ExpressVPN’in 2016 için 6 büyük veri güvenliği tahmini: Hangileri gerçek oldu?

ExpressVPN 2016 olaylarını öngördü mü?

Ocak ayında ExpressVPN, 2016 yılında bilgi güvenliği ile ilgili neler olabileceği konusunda bazı tahminlerde bulundu.

Tahminler doğru muydu? Gerçekte neler olduğunu inceleyip görelim.

1: Bilgisayar korsanları ulaşım ve elektrik altyapısını hedefleyecek

ExpressVPN doğru mu yaptı? Biraz

Güvenlik yatkınlığı makalesinin yayınlanmasından kısa bir süre sonra, İsrail'in Güç Otoritesi fidye yazılımı tarafından vuruldu. Bazı bilgisayar sistemleri, hizmetlerin geri yüklenebilmesi için iki gün boyunca çevrimdışı kalması gerekiyordu. Neyse ki, saldırı sırasında elektrik her zamanki gibi akmaya devam etti.

Mart ayında Verizon, ABD'deki bir Su Tesisinde bir “veri ihlali” yayınladı, ancak kesin konum sınıflandırılmaya devam ediyor. Saldırganlar, suyu arıtmak için kullanılan kimyasalların konsantrasyonlarını uzaktan değiştirebildi ve bu tür saldırıların hayatımıza olan yakın tehlikesini vurguladı.

En büyük haber, yine de, çok karmaşık saldırganların Ukrayna güç şebekesini devralmayı başardığı aynı ay geldi. Bilgisayar korsanları ilk kez bir güç şebekesini devirmeyi başardı ve bugüne kadar fiziksel altyapıya yönelik sanal saldırıların en çarpıcı ve korkutucu örneği olmaya devam ediyordu..

Kasım ayında, San Francisco hafif raylı sistemi, fidye yazılımları bilgisayar sistemlerini çıkardıktan sonra yolculardan ücret alamadı. Ancak saldırganlar, sistemi özel olarak hedeflediklerini reddetti.

# 2: Nesnelerin İnterneti felaket olacak

ExpressVPN doğru mu yaptı? Açık

ExpressVPN bu öngörüde bulunurken, tüketici elektroniği devi VTech ihlali haberleri ofisimizden yankılandı.

Kötü üne sahip Nesnelerin İnterneti arama motoru, Shodan, kullanıcıların savunmasız web kameraları bulmasına izin veren bir bölüm ekledi. Kameralar herkesin hem bankaların hem de bebeklerin yatak odalarına göz atmasına izin verdi. Bazı görüntüler daha sonra Londra'daki Tate Modern'de bir sanat sergisi haline getirdi.

Araştırmacılar, bir sürüş cipini her yerden uzaktan kontrol edebildiklerini kanıtladıktan bir yıl sonra, bir Nissan şiddetli olmasa da benzer güvenlik açıkları gösterdi..

Bununla birlikte, en endişe verici iki eğilim günlük hackerlardan değil, ulus devletlerden geldi. Hareket sensörleri, web kameraları ve hava kalitesi araçlarının büyük rakipler adına bizi gözetleme yeteneği konusunda artan endişe var. Bu tür cihazlar evde olduğumuzu ve ne yaptığımızı söyleyebilir. Bu bilgiler daha sonra üreticiye geri gönderilebilir ve burada kimlerin erişimi olduğu konusunda çok az kontrolümüz vardır..

İkinci eğilim, internete karşı silah olarak kullanılan ağa bağlı cihazların eğilimidir. Ekim ayında, milyonlarca web kamerası ve Wi-Fi yönlendiricisi botnet, DNS sağlayıcısı Dyn'i devirerek düzinelerce yüksek profilli web sitesini devraldı.

IoT'deki S Güvenlik anlamına gelir.

- Oleg Šelajev (@shelajev) 10 Kasım 2016

3: Birisi büyük bir bankayı hackleyecek

ExpressVPN doğru mu yaptı? Açık

2016, büyük dijital banka soygununun yılıydı. Öne çıkan, bankalararası yerleşim ağı SWIFT'teki hack'ti. En büyük kurban, 100 milyon dolar çalınan Bangladeş merkez bankasıydı ve sadece 20 milyon doları toparlandı. Banka şanslıydı, tehlikeye atılan şifreleme anahtarları kullanılarak yaklaşık 800 milyon geçerli işlem oluşturuldu, ancak ortak bankalar bunların çoğunu engelledi.

Daha sonra Ekvador'daki bir bankanın 12 milyon doların üzerinde bir hacklendiğine dair haberler ortaya çıktı. Bir Ukrayna bankası da 2016 yılında da benzer bir saldırı sonucu 10 milyon ABD doları dolandırıldı.

