Vücudunuzun kimliğinize ihanet eden 5 bölümü – #WTFWednesday

Vücudunuzun kimliğinize ihanet eden 5 bölümü - #WTFWednesday

Kimliğinize ihanet eden 5 vücut parçası

Biyometrik iki ucu keskin bir kılıçtır. Tabii, parmak izleri ve yüz tanıma, kapıları açmayı, telefonunuzda oturum açmayı ve arkadaşlarınızı Facebook'ta etiketlemeyi eğlenceli ve kolay hale getirebilir, ancak kolaylık gizliliğiniz için risk oluşturmaya değer mi? Bilmeyebileceğiniz bazı biyometri iznine gerek yok sihirlerini ve kimliğinizi ortaya çıkarabilecek vücut parçalarının listesini uzak mesafelerde bile büyüyor.

İşte bilmeniz gereken beş tane!

Kulakların

kulakların kimliğine ihanet ediyor

Kulak tanımlaması yeni değil; Özel bir araştırmacı Fransız imtiyaz sahibi Frédéric Bourdin'in kulaklarını onu bir kimlik hırsızı olarak iğnelemek için kullandı, Martin Luther King Jr. ve makineler ipleri hızla öğreniyor: 2012 kulak biyometri incelemesi, kulakların benzersiz özelliklerini sınıflandırmak ve yüzde 99'un üzerinde doğrulukla fotoğraflardan bireysel kulakları tanımak için çok çeşitli yöntemler ortaya koyuyor.

Ve bu yılın başlarında, Yahoo Labs, bir kullanıcının kulağındaki benzersiz imzayı taramak ve tanımlamak için akıllı telefonda kapasitif dokunmatik ekranı kullanan Bodyprint adlı yeni bir proje yayınladı. Bu, yakın mesafeden tanımadır, ancak telefonunuzun saldırıya uğradıysa yazılımın sizi tanımlamak için nasıl kullanılabileceğini hayal etmek zor değildir. Amanın!

Kaşlarınız

kaşların kimliğine ihanet ediyor

Azınlık Raporu'nu veya yeni bir iris tarama tekniği hakkındaki önceki yazımızı gördüyseniz, gözlerinizin size nasıl verebileceğini zaten biliyorsunuzdur. Ama kaşlarının da yapabileceğini biliyor muydun? 2011 yılında Carnegie Mellon'daki araştırmacılar insanları “perioküler bölgeye”, yani göz çevrenize, özellikle de kaşlara göre ayırt etmek için bir teknik yayınladılar. Bu, bir kaş tarayıcının teorik olarak, birisinin yüzünün çoğunu gülümsediğinde veya gülümsediğinde veya yüzünün çoğunu örttüğü gibi bir yüz tarayıcısının kafasını karıştırabileceği bir yer kaplayabileceği anlamına gelir. Bu teknolojiyi engellemek istiyorsanız ekstra büyük tonlar kullanın! Veya kaşlarınızı hep birlikte ağda etmeyi düşünün. Bunun biraz moda olduğunu duyduk.

Sesin

sesin kimliğine ihanet ediyor

Birinin telefon görüşmelerinizi dinlediğini düşünürseniz ne yapardınız? Breaking Bad veya Orphan Black hayranıysanız, muhtemelen size bağlı olmayan ucuz bir geçici cep telefonu olan bir “yazıcı” alırsınız. Ancak sesli tanımlama teknolojisi sayesinde, yakında bundan daha fazlasını yapmanız gerekecek.

Bunun nedeni, Rus Konuşma Teknolojisi Merkezi’nin VoiceGrid Nation gibi yazılımların, yetkililerin benzersiz sesli imzaların devasa veritabanlarını toplamasına ve yüzde 90'ın üzerinde doğrulukla tanımlamasına izin vermesidir. Zaten Meksika'daki kolluk kuvvetleri tarafından yüz binlerce sesi kataloglamak ve bunları bireylerle eşleştirmek için kullanılıyor.

Bu hükümet gözetimi için büyük bir nimet. NSA'nın muhtemelen dinlemek için yeterli insan gücüne sahip olmadığı fikrinden rahatsız olmuş olabilirsiniz herşey telefon görüşmelerinizden. Ancak bilgisayar destekli ses tanıma ile tek gereken yeterli bant genişliği.

Ayak izleriniz

ayak izlerin kimliğine ihanet ediyor

Yüzünüzü gizleyebilirsiniz ve sesinizi gizleyebilirsiniz, ancak pek çok insan yürüdüklerini gizlemeyi düşünmez. Japonya'da 2011 yılında yapılan bir çalışma, 104 çıplak ayaklı gönüllünün benzersiz yürüme “imzalarını” dokunmaya duyarlı bir yüzeyde toplayan ve daha sonra 10 adımda tanımlamaya çalışan bir sistemi bildirdi. Bu 1.040 adımdan, sistem sadece 3 tanesini yanlış tanımıştır. Bu yüzde 99,8 doğruluk oranı!

Ertesi yıl Carnegie Mellon tarafından yapılan bir başka çalışmada, bir akıllı telefonda sadece ivmeölçer kullanılarak benzer sonuçlar bildirildi. Bir pantolon cebine sıkışmış olan telefon, katılımcıların yürüyüşlerinin dikey sıçrama ve yatay hızını ölçtü ve yüzde 99'un üzerinde doğrulukla tanıyacak kadar benzersiz olduğunu buldu. Başka bir deyişle, yakında sizi tanıması için telefonunuza dokunmanız gerekmeyecek!

Parmak izleriniz… iki metre uzaklıktan

Tanımlama söz konusu olduğunda parmak izleri eski haberlerdir; onlar orijinal biyometrik. Ancak bazı tarayıcıların parmaklarınızın pedlerini uzaktan okuyabildiğini biliyor muydunuz? Advanced Optical Systems adlı şirketin AIRPrint adını verdikleri ve iki metreye kadar uzaklıktaki parmak izlerini tarayabilen ve tanımlayabilen bir aygıtı vardır. ABD askeri yetkilileri, potansiyel olarak tehlikeli davetsiz misafirlerle kendi güvenlik personeli arasında güvenli bir mesafe bırakmak için bu teknolojiyle ilgilendiklerini iddia ediyor, ancak teknolojinin yanlış ellere düşmesi durumunda ne yapabileceğini kim bilebilir??

Öne Çıkan Resimler: 1) Syda Productions / Dollar Photo Club, 2) X posid / Public Domain Pictures.net, 3) MrSegui / Dollar Photo Club, 4) Erni / Dollar Photo Club, 5) Aleš Nowák / Dollar Fotoğraf Kulübü, 6) intoo / Dollar Photo Club (resimler değiştirildi)

Vücudunuzun kimliğinize ihanet eden 5 bölümü - #WTFWednesday
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.