Windows 10’un varsayılan gizlilik ayarları zayıf

windows 10 gizlilik yoksun

Windows 10 burada. Nesil Microsoft kullanıcıları büyük güncellemelere karşı dikkatli olmayı öğrendi, ancak bunun arkasında gelgit vızıltısı var. Kullanıcılar, şimdi yeni sürüme geçmeye veya iyileştirmeleri beklemeye karar vermelerine yardımcı olacak içgörülere açlar. Ve kimi dinlediğinize bağlı olarak, Windows 10 ya Microsoft'un tasarladığı en iyi işletim sistemi ya da tam bir gizlilik kabusu. Peki hangisi? Cevap Evet.

Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa…

Windows 10'un çoğu yorumu olumludur. Popüler Başlat menüsü, Windows 8'den kötü bir şekilde çıktıktan sonra geri döndü. Masaüstü ve tabletler için sinir bozucu ayrı karo arayüzleri gitti. Xbox entegrasyonu, bir denetleyiciyi bağlamanızı ve Wi-Fi üzerinden bile doğrudan dizüstü bilgisayarınızdan oynamanızı kolaylaştırır. Yeni Edge tarayıcısı ve dağınık kilitlenme raporları hakkındaki bazı şikayetler dışında, Microsoft’un yeni işletim sistemi çoğu zaman tüm cihazlarda tutarlı, temiz ve keyifli bir deneyim hayalinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesidir. En iyi kısım? Bedava!

Ücretsiz, ancak bir ücret karşılığında

Windows 10’un rakipsiz fiyat etiketi için motivasyonu, kişisel verileri Microsoft'a geri gönderme eğilimini keşfettiğinizde, bunun belirgin bir nedeni olmasa bile belirginleşir. Bu, işletim sisteminin varsayılan gizlilik ayarlarının sadece bir parçası olsaydı yeterince zahmetli olurdu, ancak bazı kullanıcılar görünüşe göre Microsoft ile iletişim kurması veya devre dışı bırakılması gerekebilecek tüm uygulamalarda bile, Windows 10'un Microsoft Başlat düğmesine basın.

Bazıları için, bu, yalnızca Microsoft’un merkezi sunucularının sağlayabileceği hız ve yanıt hızı için küçük bir bedeldir. Sonuçta, kullanıcılar yazılımlarının kendi kişisel davranışlarına adapte olmasını beklediler, bu da Microsoft'un bu davranışı kaydetmeden ve “laboratuvara geri göndermeden” yapması imkansız. Ancak diğerleri için, özellikle kurumsal devin verileri nasıl kullandığı söz konusu olduğunda, Microsoft’un gizlilik politikasının maliyetleri çok büyüktür:

Kişisel verilerinizi rızanızla veya talep ettiğiniz veya yetkilendirdiğiniz herhangi bir işlemi tamamlamak ya da sağlamak için gerektiği şekilde paylaşırız. Ayrıca Microsoft tarafından kontrol edilen bağlı kuruluşlarla ve iştiraklerle veri paylaşıyoruz; bizim adımıza çalışan satıcılarla; yasa gereği veya yasal sürece cevap vermek için; müşterilerimizi korumak; hayatları korumak; hizmetlerimizin güvenliğini sağlamak; ve Microsoft'un haklarını veya mülkiyetini korumak için.

Bulut ağının onayı

Ne yazık ki gizlilik bilincine sahip kullanıcılar için, "izninizle", "bize söylememeniz sürece" daha doğru bir şekilde tanımlanır çünkü veri toplama özelliklerinin çoğu varsayılan olarak etkindir.

İlgili kullanıcılar, kurulum sırasında Microsoft’un “Express” seçeneğini belirleme önerisinden kaçınmalıdır. - diğer şeylerin yanı sıra, üçüncü tarafların Microsoft'un topladığı verilere dayanarak size reklam göndermesine izin verir ve bunun yerine Windows 10'u maksimum gizlilik için yapılandırmak için Slate'in kılavuzunu kullanır.

Tüm bu veri toplama, yorgun İnternet kullanıcıları için yeni bir şey gibi görünmeyebilir, ancak daha önce bulut hizmetlerini küçümsemek ve bağımsız yazılımlara odaklanmakla ünlü bir şirket olan Microsoft için bir hız değişikliğidir. Windows 10 ile Microsoft, bulut tabanlı bilgi işlem çağında Apple ve Google'a resmen katıldı. İnternette “oturum açmak” için bir web tarayıcısı açmak zorunda kaldığınız günler geride kaldı. Microsoft’un yeni nesil kullanıcıları, bilgisayarlarını açtıkları andan itibaren internette - harikalar ve tehlikeler - oturum açıyor.

Windows 10'un hangi bilgileri topladığı konusunda endişeleriniz varsa, iyi VPN yazılımı gizliliğinizin korunmasına yardımcı olabilir.

Öne Çıkan Resim: Esebene / Dollar Photo Club

Windows 10'un varsayılan gizlilik ayarları zayıf
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.