Daha küçük bir bankaya da kayda değer bir saldırı oldu. Kasım ayında, bilgisayar korsanları Hong Kong'a ait Liechtenstein bankasının sistemlerine girdiler. Hiç para çalınmadı. Bunun yerine, hesap sahiplerine şantaj yapmak için hesap bilgileri kullanıldı. Bilgisayar korsanları, bakiyelerin% 10'unu almadığı sürece hesapları eşlere, yolsuzlukla mücadele ve vergi ajanslarına maruz bırakmakla tehdit etti.

Bitcoin borsaları da başarılı hırsızlıklarla karşılaştı. Popüler borsa Bitfinex'in çalınan 65 milyon dolarlık kripto para birimi vardı. Kısa bir süre sonra, bir saldırgan akıllı sözleşme platformu DAO kodunda bir hatadan yararlanmayı başardı. Milyonlarca dolar değerinde dijital token çalındı ​​ve geri kalan satışta kalan değer hızla kayboldu.

Yukarıdaki saldırıların kesin detayları bu gün için bir gizem olmaya devam ediyor ve tek bir kişi mahkum edilmedi.

Çevrimiçi banka soymakBu günlerde, banka soyguncuları suçtan sonra değil, Mojito'yu yudumlayarak sahilde oturuyorlar.

# 4: Şifreleme her şeyde standart olacak

ExpressVPN doğru mu yaptı? Açık

Google’ın şeffaflık raporu şifreli bağlantılarda belirli bir artış göstermese de, web devinin tarayıcısı yakında güvenli ve özel bağlantılar sunmayan web sitelerini güvenli olmayan olarak işaretleyerek şekillendirmeye başlayacak.

Bu arada, kitleler için gelişmiş şifreleme araçları, Whatsapp’ın Sinyal Protokolü'nü içermesiyle bir gerçeklik haline geldi. Bu, özel iletişimi tüm dünyada 1 milyar kullanıcı için varsayılan hale getirdiğinden özellikle heyecan vericidir. Birçoğu aşırı gözetim ve sansüre sahip ülkelerde yaşıyor. Google Allo ve Facebook Messenger gibi rakipler de şifreli sohbetleri test etmeye başladı, ancak platformlarında varsayılan yapmaktan çekiniyorlar.

Şifreleme standardı haline gelme mücadelesindeki son büyük olumlu haber, FBI'ın Apple aleyhindeki davalarını geri çektiği Nisan ayında geldi. “Her şeyi tanımlayacak mahkeme davası”, FBI'nın Apple'ı kendi ürünlerinin güvenliğini tehlikeye atmaya zorlama hakkı olup olmadığı konusunda halka açık ve yoğun bir savaştı.

# 5: Mesh ağları spot ışığına girecek ve ana akım olacak

ExpressVPN doğru mu yaptı? Tamamıyla hatalı

ExpressVPN'in umduğu ve inandığının aksine, örgü ağlar 2016'da hiç de büyük bir şey değildi. Konu başında yılın başında, özellikle New York ve Philadelphia'daki deneysel ağlar etrafında bir miktar vızıltı vardı. Ancak Facebook’un yeni teknolojisi herkesi umut ediyor olsa da, ortaya çıkan ve kurulan örgü ağların haberleri yıl boyunca seyrekti.

6.Başka bir büyük gözetim bilgi uçuracağız

ExpressVPN doğru mu yaptı? Tamamıyla hatalı

ABD Başkanlık Seçimi sırasında sızıntılar kesinlikle büyük bir konuydu, çok yeni bir şey öğrenmedik. Muhtemelen, hükümetlerimiz tarafından uyum ve koruma adına inşa edilen büyüyen gözetim cihazları var..

Nisan ayında Panama Sızıntıları bize dünyanın zengin ve güçlü gizli servetini öğretti. Soruyu yalvarmasına rağmen kesinlikle ilginçti: Panama Belgeleri finansal gizlilik için ne anlama geliyor??

Belki de 2016 o kadar da kötü değildi, sonuçta

2016 o kadar da kötü değildi. Ve ExpressVPN’in tahminleri o kadar da yanlış değildi. Şifreleme, banka saldırıları ve Nesnelerin İnterneti bu yıl beklendiği gibi büyük konulardı. Ancak gözetim bilgi uçucuları, ağ ağları ve altyapı hack'lerinde ExpressVPN markanın biraz altına düştü.

2016'nın güvenlik haberleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Radarın altında uçan büyük hikayeler var mı? Gelecek yıl ne olacak? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi paylaşın!

ExpressVPN’in 2016 için 6 büyük veri güvenliği tahmini: Hangileri gerçek oldu?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.