VPN ve İSS: Kime güvenebilirsiniz?

Neden bir VPN'e güvenebilirsiniz

Ortalama bir kişi, sansürü atlamaktan, İSS'lerden gelen trafiği gizlemeye kadar birçok nedenden dolayı bir VPN kullanabilir. Özellikle, ikincisi şu anda sıcak bir konudur, çünkü dünyadaki hükümetler ISP'lerin karlarını gizliliğinize yerleştirme taleplerine mağdur.

İSS'niz verilerinizin değerli olduğunu biliyor

İnternet kullanıcısı olarak sahip olduğunuz en değerli varlıklardan biri verilerinizdir. Her web sitesi ziyareti, uygulama indirme, harita isteği, torrent indirme ve çevrimiçi satın alma boyaları kim olduğunuzu gösteren bir resim.

Tüm bu bilgiler harmanlanabilir ve parmak iziniz için kullanılabilir; çevrimiçi verileriniz motivasyonlarınızı, davranışlarınızı, hareketlerinizi ve hatta ruh halinizi gösterebilir. Dikkatli bir şekilde, tüm dijital yaşamınız saklanabilir, analiz edilebilir, satılabilir veya size karşı kullanılabilir. Çevrimiçi veriler, pazarlama ajansları, satış görevlileri ve hatta hükümetler ve suç örgütleri için mükemmel bir bilgi kaynağıdır.

İSS'ler sizin ve verileriniz üzerinde muazzam miktarda güce sahiptir. Ama bunu kendilerine saklamak zorundalar mı? Cevap genellikle hayır.

İSS'ler verilerinizi satmama sözü vermez

2017 yılında Electronic Frontier Foundation, şirketlerin bir müşterinin kişisel bilgileri için taleplere (veya tehditlere karşı) nasıl yanıt verdiğini görmek için Arkanızda Kim Var kampanyasını başlattı.

Özellikle, listedeki ABD İSS'leri (AT&T, Comcast, T-Mobile ve Verizon) en kötüsünü kolayca gerçekleştirdi. Listelenenlerin hiçbiri müşterilerine hükümet veri taleplerini veya kullanıcılarını satmama sözü vermez.

Ne yazık ki, Trump ABD'deki durumu daha önce, ISS'lerin verilerinizi satmasına izin vermek için noktalı hatta imzaladığında daha da kötüleştirdi.

İSS'lerin aksine, VPN'ler verilerinizi korumakla ilgilidir

VPN sağlayıcınızın tek amacı tüm verilerinizi gizli tut, ve mahremiyetin itibarını bozacağını ihlal etmek. Bir VPN yetkililerden bilgi talebi geldiğinde ve günlükleri tutuyorsa, şirket ve markası için oyun biter.

Ancak, ISS'lerin tek amacı sizi web'e bağlamaktır. Yani bilgi talebinde bulunurlar mı yoksa kâr için satmak mı isterler? Hey, hala sana internet sağlıyorlar, gizliliğiniz onların sorunu değil.

Bir ISS'nin başka gündemleri olsa da, internet trafiğinizi ISS'nizden, hükümetlerden veya başka herhangi bir kişi veya kuruluştan gizlemek bir VPN sağlayıcısının yararına olacaktır..

Gizliliğinize değer veren bir VPN sağlayıcısının sağlam ve görünür bir gizlilik politikası olacaktır ve şunları yapmalıdır:

  • Etkinlik veya bağlantı günlüğü yok
  • 14 Göz grubu grubunun dışında olmak
  • Verilerinizi korumak için güçlü şifrelemeye sahip olun
  • Mükemmel müşteri desteği sunun

Dikkat: Ücretsiz VPN'lere karşı dikkatli olun

Ücretsiz bir VPN sağlayıcı (veya ömür boyu abonelik sunan bir sağlayıcı) seçerseniz dikkatli olun.

Kaç kişi size boşuna bir şey verme işinde? Çok değil. Ücretsiz VPN'ler kâr sağlamak istiyor ve bunu bir şekilde yapmak zorundalar. Reklamlar yoluyla mı? Veya verilerinizi en yüksek teklif verene satmak gibi daha zararlı bir şey mi??

Bu potansiyel tuzaktan kaçınmak için, bunun yerine ücretsiz deneme süresi veya para iade garantisi sunan sağlayıcıları arayın.

Verilerinizi gizli tutmak için premium bir VPN'e güvenebilirsiniz

Bir VPN'niz olduğunda, geri çekilebilir, rahatlayabilir ve internetin güvenli bir şekilde keyfini çıkarmaya geri dönebilirsiniz.

Netflix ve tüyler ürpertici veya kedilere bakmak - İnternet sizi bugün nereye götürürse götürsün, verilerinizi güvende tutan bir VPN yanınızda.

VPN ve İSS: Kime güvenebilirsiniz?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.