Akıllı saat güvenliği hakkında akıllı olmanın dört yolu

akıllı saatinizi nasıl koruyabilirsiniz

Akıllı saatler, giyilebilir şıklığı bir sonraki seviye işlevsellik ile birleştirmek isteyenler için şişme cihazlardır. Sağlığınızı takip ederler, toplantılarınızı hatırlatırlar ve - doğal olarak - zamanı söylerler. Ancak, bu günlerde hemen hemen tüm elektronik cihazlar gibi, bilinmesi gereken güvenlik endişeleri var.

Bu yılın başlarında, Stevens Teknoloji Enstitüsü'nden bir profesör, bilgisayar korsanlarının akıllı saatlerden ATM PIN'leri çalmasının mümkün olduğunu keşfetti. Tek yapmaları gereken, akıllı saatiniz ve akıllı telefonunuz arasında alışverişi yapılan veri paketlerini koklamaktı.

Veri gizliliğinin önemli bir kısmının veri güvenliği olduğu göz önüne alındığında, akıllı saatinizin sizi bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız bırakmadığından emin olmanıza yardımcı olacak hızlı bir kılavuz.

1. Akıllı telefonunuzu koruyun

Bu bir yazım hatası değil; akıllı saat güvenliği akıllı telefonunuzda başlar. ATM PIN'indeki durumun gösterdiği gibi, güvenlik açığının en büyük noktalarından biri akıllı saatiniz ile akıllı telefonunuz arasındaki iletişim bağlantısıdır. Daha korkutucu, bilgisayar korsanlarının verileri koklamak için her ikisine de sızması gerekmez; yalnızca bir tanesine erişmeleri gerekir.

Bir başkasının akıllı telefonunuza girmesinin en kolay yolu sahte uygulamalardır. Bu, Android çalıştıran telefonlarda en yaygın olanıdır, ancak iOS'un telefon çalışmalarında tamamen bağışıklık yoktur. Google Play Store veya iOS App Store'da satılan uygulamalara bağlı kalmak iyi bir kuraldır. İndirmeden önce uygulamaların güvenilirliğini araştırın. Ve eğer bir iOS kullanıcısıysanız, telefonunuzu (özgürleştirirken) jailbreak yapmak sizi bazı güvenlik sorunlarına açabilir.

2. smartwatch yazılımınızı düzenli olarak güncelleyin

Geliştiriciler bir nedenden dolayı güncellemeler yayınladılar. Genellikle belirli bir işletim sisteminin veya uygulamanın performansını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda tehlikeli güvenlik kusurlarını da giderir.

Akıllı saatiniz veya favori uygulamanız yeniden başlatılırken 30 saniye beklemek can sıkıcı olsa da, vicdansız bilgisayar korsanları ile saatlerce uğraşmaktan kurtarabilir.

3. Kondisyon verilerinize dikkat edin

Bu blogun daha önce yazdığı gibi, bilgisayar korsanları verilerinizi mahvedebilir, reklamverenler ve sigorta şirketleri de bunu yapabilir. Şirketler, pazarlama ve fiyatlandırmalarını bilgilendirmek için genellikle tüketiciler hakkında veri satın alacaktır.

Sağlık ve kondisyon verileri söz konusu olduğunda bu özellikle endişe vericidir. Akıllı saatler sizin hakkınızda arzu edilen birçok bilgiyi taşıyabilir. Örneğin, bir sigorta şirketi kalp rahatsızlığınız olduğunu görürse veya yüksek miktarda doymuş yağ yerseniz, istenmeyen primlerle sizi vurabilir veya daha da kötüsü sizi hiç sigorta etmeyi reddedebilir.

Herhangi bir form koruma uygulamasını kullanmadan önce gizlilik ayarlarını kontrol edin. Herkese açık olarak nelerin paylaşılacağını seçin. Ayrıca, günlük sodyum tüketiminizin size bağlanmaması için bir takma adı kullanıcı adı olarak kullanmayı düşünün.

4. Hırsızlığı engelleyen ayarları etkinleştirin

Karşılaşabileceğiniz dijital tehlikelerin ötesinde, daima akılda tutulması gereken bir şey var: Birisi akıllı saatinizi çalabilir ve verilerinizi bu şekilde alabilir.

Akıllı saat üreticileri bu olasılığın farkında. Bu yüzden çoğu hırsızlığı caydırmaya yönelik güvenlik ayarları oluşturdu. Apple’ın Aktivasyon Kilidini alın — hırsızların Apple Watch'unuzu onaylanmamış bir cihazla eşleştirmelerini önler. Diğer akıllı saatlerin bunu kendileri üstlenir, bu nedenle özelliğin adı ne olursa olsun, etkin olduğundan emin olun!

Akıllı saatinizi güvende tutmak için bazı kolay adımlar

Günün sonunda, akıllı saatinizi güvende tutmak oldukça basittir:

  1. Akıllı telefonunuza hangi uygulamaları koyduğunuz konusunda akıllı olun
  2. Uygulamalarınızı güncelleyin
  3. Kondisyon verilerinizi kilitleyin
  4. Hırsızlık caydırma ayarlarını etkinleştir

Bu ipuçlarını aklınızda bulundurun ve akıllı saatinizin şık olduğu kadar güvenli olduğundan emin olabilirsiniz.

Başkalarının güvenlik oyunlarını nasıl geliştirebileceği konusunda kendi düşüncelerinizle anlayışlı bir akıllı saat sahibi misiniz? Akıllı saatinizi veya akıllı telefonunuzu korumayı unuttuğunuz herhangi bir acı verici deneyim? Aşağıdaki yorumlarda görüşlerinizi paylaşın!

Akıllı saat güvenliği hakkında akıllı olmanın dört yolu
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.