Android için Enfekte NES oyunları verilerinizi çalar, arkadaşlarınıza mesaj gönderir, nakit isteyin

Android için Enfekte NES oyunları verilerinizi çalar, arkadaşlarınıza mesaj gönderir, nakit isteyin

Palo Alto Networks'ün son raporuna göre, Android telefonunuzdaki Super Mario Bros. üzerinden nostaljik bir hız size birkaç ekstra hayattan daha pahalıya mal olabilir..

Gunpoder adware kisvesi altında birçok antivirüs programı tarafından tespit edilmeden gizlice kötü bir kötü amaçlı yazılım ailesidir. Birçok meşru reklam içeren bir reklam yazılımı kütüphanesi olan Airpush ile klasik NES oyun uygulamalarında paketlenmiştir. Airpush, Palo Alto Networks'e platformunun Gunpoder tarafından suistimal edildiğini ve virüsden sorumlu olmadığını söylüyor.

Gunpoder Nasıl Çalışır

Mağdurlar, Super Mario Bros gibi virüslü taklit NES oyunlarını Google Play Store dışındaki .apk dosyaları biçiminde indirir. Bu oyunlara Nintendo tarafından yaptırım uygulanmaz, bunun yerine Nesoid adı verilen açık kaynaklı bir öykünücü çerçevesi kullanılır. Yüklendikten sonra, kötü amaçlı reklamlar telefonunuzdan bilgi toplamaya başlar.

Gunpoder, yer işaretlerinizi, tarayıcı geçmişinizi ve kişi listelerinizi çalar. Daha sonra, "eğlenceli bir oyun, ^ _ ^" mesajı ile uygulamayı indirmek için bir bağlantı ile kişilerinize SMS gönderebilir. Kötü amaçlı yazılım ayrıca, hediye almak için anketleri doldurmanızı ve daha fazla uygulama yüklemenizi isteyen Facebook sayfaları olarak gizlenmiş sahte reklamları da iter..

İşleri daha da kötüleştirmek için uygulama, PayPal veya Skrill kullanarak lansman sırasında ömür boyu lisans ödemenizi de ister. Genellikle ücretsiz olan "hileler" düğmesini tıklamak da ödeme iletişim kutusunu açar. Verilmiş, kötü niyetli yazılımın mesajı kötü yazıldığı için 49 sent ödemek oldukça zor olmalıydı (“bir kez ödeme, inanılmaz bir arcade oyununa sahip, ömür boyu. Harika! Kesinlikle!”).

Gunpoder nasıl önlenir

Palo Alto Networks, açık kaynaklı yazılımları zararlı uygulamalar olarak yeniden paketleme eğiliminin büyüyen bir yazılım olduğunu söylüyor. Bu tür saldırıları önlemenin en kolay yolu, Google Play olmayan uygulama mağazalarından uzak durmaktır. Ancak harici uygulama mağazalarını kullanmakta ısrar ediyorsanız, yüklemeden önce uygulamanın izinlerini iyice kontrol ettiğinizden, yorumları okuduğunuzdan ve geliştirici ve yayıncı hakkında araştırma yaptığınızdan emin olun..

Gunpoder ile enfekte olabileceğinizi düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Son zamanlarda Samsung'unuzda Bowser ile mücadele ediyorsanız ve virüs bulaşmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, telefonu Güvenli Modda yeniden başlatın ve uygulamayı kaldırın. Bazı durumlarda, uygulamanın yönetici durumunu devre dışı bırakmanız gerekebilir.

Gunpoder şu ana kadar on üç ülkede tanımlandı: ABD, İspanya, İtalya, Fransa, Rusya, Tayland, Hindistan, Endonezya, Meksika, Brezilya, Suudi Arabistan, Irak ve Güney Afrika. Özellikle, Çin bu listede eksik ve virüs Çin'deki kullanıcılara SMS göndermeyecek.

Nintendo oyunları enfekte olmadan nasıl oynanır

Nintendo, akıllı telefon oyun trendine uyum sağlamakta yavaş kaldı, ancak bazı klasik NES oyunlarını oynamak isteyenler için Google Play'de bol miktarda ücretsiz ve güvenli emülatör var. Bununla birlikte, tek tek oyunları içeren ROM dosyalarının genellikle dahil olmadığını ve bunları ödemeden indirmenin korsanlığa benzediğini unutmayın..

Öne Çıkan Resim: Evan-Amos / Vanamo Online Oyun Müzesi (resim düzenlendi)

Android için Enfekte NES oyunları verilerinizi çalar, arkadaşlarınıza mesaj gönderir, nakit isteyin
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.