olabilir
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.