Facebook ve reklam engelleyicilere karşı: Kim kazanırsa kazansın, kaybedersin

Facebook'un indirdiği reklam engelleyicilerinin bir resmi

Facebook’un reklam engelleyicilere karşı savaşının son bölümünde, geliştiriciler sosyal medya kralının, reklam engelleyicilerin sponsorlu yayınları gizleme girişimlerini engellemeye yardımcı olmak için aktif olarak ekstra kod satırları eklediklerini bildirdi..

Bu kedi ve fare oyunu (Facebook'un kodunu güncellediği ve geliştiricilerin yeni değişiklikleri tespit etmek için karıştırdığı) yıllardır devam ediyor, ancak FB’nin son manevraları birçok reklam engelleyiciyi bıraktı,.

Mevcut FTC kuralları uyarınca, Facebook (ve diğer tüm sosyal medya platformları) sponsorlu her gönderiyi etiketlemek zorunda kalır. Ne yazık ki, Facebook’un reklam engelleyicilerini engellemek için fazla mesai çalışıyor ve bu nedenle kodlarını değiştirerek sosyal medya devi, herhangi bir algılama yazılımını atlayabilir ve kullanıcı reklamlarını, ister görmek isteseler de istemeseler de sunabilir.

Uzaklaşan ikilem

BBC'ye göre Facebook, reklam engelleme geliştiricilerini kodlarına fazladan harfler ekleyerek, yayınlara ek kelimeler ekleyerek ve hatta her ikisi arasındaki satırları bulanıklaştırarak düzenli ve sponsorlu yayınları karıştırarak atmayı başardı..

Sorun, mutlaka bu değişiklikleri tespit etmek değildir; Onlara ayak uyduruyor. Facebook çok büyük bir platform olduğu için, kodunu birkaç günde bir değiştirebilir ve bu da reklam engelleyicilerini ciddi bir dezavantaja sokar. En son reklamları yakalayıp engelleyebildiklerinde Facebook zaten farklı bir kod kullanıyor.

Diğer taraftan, Facebook kişiselleştirilmiş reklamlar söz konusu olduğunda bir miktar özelleştirme sunar. Yardım merkezinin belirttiği gibi, "Reklamları tamamen görmeyi seçemezsiniz, ancak bize geri bildirimde bulunarak veya görmek istemediğiniz reklamları ve reklamverenleri gizleyerek gördüğünüz reklam türlerini etkileyebilirsiniz."

Başka bir deyişle, Facebook söz konusu olduğunda reklamlar bir gereksinimdir, ancak hangi tür reklamların sunulduğunu kontrol edebilirsiniz.

Sponsorlu yayınlar genellikle nasıl çalışır?

Reklamların Facebook’un iş modeli için ne kadar önemli olduğu sorusu yoktur. “Reklamlar Facebook deneyiminin bir parçası; onlar bir sorun değil, ”dedi Facebook Başkan Yardımcısı Andrew Bosworth bir keresinde.

Ancak bu, kullanıcıların bunları devre dışı bırakma seçeneğinin olmaması gerektiği anlamına gelmez. Gizli reklam engelleyiciler sıradan hale gelmedi. Milyonlarca insan bugün bir tür reklam engelleyici kullanıyor, ancak% 90'ından fazlası her reklamı engellemediklerini söylüyor.

UBlock Origin ve Adblock Plus gibi yaygın reklam engelleyiciler (her ikisi de daha önce yazdıklarımız) kullanıcılara hangi reklamların engelleneceğini ve hangilerine izin verileceğini seçme seçeneği sunar. Bu, kullanıcılara tarayıcılarını özelleştirme konusunda daha fazla güç verir ve reklamverenlerin pencere açılır pencerelerine ve otomatik reklamlara başvurmak zorunda kalmadan gelir elde etmelerini sağlar.

Neden bir reklam engelleyici kullanmalısınız?

Evet, şirketler reklamlardan para kazanıyor, ancak bazı reklamlarda tarayıcınızın yükleme hızını azaltabilecek ve gizliliğinizi ihlal edebilecek izleyiciler, kötü amaçlı yazılımlar ve diğer zararlı eklentiler bulunmaktadır. Dahası, bilgisayar korsanları, bilmeden verilerinizi çalabilecek reklamlara casus yazılım enjekte edebilir.

Yahoo ve YouTube gibi büyük şirketlerin her ikisi de geçmişte reklamcılığa kurban gitmiştir. Birçok web tarayıcısı varsayılan olarak kendi reklam engelleme yazılımlarını uygulamaya başlamıştır. Aslında, Google’ın "sinir bozucu" olarak gördüğü reklamları otomatik olarak filtreleyen ve engelleyen en son Chrome engelleyicisi, şirketlerin çevrimiçi reklamları nasıl görüntülediğini tek başına yeniden şekillendirdi.

Bir reklam engelleyici kullanmak yalnızca cihazınızın korunmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tarayıcınızın tüm bu ekstra verileri yüklemek için endişelenmek zorunda kalmayacağı için sayfa hızlarını da artırabilir..

Kısacası, reklam engelleyiciler yalnızca iyi güvenlik araçları değil, taradığınız sitelerdeki tüm tüylerin filtrelenmesine yardımcı olabilirler. Facebook ile bir reklam engelleyici kullanıyorsanız, sponsorlu yayınlara dikkat etmek isteyebilirsiniz.

Facebook ve reklam engelleyicilere karşı: Kim kazanırsa kazansın, kaybedersin
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.