Gökyüzünden hırsızlık: Cep telefonu veri hırsızlığı sizi etkileyebilir mi?

Gökyüzünden hırsızlık: Cep telefonu veri hırsızlığı sizi etkileyebilir mi?

Artık akıllı telefonlar her yerde, gerçekten ne kadar dikkat çekici olduklarını unutmak kolaydır. Bir akıllı telefonun yapabileceği her şeyi düşünmek için bir dakikanızı ayırdığınızda - adres defterinizi organize etmekten bankacılığınıza bakmaya kadar - neredeyse inançların ötesinde.

Ancak, küçük, cep boyutundaki cihazlarımızdaki tüm işlevler verilere bağlıdır. Ne yazık ki, bu kablosuz, sürekli bağlanan cihazlar verilerinizin güvenliğinin en fazla risk altında olduğu yerlerdir.

Sadece NSA'ya sorun.

Dirtboxes kirli bir iş yapmak

The Wall Street Journal'a göre, NSA Adalet Bakanlığı ile gizli bir proje yürütüyor ve cep telefonlarından ve kablosuz cihazlardan aktarılan verileri yakalamak için Cessna uçaklarını kullanıyor.

Sevgiyle "kir kutuları" olarak adlandırılan uçaklar, cep telefonu kulelerini taklit etmek için tasarlanmış cihazlarla donatılmıştır. Bu sahte kuleler belirli bir aralıkta gelen tüm verileri alır - ve bu yüzden karmaşık bir gizlilik sorunu oluşturuyorlar.

Çoğumuz, suçluların ve teröristlerin gizlilik hakkından vazgeçmesi gerektiği fikrinden memnunuz. Çağrılarına müdahale etmek, önemli kanıtların toplanmasına ve analiz edilmesine izin verir, suçu önler ve yasal işlemleri destekler.

Ancak bir "kir kutusu" gökyüzünde uçtuğunda, hedeflenen veri kümelerini toplamaz - olabildiğince çok tutar. İçeriden gelenlere göre, istenmeyen veriler atılır.

İstihbarat toplama konusundaki bu battaniye yaklaşım yasadışıdır. Tabii ki Adalet Bakanlığı varlığını inkar ediyor.

Bu arada, USA Today tarafından bildirilen anonim bir kaynak, programın ABD'nin tüm nüfusunu kapsayacak kadar büyük olduğunu iddia ediyor.

Müdahale kolaylaştı

Veriler havada açıkça iletildiğinden, cep telefonlarının doğası gereği güvensiz olduğunu varsaymak doğal olacaktır. Ancak cep telefonları kablosuz veri iletirken, kablosuz sinyalin zor olduğunu fark ederek.

Tasarım gereği Bluetooth, kolayca keşfedilebilen bir radyo sinyali türüdür ve araya girmesi nispeten kolaydır. Bununla birlikte, çoğu cihaz Bluetooth bağlantıları üzerinden kullanılabilir veri erişimini sınırlayarak çoğumuz için ihmal edilebilir bir risk oluşturur..

Tersine, bir 4G, 3G veya GPRS sinyalini yakalamak çok daha karmaşıktır. En etkili teknik, istihbarat teşkilatları tarafından iddia edilen tekniktir - bir cep telefonu kulesi gibi davranır. Aslında, bir cep telefonu kulesini taklit ettiğinizde, veri şifreleme bile yardımcı olmaz.

Bu, araştırma ve geliştirmeye zaman ve para yatırımı gerektirir. Cep telefonlarını açık bağlantılar kurmaya yetecek kadar akıllı bir fiziksel cihaz oluşturmak anlamına gelir.

Ancak bir taklit kulesi çalışmaya başladıktan sonra, çağrı verilerini toplamak zahmetsizdir. Korkunç gerçek, suçluların, sahte bir kulenin geliştirilmesinin yatırıma değer olduğuna dair verilerinizi ele geçirerek elde edecek kadar paraya sahip olmasıdır..

Cep telefonu verilerinizi koruyun

Sahte bir cep telefonu kulesine bağlanmak verileriniz için ciddi bir risk olsa da, çoğumuzun günlük olarak karşılaşması riski değildir. Ancak bu, verilerinizin cihazınızda güvenli bir şekilde saklandığı anlamına gelmez.

En büyük tehdit, internet üzerinden gönderdiğimiz verilerdir. Sonuçta, bir uygulamayı kullanmak veya bir web sitesini ziyaret etmek için çevrimiçi olduğunuzda, bilgileri güvenli ve doğrulanmamış farklı sunucular zincirinden geçirirsiniz. Gittiğiniz her yerde bir iz bırakıyorsunuz ve paylaştığınız veriler potansiyel olarak gösteriliyor.

Son olarak, cep telefonu veri ihlallerinin büyük çoğunluğunun iletimden gelmediğini unutmayın. Tüm ahize bir suçluya teslim edildiğinde.

Fiziksel hırsızlığa karşı korunmak için parolalar, şifreleme ve uzaktan silme özellikleri dahil tüm güvenlik önlemlerinden yararlanmayı unutmayın. Cihazınızı satıyorsanız, verilerinizi tamamen kaldırmak için cihazı varsayılan fabrika ayarlarına geri yükleyin.

Cihazınızla ne yaparsanız yapın - e-posta gönderiyor, arama yapıyor ya da web'de geziniyor olun - her zaman açtığınız kablosuz bağlantıların ve gönderebileceğiniz verilerin farkında olun.

Gökyüzünden hırsızlık: Cep telefonu veri hırsızlığı sizi etkileyebilir mi?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.