Botnet’ler nedir ve bunlara karşı nasıl korunursunuz?

Kukla dizeleri tarafından düzenlenen bir dizüstü bilgisayar bir örnek.

Bot ağları, yaratıcıları tarafından uzaktan kontrol edilebilen ele geçirilmiş büyük cihaz ağlarıdır (robotlar).

Esasen suç örgütleri tarafından kâr amaçlı çalışan botnet'ler, örneğin, Monero gibi kripto paraları çıkarmak için veya web sitelerini bir hizmet reddi saldırısı olarak yavaşlatmak için bant genişliğini kullanmak için kullanılabilir.

Bot ağlarından kimler risk altındadır??

Botnetlerin birincil kurbanları, iş parklarının ve okulların unutulmuş köşelerinde uğruna eskimiş bilgisayarların yanı sıra kötü korunan Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlardır..

Bir bilgisayar artık güncelleme almıyor, ancak yine de internete bağlıysa, daha fazla toplu olmayan güvenlik açıkları bulundukça savunmasız hale gelir. Bu güvenlik açıkları, birisinin makinenin denetimini uzaktan ele geçirmesine ve sunucuyu sanki herhangi bir görevi yerine getirmesini komut vermesine izin verebilir.

Uzun süre kullanılmayan herhangi bir bilgisayar veya cihaz çok fazla bant genişliği, işlem gücü tüketebilir veya sahibinin bilgisi olmadan tuhaf davranabilir. Benzer şekilde, arka planda çalışan cihazlar (güvenlik kameraları, akıllı buzdolapları veya termostatlar gibi) fark edilmeyen güvenlik kusurları alabilir.

Botnet'ler ve Nesnelerin İnterneti

IoT cihazları genellikle varsayılan olarak zayıf şifreler ve giriş kimlik bilgileriyle gelir. Üreticilerdeki zayıf güvenlik uygulamaları ve daha ucuz cihazlar için güçlü baskı bu durumu daha da kötüleştirdi.

Korunmasız insanların evlerinin nasıl olabileceği belli değil. Japon hükümeti tarafından ortaya konan bir fikir, yetkililerin katılımsız cihazlara “hack” yapmak ve yaygınlıklarını ve potansiyel zararlarını araştırmak için varsayılan giriş şifrelerini kullanmalarına izin vermektir..

Daha da ileri gitmek, başka bir fikir, onları içeriden korumak için savunmasız cihazlara saldırmak veya onları işe yaramaz hale getirmek için tuğla yapmaktır.

İnsanların özel dijital mülklerine erişen kolluk fikri tartışmalı bir konudur, ancak tüm teklifler benzer değildir. Cihazlarınızı varsayılan, güvenli olmayan durumda bırakmanın, bunların kilidini açık bırakmak gibi bir argüman yapılabilir.

Gerçek dünya karşılaştırmasını kullanmak için: Kilidin, kilitli arabaları kontrol eden bir otoparkta dolaşmasına izin verilebilir mi? Bu memurların hırsızlık riskini sahiplerine sınırlamak için güvenli olmayan araçların kapılarını kilitlemesi de kabul edilebilir mi??

Cihazlarınıza botnet saldırılarını önleme

Hangi cihazlara sahip olursanız olun, varsayılan şifrelerini her zaman değiştirmeli ve güvenli hale getirmek için hangi seçeneklere sahip olabileceğinizi kontrol etmelisiniz. İdeal olarak, cihazlarınıza açık internetten hiç ulaşılamaz.

Bununla birlikte, uzun vadede, yalnızca varsayılan olarak güvenli cihazlar üreten üreticiler olabilir ve tüketiciler daha iyi gizlilik ve güvenlik talep etmelidir.

Botnet'ler nedir ve bunlara karşı nasıl korunursunuz?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.