Fidye yazılımı 21. yüzyılın en büyük otoyol soyguncusu mu?

Fidye yazılımı 21. yüzyılın en büyük otoyol soyguncusu mu?

Dick Turpin tipi bir karakterin sizi yolun kenarına çeken ve hayatınızı korumak için değerli eşyalarınızı talep ettiği günler neyse ki çoktan gitti, ancak otoyol soygunu hiçbir zaman gerçekten ortadan kalkmadı. Bunun yerine menaces ile para talep edilen başka bir suç türüne dönüştü - fidye yazılımı.

Fidye yazılımı nedir?

Ransomware, büyük ölçüde radarın altında uçan internetle ilgili bir suçtur. Sony hack gibi son yüksek profilli olaylar, hacker'ın kurbanlarından zorla para almaya çalıştığı tutkusunu ortaya çıkarırken ve son birkaç yılda CryptoLocker'ı öne çıkaran kişi ve kuruluşların sayısında artış görüldü, bu bir suç neredeyse internet kadar eski.

Bilinen ilk örnek 1989'da geldi ve PC Cyborg veya “AIDS” Truva atı olarak biliniyordu. Daha yeni varyantlar gibi, kurbanın sabit diskindeki dosyaları bir yazılım lisansının süresinin dolduğunu söyleyerek şifreledi. “PC Cyborg Corporation” daha sonra bir çıkış yolu sundu - sadece 189 $ karşılığında dosyaların kilidinin açılması.

Daha yakın zamanlarda, CryptoLocker'ın, dünya çapında PC kullanıcıları için bir bane olduğu kanıtlandı, kilit açma karşılığında karşılığında 400 dolarlık bir ödeme teslim edilene kadar RSA ortak anahtar şifrelemesi ile sürücüleri kilitledi..

Fidye yazılımlarının diğer son biçimleri arasında ilk olarak Nisan 2014 civarında ortaya çıkan RIG istismar kiti yer almaktadır. Kötü amaçlı reklamcılık teknikleri olarak bilinen - kötü amaçlı reklamcılık - kit, 2048 bit RSA anahtarıyla şifrelemeye dayanan başka bir kötü amaçlı yazılım türü olan Cryptowall'u sunar..

Benzer şekilde, OphionLocker geçen yıl ortaya çıktı ve Cryptowall ile aynı şekilde yayıldı. Gelişmiş eliptik eğri şifrelemesi kullanarak Bitcoin'de ödeme yapılmasını gerektirir ve mağdura, izlemesi veya kapanması inanılmaz derecede zor bir şekilde nasıl ödeme yapacağına dair talimat vermek için bir Tor2web URL'si kullanır.

Öyleyse, cihazlarınızı, paranızı ve verilerinizi böyle tatsız bir saldırgandan nasıl korursunuz??

Sinir bozucu bir şekilde koruma ve hafifletme araçları oldukça basittir, bu yüzden birçok insanın hala bu tür gasplara kurban gitmesi şaşırtıcıdır..

Bazı insanlar için fidye ödeme düşüncesi iyi bir fikir gibi görünebilir. Bazı kişilerin bunu yaparak verilerini gerçekten geri almış olabileceğinden emin olmakla birlikte, bu tür çevrimiçi raporlar çok azdır. Suçlulara para vermek, onları devam etmeleri için cesaretlendirir, diğer saldırı türleriyle tekrar hedeflenmenize ve neyin ne olduğunu bilen finansa gitmenize neden olabilir..

Kendinizi fidye yazılımlarından nasıl korursunuz

İlk etapta kurban olmamanızı sağlamak daha iyidir ve aşağıda sadece bunu nasıl yapacağınıza dair bazı ipuçları verilmiştir:

  • VPN, kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmaya yardımcı olabilir.
  • Güvenlik yazılımı iyi bir savunmanın bel kemiğidir - kullanıcı programlarını en son virüs imzalarıyla tamamen güncel tuttuğu sürece -% 100 koruma sağlamaz. Güvenlik sağlayıcılarının yeni tehditleri engelleme süresi her zaman kısalıyor, ancak yine de bir yakalama oyunu.
  • Bu nedenle, diğer yazılımlarınızı tam olarak yamalı ve güncel tutmanız önemlidir ve daha da önemlisi, düzenli yedekleme yapmanın önemi yeterince vurgulanamaz. Ayrıca, çalıştıklarından emin olmak için bu yedekleri test etme ihtiyacı da yoktur.
  • Bir iş ortamında çalışanlarınız için, risklerin farkında olmaları için personelinizi eğitmenin değerini de belirtmek gerekir. Genel bir güvenlik bilinci düzeyi, onları fidye yazılımlarını sisteminize yönlendirebilecek daha açık riskli etkinliklerden uzak tutmalıdır..
  • Benzer şekilde, makinenizi paylaşan veya kendilerine ait ortakları ve çocukları olanlarınız, daha sonra pişman olabilecekleri bir şeyi tıklatma veya açma şanslarını azaltmak için onlara bazı güvenlik temellerini açıklamak isteyebilirler..
  • Son olarak, bulunduğunuz platformun fidye yazılımı riskini ele alma isteğinizi dikte etmesine izin vermeyin - Europol daha önce suçluların sadece Windows makinelerini hedeflemediği konusunda uyarmıştı - aynı zamanda mobil cihazlara ve Apple bilgisayarlara da yoğun ilgi duyuyorlardı..

Öne Çıkan Resim: Andrey Armyagov / Dollar Photo Club

Fidye yazılımı 21. yüzyılın en büyük otoyol soyguncusu mu?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.