“Cihazınızı Güncelle” iletilerini neden görmezden gelmemelisiniz?

Tanınmış indirme simgesinin bir örneği.

Bu noktada neredeyse ikinci doğa. Dizüstü bilgisayarlarımızı ve hunkerimizi oturarak başlıyoruz, dumanı tüten bir fincan kahve ile gün boyunca güç vermeye hazırız.

Günlük takvimimize göz atarken ve okunmamış e-postaları yakalarken, tanıdık bir simge açılır.

Mevcut işletim sisteminizi güncellemenizi veya en son güvenlik düzeltme ekini indirmenizi istiyor. Bunu bir saniyeliğine düşünüyorsunuz, ancak sonuçta çalışmanızın öncelikli olduğuna karar veriyorsunuz; cihazlar önümüzdeki 30 dakika boyunca hizmet dışı bırakılamaz.

Ve işte bu. Sadece ertesi gün işlemi tekrarlamak için “Daha Sonra Hatırlat” düğmesine tıklayın.

Akıllı telefonlarımız veya tabletlerimiz söz konusu olduğunda tanıdık bir hikaye. Kritik yazılımı veya işletim sistemlerini güncellemek için tekrarlanan uyarıları göz ardı etmek bir alışkanlık gücüdür.

Bazılarımız, güncellemenin ertelenmesinin ana nedeni olarak zaman eksikliğine işaret edebiliriz. Diğerleri, bildirimin aslında cihazlarımıza kötü amaçlı yazılım sızmaya çalışan kötü niyetli varlıkların çalışması olduğuna dikkat edebilir.

Sonuçta, bilgisayar korsanları Tayvanlı donanım şirketi Asus’un canlı yazılım güncelleme aracını başarıyla ele geçirip mevcut kullanıcıları hedeflediklerinde Mart ayında olan tam olarak bu oldu.

Asus ihlali türünün ilk örneği değildi ve kesinlikle sonuncusu olmayacak. Sıradan tüketicilerin yazılım güncelleme bildirimlerine şüpheyle yaklaşmak için nedenleri olsa da, cihazları her zaman güncel tutmanın sizin yararınıza olacağını düşünüyoruz.

İşte nedeni.

1. Kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma

Almanya'da bağımsız bir güvenlik araştırma şirketi olan AV-Test Institute'a göre 300.000'den fazla yeni kötü amaçlı yazılım örneği ortaya çıkıyor her gün.

Kötü amaçlı yazılımın kısaltması olan kötü amaçlı yazılımlar, yazılım açıklarından veya güvenlik açıklarından yararlanmak için tasarlanmıştır. Küfürlü bir e-posta açmak veya virüs bulaşmış medya dosyalarını yayınlamak kadar basit bir şey, bir bilgisayar korsanının cihazınızın ve kişisel verilerinizin kontrolünü ele geçirmesine neden olabilir.

Bazı kötü amaçlı yazılım türleri, kullanıcıları zorla almak ve şantaj yapmak için özel olarak tasarlanmıştır. "Fidye yazılımı" olarak anılan bu sinir bozucu solucanlar, kredi kartı ayrıntılarını aşmazsanız veya nakit para ödemezseniz ortadan kalkmaz.

Evet, güncellenmiş bir cihazın hedeflenen kötü amaçlı yazılım saldırısına kurban gitmesi mümkündür. Ancak bunun şansı, cihazınız en son güvenlik düzeltme eki veya geliştirilmiş kodla korunmuyorsa çok daha düşüktür.

İşletim sistemleri karmaşık, sofistike programlardır. Yazılım güncellemeleri ve güvenlik yamaları bir nedenden dolayı var: geliştiriciler en son tehditleri tarar ve hemen parlak kod gönderir, işlevselliği geliştirmek için tasarlanmıştır.

2. Yazılım hatalarını düzeltin

Yazılım sorunları milyonlarca dolarlık jetlere zarar verebilirse, kişisel cihazlarımız da kesinlikle risk altındadır.

