Kaspersky: Kötü amaçlı yazılım tehditleri için Mac’ler olgunlaştırılıyor

[ware_item id=33][/ware_item]

Kaspersky: Kötü amaçlı yazılım tehditleri için Mac'ler olgunlaştırılıyor


Güvenlik şirketi Kaspersky, geçtiğimiz yıl toplanan kritik siber güvenlik istatistiklerini ayrıntılı olarak açıklayan 2014 yılı Güvenlik Bülteni'ni yayınladı. Bulguları arasında? Apple Macintosh bilgisayarların hızla daha az güvenli hale gelmesi.

2014 yılında ortalama bir Mac kullanıcısı dokuz siber tehditle karşılaştı - şirketin 2013'ten 200'den fazla Mac kötü amaçlı yazılım parçası algılayıp Mac OS cihazlarında 3,5 milyondan fazla enfeksiyon girişimini engellediğini düşününceye kadar pek ses çıkarmıyor. Bu Elmalar nihayet asallarını geçtiler mi??

Reklam Nauseam

The Telegraph'a göre, Mac'lere yönelik en büyük 20 tehdidin neredeyse yarısı, tarayıcı yer işaretlerine bağlantılar ekleyebilen, varsayılan arama motorlarını değiştirebilen ve cihazları içeriğe dayalı reklamları göstermeye zorlayan AdWare biçiminde geldi. Genel olarak, AdWare zararsızdır, ancak yine de kötü amaçlı yazılımdır ve daha az selim tehditlere kapı açar. En ilginç olanlar arasında: her dakika ekran görüntüsü alan bir kötü amaçlı yazılım programı, bitcoin'leri çalmak için tasarlanmış bir yazılım, uzaktan sistem erişimi ve kişi listelerine erişim sunan bir arka kapı ve bağlı tüm iOS cihazlarını da enfekte etmek için tasarlanmış bir kötü amaçlı yazılım parçası.

Kaspersky Lab'dan David Emm, “Mac OS X'in yenilmez olma efsanesi artık geçerli değil ve siber suçlular saldırı yöntemlerini geliştirmeye devam ettikçe, kullanıcıların Mac cihazlarında güvenliği artırmak için gerekli adımları atarak da gelişmeleri gerekiyor” diyor. Başka bir deyişle, parlaklık Apple'ın dışındadır ve siber suçluların Mac manzarasına ilk kez girmesi çoğunlukla reklamlara odaklanırken, daha karmaşık saldırıların OS X çevresini ihlal etmesi uzun sürmeyecek.

Tembellik ettin

Apple güvenliğinin son zamanlarda daha fazla… komik amaçlar için ihlal edildiğini düşünün. Tüketici İşleri'nin de belirttiği gibi, San Fransicso bölgesindeki Apple kullanıcıları bir “AirSloth” saldırısının kurbanı oldular: bir uzay giysisi giyen tembellik resimleri AirDrop özelliği ile cihazlarına itildi, bu da dosyaları değiştirmek için basit bir yol sunuyor Fiziksel yakınlıkta bulunan Mac ve iOS cihazlar.

Verge'den Josh Lowensohn, sonunda trene binmek ve Apple cihazıyla oynarken, birçok yolcunun AirDrop'ta herkesten dosya almasına izin veren bir özelliğe sahip olduğunu fark ettiğini söyleyerek saldırı için kredi aldı. Ayar muhtemelen AirDrop'u açan ancak izinlerini yapılandırmayan kullanıcılardan bir gözetimdi ve Lowensohn'un bunları tembellik etmesine izin verdi.

Bu komik küçük bir şaka ve komik küçük bir resim ve kullanıcılar AirDrop'ları tamamen açık olsa bile dosyayı reddedebilirler. Ancak, yapmaya değer ciddi bir nokta var: Lowensohn, G derecesine sahip olmayan resimler gönderiyorsa veya komik tembel görüntüsüne gömülü bir dizi kötü amaçlı kod varsa? Ayrıca Mac'leri ve iDevices'i hacklemenin başka bir kolay yoluna dikkat çekiyor: kablosuz bir hotspot oluşturun ve cihazınızın adını değiştirin. Kahve dükkanında mı? Popüler bir marka adı verin. Üniversite kampüsünde mi? Kurumun veya en yakın binanın adını verin. Kullanıcılar ağınıza bağlandıktan sonra her şeye erişebilirsiniz.

Hizmet Olarak Saldırılar

Şimdiye kadar, çoğu Mac sorunu kullanıcılardan geliyor gibi görünüyor: AdWare'i indirir veya AirDrop'u bırakırlarsa, sadece kendileri suçlanırlar, doğru?

Ancak Tech News World'e göre 2015, bilgisayar korsanlarının bir web sitesine gittikleri, ne çalmak istediklerini ve nasıl seçtiklerini, daha sonra bir ücret ödeyip bir all-in aldıkları “hizmet olarak saldırıların” yayılmasını görecek -bir yazılım paketi. Güvenlik şirketi SentinelOne tarafından yapılan bir ankette OS X'e yönelik saldırıların artmaya başladığı ortaya çıktı ve giderek daha fazla sayıda işletme kritik verileri depolamak için Mac'leri ve iOS cihazlarını kullanarak değerli hedefler haline getirdiği için Apples'in bu saldırılar tarafından giderek daha fazla hedefleneceğini tahmin ediyor. Dahası, Apple’ın “güvenli” bir işletim sistemi olarak itibarı, özel güvenlik önlemlerinin eksikliğine yol açtı - kapının kilitli olduğunu iddia etmek, yalnızca kimse onu durdurmaya çalışmadığı sürece işe yarıyor.

Sonuç olarak? Apple kötü amaçlı yazılım hayaleti büyüdükçe Mac'ler tehdit altında. Hem kullanıcılar hem de şirket 2015 yılında güvende kalmak istiyorlarsa çalışmalarını kesiyorlar.

Kaspersky: Kötü amaçlı yazılım tehditleri için Mac'ler olgunlaştırılıyor
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.