Geçen Hafta: iOS 9 güvenlik özellikleri

ios 9 güvenlik özellikleri

Apple Watch şimdi mağaza raflarında ve Tim Cook’un şirketi bu sonbaharda iPhone 6S'nin piyasaya sürülmesi için hazırlanıyorken, cihaz ve yazılım üreticisi birkaç ay boyunca defnelarına dayanmış olabilir. Bunun yerine, Apple'ın geliştirici programına kayıtlı olan herkes tarafından zaten mevcut olan ve muhtemelen Temmuz ayının sonlarında açık betaya çarpacak olan iOS 9 hakkında kendi boynuzlarını üflemekle meşguldüler. Tam perakende sürümünü arayanlar, Eylül ayında yeni iPhone lansmanı ile senkronize etmeyi görmelidir. Ve Apple yeni özellikler ve daha küçük indirme boyutları hakkında ötüyor olsa da, güvenliğe de sıkı bir şekilde bakıyorlar. İşte yeni iOS'un mağazada sahip olduğu şeylerin bir listesi.

Bir Isırık İstemiyorlar

Gizmodo'ya göre Apple, kullanıcıların özel bilgilerinin tadını bile istemiyor. Bu hedefe ulaşmak için şirket, iOS 9'da “istihbarat mahremiyeti” büyük bir önem kazandıklarını söylüyor: Craig Federighi, yeni hizmetlerin Apple Kimliği ile ilişkili olmayan, rasgele tanımlayıcılar kullanmanın anonim olacağını, rastgele tanımlayıcıların kullanılmayacağını söyledi. diğer Apple hizmetleriyle paylaşılır ve asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz.

Örneğin, birden fazla kaynaktan gelen hikayeleri toplayacak, ancak baştan sona özel olduğunu, okuduğunuz her şeyin diğer Apple hizmetlerine bağlı olmadığını ve hiçbir bilginin paylaşılmadığını iddia eden bir "Haberler" uygulaması geliştiriyorlar. Bu, genel kullanıcı deneyimini geliştirdiği ve şirket sunucularında her zaman güvende tutulduğu gerekçesiyle kullanıcı verilerini aktif olarak arayan Google gibi şirketlerle tam bir zıttır. Mobil kullanıcıların, verilerini kimin yakaladığı, depoladığı ve kullanacağı konusunda artan endişesi göz önüne alındığında, Apple doğru yolda olabilir.

Gidiş 2 Faktörü

Yeni iOS sürümü ayrıca iCloud için iki faktörlü kimlik doğrulamayı da destekliyor. Parmak izlerini kullanmanın yanı sıra, kullanıcılar verilerini güvende tutmaya yardımcı olmak için 6 haneli parolalar oluşturabilirler. Aslında, bir parola oluşturmanız istendiğinde 6 haneli kodlar artık varsayılan seçenektir, ancak özel bir alfasayısal veya sayısal kod oluşturmayı, standart 4 rakamı seçmeyi veya kodu tamamen atlamayı da seçebilirsiniz. Bu, öngörü ve işlev arasında iyi bir denge gibi görünüyor: kullanıcılara iCloud güvenliğini artırma seçeneği sunulur, ancak katılmaları gerekmez.

Tor-iffic API'sı?

VPN'lerde ve diğer anonim ağlarda olağan duruşlarından belirgin bir şekilde ayrıldığında, Apple’ın yeni işletim sistemi bir VPN API'sı içerir. Bu, proxy protokolleri üzerinden proxy trafiğinin gönderilmesine izin verir. Medium tarafından belirtildiği gibi, bu, kullanıcıların en sevdikleri VPN'ye erişmelerine veya Tor ağını seçmelerine izin vermenin ötesine geçiyor; aynı zamanda daha teknoloji meraklı cihaz sahiplerinin tüm trafik başlıklarını belirli ağlara filtreleyerek reklamları çok daha etkili bir şekilde engellemenize ve geliştiricilerin en üst düzey reklam engelleme araçlarını oluşturmasına olanak tanır..

HTTPS?

Apple, HTTPS hakkında çok şey anlatıyor ve geliştiricileri yeni uygulamalar oluştururken bu standardı kullanmaya teşvik ederken, şirket cihazları için HSTS araçlarını kullanıma sunmakta kararlıdır. Bununla birlikte, iOS 9 ile, kullanıcıların tüm bağlantıların HTTPS üzerinden geçmesini ve bu kuralın iOS tarafından uygulanmasını sağlayan App Transport Security sayesinde tüm bu değişiklikler değişir. Geliştiriciler için bu, güvenliğin artırılması ve hem TLS 1.2 hem de PFS şifreleme paketi standartlarını karşıladıklarından emin olmanın kolay bir yolunu sunar.

Ağacın kökünden sökülmesi?

Ayrıca yeni iOS'un, birkaç medya kuruluşu tarafından bildirilen ancak Apple duyuru etkinliği sırasında adından bahsedilmeyen "Köksüz" adlı bir özellik içereceği de konuşuluyor. BGR gibi kaynaklara göre, fikir hemen hemen her koşulda Apple cihazlarındaki belirli korumalı dosyalara erişimi kısıtlamaktı ve saldırganların bir yer edinmesini çok daha zor hale getirdi. Şirket, OS X 10.11'in yöneticilerin çekirdek düzey özelliklerine erişmesini engelleyen ayrıcalıklarda bir değişiklik içereceğini açıklasa da, mobil cihazlar henüz listede değil.

Zaman meselesi

Ancak Apple yeni güvenlik özellikleri oynatırken bile, bir grup hacker, iOS 9 için resmi sürüm geldiğinde hazır olacak bir jailbreak geliştirmeye çalışıyor. İlk raporlar, yeniden başlatmalarla çalışan ve bilgisayar bağlantısı gerektirmeyen, gerçekten "bağlantısız" bir jailbreak oluşturmanın zor olduğunu gösteriyor. Ancak hem iOS 7 hem de 8'in başarılı saldırılarından sonra, Eylül ayında bu projeye dikkat etmeye değer.

Apple, iOS 9'da güvenliği konuşmak için elinden geleni yapıyor ve şimdiye kadar tüm çabalar haklı çıktı. Geliştirici sürümü ve son ürün arasında işler değişse de, Cook’un şirketi tüketici gizliliği endişelerini sıkıca görüyor gibi görünüyor.

Geçen Hafta: iOS 9 güvenlik özellikleri
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.