Microsoft, Apple veya Google'ın dahili çalışmalarına özel olmadığımız için, kullandığımız tüm uygulamaların hatasız olduğunu varsaymak istiyoruz. Maalesef durum böyle değil.

Yazılım hataları, aslında bir bilgisayar programındaki veya işletim sistemindeki hatalar veya kusurlar, arızaya neden olur ve uygulamanın istenmeyen şekillerde davranmasını sağlar.

Kesinlikle fark edilebilir bir sebep olmadan tekrar tekrar kilitlenecek uygulamalarla karşılaştınız.

Bunun nedeni bir yazılım hatası olabilir. Neyse ki, kolayca düzeltilebilir -sadece güncelleme bildirimini kabul et ve böcek bozulacak.

Çoğu durumda, yazılım güncellemeleri yalnızca güvenlik amaçlı değildir. Kullanıcı deneyimini geliştirmek, hataları düzeltmek ve yeni işlevler eklemek için tasarlanmıştır.

Dolayısıyla, cihazınızı güncellemeyerek kendinize bir kötülük yapıyorsunuz.

3. Sıfır gün istismarlarına karşı koruma

Sıfır gün güvenlik açığı, bir yazılım satıcısı tarafından yakın zamanda keşfedilen bir güvenlik açığı anlamına gelir ama mevcut bir çözüm olmadan.

Bu doğal bir risk doğurur - bilgisayar korsanları kusurları keşfederse, kolayca kendi yararlarına kullanabilirler.

Ve çoğu sadece bunu yapar. Sıfır günlük güvenlik açığına karşı ilk savunma hattınız, yazılım güncelleştirmelerini kullanıma sunulduktan hemen sonra yüklemektir. Bunlar eski kodları kaldıracak ve güvenlik açıklarını tıkayacak.

Yazılım güncellemelerini reddederek kendinizi veri hırsızlığı riskine sokuyorsunuz.

4. Güvenli kişisel bilgiler

Telefonlarımız ve dizüstü bilgisayarlarımız, hayatımızın yanı sıra bize en yakın olanlar hakkında inanılmaz miktarda ayrıntı taşıyor.

Fidye yazılımı tehditlerine ve mali gasp olasılığına zaten değindik. Ancak bunun dışında - e-postalarımız, fotoğraflarımız, adres defterlerimiz, ticari belgelerimiz ve hatta pasaportlarımızın ve sosyal güvenlik numaralarımızın kopyaları bulutta saklanıyor.

Eğer bu bilgiler yanlış ellere geçecek olsaydı, tahribat yaratabilir. Kimlik hırsızlığı gerçek bir olasılıktır. İstediğiniz son şey, milyonlarca dolara dolandırılmak veya hakkında hiçbir fikriniz olmayan bir krediden sorumlu olmak.

Yazılım güncellemeleri, günlük aktivitelerinize devam ederken sizi korumaya çalışır. Onları görmezden gelmeniz hiç tavsiye edilmez.

Cihazlarınızı neden otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlamıyorsunuz??

Diyelim ki araç üreticiniz şanzımandaki şüpheli bir arıza nedeniyle geri çağırma yaptı. Bu tavsiyeyi görmezden gelir ve bayiliğinizi ziyaret etmeyi reddeder misiniz? Yoksa, planlanan bakımı sürekli atlıyor musunuz, daha sonra uygun olduğunda ona ulaşmayı vaat ediyor musunuz??

Biz öyle düşünmedik.

Kişisel cihazlar benzer düzeltmelere ve güncellemelere ihtiyaç duyar; bunları aracınızın bakımı ile aynı şekilde düşünün. Zaman alır, biraz rahatsız edici bir süreçtir, ancak huzurunuz ve rahatınız için gereklidir.

Aslında, mümkün olduğunda otomatik güncellemeleri etkinleştirin. Artık can sıkıcı pop-up bildirimleri yok ve önyükleme yapmak için optimize edilmiş bir makinenin güvenliğini elde ediyorsunuz.

"Cihazınızı Güncelle" iletilerini neden görmezden gelmemelisiniz?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.